Erzurum

02.12.2022

  • İMSAK 05:42
  • GÜNEŞ 07:11
  • ÖĞLE 12:09
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

Halk Ayasofya'nın ibadete açılmasını istiyor!

Türkiye, Ayasofya için Danıştay’ın 2 Temmuz’da vereceği kritik karara kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MKYK’da da Ayasofya’nın statüsü görüşüldü ve "Halk da ibadete açılmasından yana" denildi.

 

Ayasofya’nın ibadete açılması konusu AK Parti’nin uzun bir aradan sonra yüz yüze yapılan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda da gündeme geldi.

1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya ile ilgili gelişmeler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) da gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre toplantıda, Danıştay’ın 2 Temmuz’da vereceği karara işaret edilirken, kamuoyunda oluşan olumlu kanaate dikkat çekildi ve “Halk da ibadete açılmasından yana” denildi.

Gerekli adımlar atılacak

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de Ayasofya ile ilgili söylediği açıklamalar MKYK’da gündeme geldi. Bahçeli’nin açıklamalarına destek verilirken, Danıştay’ın kararı sonrasında gerekli adımların atılacağı belirtiliyor. AK Parti hukukçularına göre Danıştay’ın camiyi müzeye çeviren Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından sürecin nasıl işleyeceği konusu şöyle özetleniyor:

Kanuna gerek yok

"Bir ibadethane Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ise idarede paralellik ilkesi çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile olabileceği gibi başka yasal yöntemlerle de olabilir. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın ve hükümetimizin takdirindedir. Cumhurbaşkanımız’ın vereceği karara göre de işlem yapılır. İlla kanun çıkarılması gerekmiyor. Hatta şu anda icra makamına bile gerek yok."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR