Erzurum

25.05.2022

  • İMSAK 02:57
  • GÜNEŞ 04:45
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:12
  • AKŞAM 19:38
  • YATSI 21:19

Erzurum´daki Gizemli Yolun Sırrı Çözüldü

Erzurum´un Palandöken Dağları´ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi´ne çıkan karayolundaki, bölge halkının ´gizemli yol´ dediği 200 metrelik bölümde, kontağı kapatılan otomobillerin yokuş yukarı çıkmasına tanık olanlar büyük şaşkınlık yaşıyor

 

 

Erzurum´un Palandöken Dağları´ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi´ne çıkan karayolundaki, bölge halkının ´gizemli yol´ dediği 200 metrelik bölümde, kontağı kapatılan otomobillerin yokuş yukarı çıkmasına tanık olanlar büyük şaşkınlık yaşıyor. Gizemli yolda su ve topla deney yapan baba-oğul yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu gösterdi.
 
Kent merkezine 10 dakika mesafedeki Paladöken Dağı´nın yamacındaki Abdurrahman Gazi Türbesi´ne çıkan karayolun sol tarafındaki ´gizemli yol´da kontağı kapatılan otomobil kendiliğinden yokuş yukarı çıkıyor. Bu duruma tanık olmak isteyenler yurt içinden ve yurt dışından Erzurum´a geliyor. Özellikle haftasonları yaklaşık 200 metrelik yolda araçla yer bulmak oldukça zor. Gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyenler bunu ´Abdurrahman Gazi´nin kerameti´ olarak yorumlarken bilim adamları ve bazı vatandaşlar yolda deneyler yaparak bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu söylüyor. Belediye daha önceden toprak olan yolu birkaç yıl önce asfaltlayıp yolun başlangıcına da sürücüler için üzerinde ´1 aracı durdurunuz. 2 vitesi boşa alınız. 3 frenden ayağınızı çekiniz. 4 denemeye başlayabiliriniz´ yazılı uyarı tabelası astı.
 
Kocaeli´den Erzurum´a gelen Ziya Gök ile oğlu Yusuf Gök, yolda su ve topla deney yaparak yolun göründüğü gibi yokuş yukarı olmadığını belirledi. Baba Gök, "Topu aşağı attığımızda bir müddet sonra yukarı doğru çıkıyor. Bir kabada su koyunca yolun gözümüzün gördüğü gibi yokuş yukarı olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz. Bu yolda aslında keramet değil göz yanılması var" dedi.
 
Bilim adamları da yıllar önce yolda yaptıkları deneylerde bunun tamamen bir göz yanılması olduğunu belirterek, yokuş yukarı gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu açıklamıştı. Vatandaşlar ise buranın kutsal bir yer olduğuna inanıyor.
 
Turgay İPEK/DHA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Çarşamba 13.7 ° / 2 ° Dağınık bulutlar
  • Perşembe 16.1 ° / 4.6 ° Bulutlar
  • Cuma 18.8 ° / 7.6 ° Bulutlar