Erzurum

02.12.2022

  • İMSAK 05:42
  • GÜNEŞ 07:11
  • ÖĞLE 12:09
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

ERZURUM KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Erzurum'un asırlık kültürünü tanıyıp, bilen ve yaşatan yerli halkın büyük şehirlere göç etmesi sonrasında, şehre başlayan köy göçleri Erzurum'u köyleştirerek bitirme noktasına getirdi.

 

Erzurum hiç olmadığı kadar kültürel açmaz içinde yok olmaya doğru gidiyor.

Erzurum'un kültürünü yaşatan ve asırlık şehirlilik bilincini taşıyan yerli halkın özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Yalova ve Kocaeli gibi şehirlere taşınması sonucunda köylerde başlayan şehre göç Erzurum'u adeta köye dönüştürmeye devam ediyor.

Özellikle Doğu Anadolu Bölgesine bağlı il ve ilçelere bağlı köylerden akın akın Erzurum'a gelenlerin şehir kültürüne adaptasyon sağlamak yerine şehrin belirli mahallelerinde öbek öbek yerleşmeleri ve oturdukları mahallelerde hala köyden getirilen adet ve görenekleri yaşatarak köyü şehirde yaşatmaları sonucunda Erzurum'un iyiden iyi köyleştiği vurgulanıyor.

Şehirde çok az sayıda kalan yerli ailelerin de zamanla göç etmeye devam ederek, Erzurum'un tamamen şehir kültüründen yoksun kalma durumu gözlemlenirken, bu gidişle birkaç yıla kalmaz şehrin tamamen kozmopolit bir hale geleceği öngörüsü yapılıyor.

Erzurum'un geleceğini düşünen aydınlar ise, “herkesin elbette bir köyü ve kasabasının olmasının doğal olduğu hatta bu köyü ve kasabasına gidip gelerek oraya hizmet etmesinin de elzem olduğu lakin şehrin ve şehirlilik bilincinin ötelenmemesi için köyün köyde kalması gerektiğini” savunuyorlar.

Erzurum'un asırlık kadim birikim ve kültürünün yok olmaması için Erzurum'da şehir kültürüne ağırlık verilmesi hayatiyet taşırken, özellikle Doğu Anadolu bölgesine bağlı il ve ilçelere bağlı köylerden şehrimize yerleşen vatandaşlarımızın şehrimizin muhtelif mahallelerinde öbek öbek bir araya gelip şehrimizin örf adet ve ananlerini ellerinin tersiyle itip kendi örf adet ve geleneklerini şehrimizde devam ettirmeleri ise ibretle takip ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anahtar Kelimeler: ERZURUM KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR