Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıldır?
Bu makalemizde vajinismus nedir , vajinismus ne demek , vajinismus tedavisi konularını ele alacağız.
Tarih: 4.4.2014 00:25:45

Kadınlarda görülen en önemli cinsel işlev bozukluğudur. Herhangi bir neden olmamasına rağmen kadın vajinası çevresinde bulunan kasların cinsel ilişki esnasında kasılarak cinsel ilişkinin ağrılı olmasına ya da hiç olmamasına neden olması durumunda vajinismus rahatsızlığından bahsedilir.

Kasılma o kadar güçlü yaşanır ki erkek eşinin yanına daha fazla yaklaşamayarak cinsel ilişkiyi sonlandırmak zorunda kalır. Türkiye’de azımsanmayacak kadar çok evli çift arasında yaşanan bu sorunun altında çoğunlukla psikolojik etkenler yatmaktadır.

Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Eğer kasılmalara neden olan fiziksel bir etken yok ise bu durum tamamen kadının kendi yaşadığı korku endişe ve sıkıntıdan kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir erkek ve kadının sıkıntı yaşamadan gerçekleştirdiği cinsel ilişki yeni evli ya da daha uzun süreli evli çiftler arasında gerçekleşmiyorsa bunun altında yatan etkeni yok etmek için öncelikle bir jinekologa giderek muayene olmak gerekmektedir.

Vajinismus belirtilerinden bir tanesi de jinekolojik muayene esnasında da kasıldığı görülmektedir. Doktorun yaptığı muayene sonucunda fiziksel bir hastalık olmadığına kanaat getirilmişse rahatsızlığın etkeninin psikolojik etkenler olma ihtimaline karşılık psikiyatrik muayene yapılır.

Vajinismus belirtileri arasında en fazla cinsel ilişkiden korkma ilişkinin zor ve ağrılı olması yarım cinsel ilişki vajinaya parmak girmemesi jinekolojik muayeneden uzak durmak ve korkmak vajinal fitilleri kullanamamak bulunmaktadır.

Vajinismus tedavisinde en önemli konu terapidir. Kadınları yaşadıkları korku ve panikten kurtarmak için en önemli şey onlara anlayışlı davranmaktır. Vajinismus belirtileri yaşayan evli çiftler zaman kaybetmeden doktora başvurarak vajinismus tedavisine başlamalıdırlar. Tedavide uygulanan vajinismus parmak egzersizleri ile kadınlar cinsel organlarına parmaklarını sokarak bu tabuyu yıkmaya çaba gösterirler. Egzersizlere ilk başladıklarında bunu asla yapamayacaklarını düşünerek korkan kadınlar zamanla vajinismus parmak egzersizlerini becermeye ve cesaretlerini toplamaya başlarlar.

Vajinismus parmak egzersizlerinde amaç vajinanın genişleme özelliği olduğu için cinsel ilişki esnasında yaşanan endişenin gereksiz olduğunu kadınlara anlatarak rahatlamalarını sağlamaktır.
Kaynak:

Evliliği kötü gidenler dikkat!
Evliliği kötü gidenler dikkat!
Aile Danışmanları Derneği Başkanı Bıçakçılar "Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durun. İlişkinize virüs bulaştırırsınız" dedi ve ekledi: "Yalnızlık sosyal medyada giderilmez."
Kadınların erkek cinseliğiİ hakkında doğru bildiği yanlışlar
Kadınların erkek cinseliğiİ hakkında doğru bildiği yanlışlar
Cinsellikle ilgili bu başlık altında, özellikle bizim toplumumuzda kadınların, erkek cinselliği ile ilgili edinmiş oldukları yanlış bilgilerden bahsedeceğiz.
``Erken evlilik`` şiddeti beraberinde getiriyor
``Erken evlilik`` şiddeti beraberinde getiriyor
Türkiye`de kadınların yüzde 26`sının 18 yaşından önce evlendiği; fiziksel şiddetin erken evlenen kadınlar arasında yüzde 48, 18 yaşından sonra evlenen kadınlar arasında ise yüzde 31 oranında olduğu belirlendi.
Erkekler, sevgililerinden gizli flört etmeye daha eğilimli!
Erkekler, sevgililerinden gizli flört etmeye daha eğilimli!
Kadın ve erkeklerin farklı bakış açılarından hayata dair merak edilen her konuda fikir alışverişine olanak sağlayan sosyal paylaşım platformu KizlarSoruyor.com, kadın ve erkeklerin ilişkilerinde sevgililerinden gizli sanal flört edinme konusunda eğilimlerini sordu. KizlarSoruyor.com kullanıcılarının cevaplarıyla, ilişkilerdeki gizli sanal flört tablosu ortaya çıktı.*
Kadınlar sanal ortamda tanıştığı erkeğe güvenmiyor
Kadınlar sanal ortamda tanıştığı erkeğe güvenmiyor
Kadınlar sanal ortamda tanıştığı erkeğe güvenmiyor
O kadına mı baktın sen?
O kadına mı baktın sen?
İngiltere’de seyahat sitesi ‘LateDeals’ın yaptığı ankete göre, çiftlerin yüzde 79’u tatilde en az iki büyük tartışma yaşıyor.
Seks hayatınız bebeğin cinsiyetini etkiliyor
Seks hayatınız bebeğin cinsiyetini etkiliyor
Yapılan araştırmalar savaş sonrasında erkek bebeklerin, stres zamanlarında ise kız bebeklerin doğum sayısının daha fazla olduğunu gösteriyor.
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41