Erzurum

12.08.2022

  • İMSAK 03:40
  • GÜNEŞ 05:17
  • ÖĞLE 12:25
  • İKİNDİ 16:14
  • AKŞAM 19:24
  • YATSI 20:53

Ovit Tüneli Ne Zaman Tamamlanacak

Dünyanın ikinci en uzun tüneli olma özelliğini taşıyan ve yapımına 2012´de başlanan, Rize´yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayacak Ovit Tüneli´nde delme işleminin eylül sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor

 

 

Dünyanın en uzun ikinci tüneli olma özelliğini taşıyan, Rize-Erzurum karayolu güzergahındaki Ovit Dağı´nda yapımı süren tünelde delme işleminin eylül sonuna doğru tamamlanmasının hedeflendiği bildirildi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize-Erzurum kara yolunun 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı´nda yapımı süren Ovit Tüneli´nde incelemelerde bulunarak, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş´dan bilgi aldı.

Ovit Tüneli´nin içine girerek çalışmaları yerinde inceleyen Karal, tünelde çalışmaların hızlı şekilde ilerlediğini belirtti.

ovit-tuneli-nde-delme-calismalari-eylulde-tamamlanacak-7232331.jpeg

"Kuzeyi güneye ve hayali gerçeğe bağlayan" Ovit Tüneli´nin zamanında tamamlanabilmesi için çalışmaların vardiya sistemine göre 24 saat aralıksız devam ettiğini dile getiren Karal, her aşamanın titiz şekilde takip ve kontrol edildiğini söyledi.

"Ticaret ve turizm hareketlenecek"
Karal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 2012´de, başbakanlığı döneminde katılımıyla Rizelinin hayali olan Ovit Tüneli´nin temelini attıklarını anımsatarak, "Eylül ayı sonlarına doğru delme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. Bugün delme çalışmalarında artık sona gelindiğini ve eylül ayında karşı taraftan ışığın görüneceği bilgisi bizlere verildi. Ovit Tüneli bizler ve Rizeli hemşehrilerimiz için bir hayaldi. Allah´a şükürler olsun ki artık sona doğru gelindi ve bu hayali gerçekleştirmek bizlere nasip oldu." diye konuştu. 

--7232315.jpeg

Ovit Tüneli´yle turizm ve ticaretin canlanacağını ifade eden Karal, "Rize ve Karadeniz Bölgesi´ni doğuya, güneydoğuya ve Kafkaslara bağlayacak Ovit Tüneli´yle bölge ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazanacaktır. Ovit Tüneli´nin Rize´ye getireceği ticari ve turizm canlılığı ise lojistik merkez ve Rize havalimanının yapılmasıyla taçlandırılacaktır." dedi.

--7232313.jpeg

"Kar nedeniyle kapanan yol 12 ay boyunca açık kalacak"
Karal, Çin´de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar Tüneli´nden sonra 14 kilometre uzunluğuyla Ovit Tüneli´nin çift tüp olarak inşa edildiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Dünyanın en uzun ikinci karayolu tüneli olma özelliğine sahiptir. Ovit Tüneli ve bağlantı yollarının yaklaşık maliyeti 1 milyar lirayı aşmaktadır. Tünelin tamamlanmasıyla mevcut yol 3,8 kilometre daha kısalacaktır. Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle 5 ay trafiğe kapalı olan İkizdere-İspir yolu 12 ay boyunca açık olacaktır."

--7232317.jpeg

http://www.karadenizinsesi.com.tr/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cuma 34.2 ° / 15.9 ° Açık hava
  • Cumartesi 35 ° / 16.1 ° Açık hava
  • Pazar 34.1 ° / 16.4 ° Açık hava
Anahtar Kelimeler: Ovit Tüneli Zaman Tamamlanacak