Erzurum

25.05.2022

  • İMSAK 02:57
  • GÜNEŞ 04:45
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:12
  • AKŞAM 19:38
  • YATSI 21:19

Erzurum`u sevmek sloganla olmaz

AK Parti Erzurum Milletvekili adayı İbrahim Aydemir, Tarihinde Medreseler Şehri olarak şöhret bulan Erzurum'un, AK Parti iktidarları döneminde Üniversiteler Şehri haline geldiğini kaydederek, ‘Bu AK hizmet davasının Erzurum'a vefası, Erzurum'un ise tarihi
Erzurum'un yıllardır 1957 nostaljisine takılı kaldığı, 2003 öncesine kadar Atatürk Üniversitesi'nin bilimsel karizması, vizyonu ve misyonundan yararlanılarak yeni bir atılımın gerçekleştirilemediğine işaret eden Aydemir, ‘Afrika'dan Amerika'ya, Avrupa'dan Asya'ya kadar bilimsel ışık saçan üniversitemizin Dünya üniversitesi konumundan yararlanmak ve onun üzerine Medreseler Şehri kimliğimizi yeniden kazanmak adına geçmiş hükümetlerin hiçbir girişimi olmadı. Sadece Üniversitemizi övdük, onunla haklı olarak övündük. Ancak, bu güzide Eğitim Kurumunun taşıdığı ufku değerlendiremedik. 2003 sonrası ise Erzurum adına bir yenilenme ve ikinci bir milat oldu. Üniversiteler kuran Atatürk Üniversitemizin belirlediği yol haritası içinde AK İktidarlar Erzurum'u ikinci üniversiteye kavuşturarak il adına tarih yazdılar' dedi.
 
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ SİNERJİSİ
Atatürk Üniversitesi'nin yalnız bilimsel değil, sosyal ve ekonomik boyutta da Erzurum ve bölgesi için tarihi bir sinerji oluşturduğunu ifade eden Aydemir, ‘Bu güzide kurumu Erzurum'a ve Doğu Anadolu'ya armağan eden Merhum Menderes'i, Rıfkı Salim Burçak'ı ve o dönemdeki Erzurum kanaat önderlerini şükran ve saygıyla anıyoruz' ifadelerini kullandı.
 
AK DAVA VE ERZURUM YAKLAŞIMI
‘Dün Türkiye'nin en büyük Yüksek Öğretim kurumu olan Üniversitemiz, bugün bir Dünya üniversitesidir' diyen Aydemir, yerel ölçekten küresel boyuta ulaşan bilim vizyonunda AK Parti iktidarlarının kararlı destek ve yaklaşımlarının önemli bir payı olduğunu vurguladı. Aydemir, ‘Türkiye'yi Dünyada lider ülke konumuna taşıyan AK Dava, Erzurum'a özel bir dikkat göstererek, Atatürk Üniversitesi'nin dünyaya açılmasında öncü olmuşlardır.' diye konuştu.
 
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ VE KELEBEK ETKİSİ
Edward N. Lorenz`in Kelebek etkisi olarak adlandırılan kuramından söz eden Aydemir, bu kuramın
bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük sonuçlar doğurabilmesine verilen ad olduğunu kaydederek, ‘Kuram, "Amazon Ormanları`nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD`de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir." şeklinde ifade edilir. Atatürk Üniversitesi'nin Erzurum'da uyandırdığı etki budur. Üniversitemizin küresel vizyonu, bölge ve il ekonomisinde oluşturduğu katma değer, ikinci üniversitemizin doğuşunu sağlamış, yine bu sinerji Doğu Anadolu Kalkınma Planı (DAP) gibi büyük açılımlara kılavuz olmuştur. Ancak, bu nimetten 2003 öncesine kadar yararlanılamamış, ikinci üniversite hayal bile edilememiştir.' dedi.
 
2003 DÖNEMİ VE EĞİTİMDE MİLAD
2003 AK Parti iktidarlarıyla birlikte Erzurum ve Bölgede en büyük ve kalıcı dönüşümün eğitimde yaşandığını hatırlatan Aydemir, ‘AK iktidarlar Erzurum için nutuk atmaktan öte bir şey yapmayanların hayallerine sığmayan bir atılımla Erzurum'u ikinci üniversitesiyle buluşturdular. Türkiye'nin 7'inci Teknik Üniversitesi AK Parti'nin Erzurum yaklaşımıdır. Atatürk üniversitesi sinerjisiyle eğitimde yenilenmedir. Erzurum'un Medreseler Şehri unvanını taşıdığı görkemli mazisiyle buluşturmadır' kaydını düştü.
 
AYDEMİR ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ'NE KONUK OLDU
AK Parti Erzurum Milletvekili adayı İbrahim Aydemir, Seçim istişare gezileri kapsamında Atatürk Üniversitesi'ni ziyaret etti. Atatürk üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'ın konuğu olan Aydemir, yüksek öğretime yönelik öngörü ve amaçlarını paylaştı. Üniversitenin Fakülte, Yüksekokul ve enstitülerini de ziyaret eden Aydemir, ‘Şu görkemli kurum, milli iradenin neler yapabildiğini de ortaya koyan tarihi bir delildir. Bu eser milli iradenin Cumhuriyet tarihinde ilk kez ifade bulduğu dönemlerin eseridir. Milli iradenin ipotek altına alındığı dönemlerde ise böylesi devasa bir eseri kimse gösteremez' vurgusunu yaptı.
 
BİZ DAHASINI İSTİYORUZ..
AK Parti iktidarlarının Erzurum Yaklaşımı çerçevesinde ili bölgede ikinci üniversitesi ile Eğitim Şehri yapma atılımlarının sürdüğünü kaydeden Aydemir, ‘Erzurum'u ipek Yolu üzerindeki tarihi Medreseler Şehri Hüviiyetiyle buluşturmak adına üçüncü üniversitemiz de kurulma aşamasında. Biz tarihimizden güç alıyoruz, ancak ona takılıp kalmıyoruz. Erzurum için dahasını istiyor ve şekillendiriyoruz. Resmi ve vakıf üniversiteleri ile Erzurum'un Eğitim Şehri olması sürecinde kararlı bir duruş ve destek sağlıyoruz' diye konuştu.
 
AK LİDERE ŞÜKRAN VE MİNNET

Erzurum'un Eğitim Şehri vizyonu adına ikinci Üniversite ile birlikte atılan bir diğer adımında 25'inci Dünya üniversiteler Kış oyunlarının Erzurum'da düzenlenmesi olduğunu belirten Aydemir, ‘Winter universiade 2011 ile AK Davanın lideri Erzurum'un üniversiteler şehri olma vizyonuna küresel bir boyut kazandırılmıştır. Dünya üniversiteleri Erzurum'da buluşmuş, bir milyar dolarlık spor tesisleri ve Erzurum'un eğitim ışığı olan Atatürk üniversitesinin görkemiyle Erzurum hem turizm ve spor ve hem de eğitim şehri olarak dünyaya açılmış ve tanıtılmıştır.' dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Çarşamba 13.7 ° / 2 ° Dağınık bulutlar
  • Perşembe 16.1 ° / 4.6 ° Bulutlar
  • Cuma 18.8 ° / 7.6 ° Bulutlar
Anahtar Kelimeler: Erzurum`u sevmek sloganla olmaz