Erzurum

13.08.2022

 • İMSAK 03:42
 • GÜNEŞ 05:17
 • ÖĞLE 12:25
 • İKİNDİ 16:14
 • AKŞAM 19:22
 • YATSI 20:51

Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül Selvitopu Uyardı

Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül Selvitopu Soğuk ve kirli hava baş ağrısını şiddetlendiriyor

 

 

Soğuk ve kirli hava baş ağrısını şiddetlendiriyor. Kışın baş ağrısı görülme sıklığında artış olduğunu Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül  Selvitopu, özellikle soğukla tetiklenen  migrene  dikkat çekiyor.

Selvitopu,?Baş ağrısı en çok migren  ve gerilim tipi şeklinde ortaya çıkıyor. Gerilim tipi baş ağrıları daha çok sinirsel nedenlerle oluyor ve hafif geçiyor. Sıkıştırıcı bir ağrı olmuyor, zonklamıyor, bulantı yapmıyor, başı oynatmakla artış göstermiyor, çok şiddetli geçmiyor. Bu tip ağrıların  stresle bağlantılı olduğunu belirten sadece gerilim tipi baş ağrısı yaşayanların migren ağrısı yaşayanlardan daha az. Sadece gerilim tipi ve stresten baş ağrısı çekenler için soğuk bir tetikleyici değildir ama migren için tetikleyici olabilir.  bir ayda ikiden fazla atağı oluyorsa hastı mutlaka düzenli tedaviye alınmalı. Her gün ilaç alınarak migren ortadan kaldırılmaya çalışılmalı. Bir ayda iki defadan daha az ağrı çekenler de doktora gitmeli. Migren hastalarının beşte birinde ?auralı´ diye tabir edilen baş ağrısı görülüyor. Bu hastalarda bir tarafı görememe, göz ışık çakma, çizgiler görme gibi belirtiler oluyor. Bu belirtileri olanlar, doğum kontrol hapı, östrojen içeren ilaçlar veya sigara kullanıyorsa, bu davranışlarda bulunmayanlara göre 15 kat fazla felç riskiyle karşı karşıya kalıyor. Auralı migreni olan bir kadın hem doğum kontrol hapı kullanır hem de sigara içerse bu risk 30 katına kadar çıkabiliyor. Bu yüzden migrenin tipinin ayırt edilmesi önemli. Özellikle auralı migreni olanlar ayda bir ya da iki ayda bir ağrı çekiyorlar. Sık ağrı çekmedikleri için ?Doktora gitmeme gerek yok´ diye düşünmemeliler.?

BAŞ AĞRISINDAN KORUNUN

 • Soğuk ve rüzgârlı havalarda başınızı bere, atkı gibi koruyucu bir şeyler örtün.
  ? Sabah banyo yapıp sokağa çıkmayın. Gece banyo yaptığınızda saçınızı iyice kurutun. Banyo yapıp dışarı çıkarsanız başınız, soğuğu esintiyi daha çok hissedecektir.
  ? Rüzgârda durmayın. Başa doğrudan gelen rüzgârı önlemek çok önemli.
  ? Ev veya araçta klimayı doğrudan yüzünüze üfletmeyin. Çok şiddetli çalıştırmayın.
  ? Migreninizi lodos tetikliyorsa o gün dışarı çıkmamaya çalışın. Kapıyı bile açıp o havayı içeri aldığınızda evinizde lodosun etkisini yaşama ihtimaliniz var.
  ? Araba yolculuğunda pencereyi esintiyi hissedeceğiniz şekilde açmayın. Kapalı ortam migren için tetikleyici olabilir. Ama yine de arabada içeri hava girsin diye doğrudan yüzünüze esecek şekilde camı açmayın.
  ? Saç kurutma makinesini ılık ayarda kullanın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Vücut ısısına yakın olmalı ve hızlı üflememeli.
  ? Jöle sürmeyin. Çünkü jöle iletkenliği artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Cumartesi 35 ° / 16.1 ° Açık hava
 • Pazar 34.1 ° / 16.4 ° Açık hava
 • Pazartesi 35.1 ° / 16.7 ° Açık hava