Erzurum

25.05.2022

  • İMSAK 02:57
  • GÜNEŞ 04:45
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:12
  • AKŞAM 19:38
  • YATSI 21:19

Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş ‘Halk Enflasyon Altında Ezildi’

Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, Şubatın başında ocak ayı maaşları eline geçecek emekçi 1,5 ay sonra eline zamlı bir maaş değil erimiş ve pul olmuş alım gücü yerlerde sürünen bir maaş alacak dedi.

 

Ülke ekonomisinin düzelmesinin, tüm Türk milletinin temel isteği olduğunu ve bu talebin de karşılanmasının da iktidarların asli görevi olduğunu ifade eden Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, “Ülkemiz ekonomide fırtınalı bir yıl yaşıyor. 2021 yılının ilk günlerinde Amerikan Doları 7.43 TL,  Euro ise 9.07 TL’den fiyatlanıyordu. 19 Aralık 2021 günü Amerikan Doları 16.752 TL’den, Euro ise 19.631 TL’den fiyatlanıyor. Yaklaşık bir yıllık sürede her iki yabancı para türü % 100’den fazla değer kazanırken, her türlü emtianın büyük çoğunluğunun yurt dışından yabancı para cinsinden alınmasına rağmen 11 aylık enflasyonun % 21’lerde olması inandırıcı bir durum değildir dedi.

Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, Vatandaş enflasyonun altında ciddi bir şekilde ezilmiş ve pek çok kentte belediye ekmek büfeleri önünde kuyruklar oluşmaya başlamıştır. Son bir yıl içinde iki maliye bakanı görevinden ayrılmış, yeni gelen maliye bakanı ise, “Bitersek hep beraber biteceğiz. Kazanırsak hep beraber. Karamsar tablo çizenler var. Hiçbir şekilde bize inanmayanlar. Onlara diyorum ki; sen maaş alıyorsun, en fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Ama ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse eğer. 1000 çalışanımız var, 1000 kişiyle beraber bütün varlığımı kaybederim.” cümlesi ile seçenekli bir duruma dikkat çekmiştir. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı aynı zamanda yatırımcılarla yaptığı toplantıda, sıklıkla dile getirilen 'dış güçlerin ekonomik saldırıları' iddiasının aksine, sorunun dış güçlerin saldırısından değil, ekonomik politikaya duyulan güvensizlikten kaynaklandığını, “Dışarıdan herhangi bir saldırı yok! İçeride birkaç manipülatif, spekülatif işlemeler var” demiştir. Ekonomide söylenen bu kadar cümlenin sonunda, dış güçlerin ülke ekonomisine saldırısının olmadığı, bizzat yeni Maliye Bakanı tarafından açıklanmış, sıkıntının ekonomi politikasına duyulan güvensizlik ve içeride yapılan birkaç manipülatif, spekülatif işlemelerden kaynaklandığı ifade etmiştir. Eğer birkaç manipülatif, spekülatif işlemelerden dolayı ekonomide işler sıkıntıya giriyor ise, bu tür işlemleri önlemek için neden tedbir alınmıyor veya alınamıyor? Dövizdeki sürekli yükseliş hareketi, iç piyasayı kilitliyor. Kimse mal ve hizmet satmak istemiyor. Yüksek fiyatlı ürünlere de vatandaşımız alım gücü yetersizliğinden dolayı uzaktan seyirle yetiniyor diye konuştu.

SORUN RAKAMLAR DEĞİL ALIM GÜCÜ

Hükümet tarafından büyük bir zafer olarak ilan edilen ve emekçinin alım gücünü yükselttiği iddia edilen asgari ücretle alakalı açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, “Emekçinin, işçinin cebine girecek her kuruşun onlar için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Hükümet gelir vergisi ve damga vergisini asgari ücretten kaldırarak olumlu bir iş yapmıştır. Fakat gönül isterdi ki bu vergileri de işçinin net maaşına dahil edebilelim. 2021 yılının başında 2825 liralık asgari ücret 383 dolara denk gelirken geçengün açıklanan asgari ücret yaklaşık 273 dolara denk geliyordu. Arada emekçinin cebinden kayıp giden 110 dolarlık acı bir fark var. Üstelik asgari ücret açıklamasından 3 gün sonra yani bugün de paramızdaki değer kaybı sebebiyle emekçinin cebine girecek ücretin dolar karşılığı 265 dolar civarına indi. Şubatın başında ocak ayı maaşları eline geçecek emekçi 1,5 ay sonra eline zamlı bir maaş değil erimiş ve pul olmuş alım gücü yerlerde sürünen bir maaş alacak.” dedi.

Hükümetin yaptığı en büyük hatanın asgari ücreti sayısal olarak artırıp alım gücü olarak dibe çekmek olduğunu belirten Memleket Partisi Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş, “Asgari ücretin bin lira ya da on bin lira olmasından ziyade sorulması gereken soru şudur; asgari ücretle kaç kilo peynir alıyoruz, kaç kilo et alıyoruz, kaç ekmek alıyoruz? Eğer bu sorulara tatmin edici yanıt verebiliyorsak biz ilerliyoruz demektir. Yok eğer bizim emekçilerimiz markete her girdiğinde temel gıda maddelerinin fiyatına bakıp alamıyorsa burada yapısal bir sorun vardır. Merkez Bankası tarafından yapılan 1 puanlık faiz indiriminin piyasa koşulları bağlamında hiç bir anlamlı gerekçesi bulunmamaktadır. Sistematik bir şekilde yanlış bir para politikası uygulanmaktadır. Dolar kuru böyle yukarıya doğru gittikçe, enflasyon da maalesef hız kesmeyecektir. İnatla sürdürülen bu yanlış politikalarla ekonomik kriz derinleşmektedir. Bu krizin de maliyetini de hep dar gelirliler ve emeğiyle geçinenler ödemektedir.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Çarşamba 13.7 ° / 2 ° Dağınık bulutlar
  • Perşembe 16.1 ° / 4.6 ° Bulutlar
  • Cuma 18.8 ° / 7.6 ° Bulutlar