ENDER YÜNCÜ YAZDI! BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ VE ÇALIŞMALARI HAKKINDA KISSADAN HİSSE

Ender Yüncü Yazdı! Mehmet Sekmen, Mahmut Uçar, Muhammed Cevdet Orhan ve Muhammet Sunar'a ATOM KARINCA Ne Dedi?

 

2019 Mart yerel seçimlerinde "Her şehrin ve her ilçenin Atom Karınca gibi çalışan Belediye Başkanları olmalı" demiştik.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen'in şehrimiz için göstermiş olduğu gayret ve çabalardan ötürü de Şehrin ATOM KARINCASI adını hatırlayacak olursak ilk şahsım söylemiştim.

Gerçekten de Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum için gecesini gündüzüne katmış bir vaziyette sürekli çalışıyor. Sahadaki personelleriyle birlikte mesai harcayan Mehmet Sekmen'in bu enerjiyi nereden aldığını merak etmiyor da değilim. 

Sosyal medya'ya yansıyan bir kaç paylaşımı bile "Bizim işimiz hizmet etmek, biz bu makamlarda bu hizmetleri yapmak için geldik. Vatandaşların gözüne, Alın size Hizmet ediyoruz dercesine sürekli yaptıklarımızı sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmayalım" diye Basın bürosu personeline sürekli telkinde bulunan Başkan Mehmet Sekmen'i bu bakış açısından dolayı da kutlamak istiyorum.

Ve İnanıyorum ki, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in bir günlük zaman dilimi olan 24 saatinin, vatandaşlara ve Belediyecilik hizmetlerinin aksamaması için harcadığı mesaisini sosyal medya hesaplarından paylaşmaya kalkması halinde sosyal medya hesaplarında oluşan yığılmadan dolayı sosyal medya da başka hiç bir paylaşım göremeyiz. 

Demiştik ya; "Her Şehrin, her ilçenin Atom Karınca gibi çalışan Belediye Başkanları olmalı"

Erzurum İçin 2014 yerel seçimlerinden sonra ATOM KARINCA gibi çalışan bir Büyükşehir Belediye Başakanımız olmuştu. Mehmet Sekmen'in Belediyecilik noktasında bilgisi, birikimi, donanımı, tecrübesi ve Ufku Erzurum'u Marka Şehir Yapma yolunda büyük mesafelere ulaştırdı.

Belki şimdi bu satırları okurken bana hakaret edenler de olacak ama ben onların kimler olduklarını çok iyi bildiğim için kulak asmadığımı hatırlatayım.

Onlar, Geçmiş dönemlerde Belediyelerden çıkmayan, gün içerisinde Konsomatris gibi belediyenin odalarını teker teker dolaşarak şirinlik yapan, ihalelerde ön koltuklarda Alçak dağları ben yarattım edasıyla böbürlenen, Partiliyim diyerek oğluna, kızına, yeğenine, dayısına, akrabasına iş arayan, hiç bir meziyeti olmadığı halde Başkanın ilkokul, ortaokul ve Lise'de hasbelkader sınıf arkadaşları ve daha saymakla bitiremeyeceğim geçmiş dönemlerde kalantor kasalarını kabartmak için başkana ve yanındakilere bin takla atan tüyü bitmemiş yetimin hakkını yerken bile utanmayan bir avuç zavall onlar.

Çünkü Mehmet Sekmen bu tip yaşamını belediyeden sağlayan asalakların önünü kesti ya, hak etmeyene hak etmediği birşeyi vermedi ya, 

Bunlar, Başkan Mehmet Sekmen'i ve yanındakileri severler mi hiç? 

Başkan Mehmet Sekmen'in bu şehir için yaptıklarını görüp, anlatan, yazan ve konuşanları severler mi hiç?

Elbette bu zevatlar şimdi bu yazımı okuyunca bana da dizdirecekler...

Olsun ben duymuyorum. Ama hepsine de ağızlarından çıkanı, beyinlerinden geçenleri misliyle şimdiden iade ediyorum.. .

Neyse Gelelim Diğer Belediye Başkanlarımızın Performanslarına....

Yine 2014 Yerel seçimleriyle Aziziye Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Muhammed Cevdet Orhan, yapmış olduğu başarılı çalışmaları ve samimiyetiyle Aziziyeli vatandaşların Belediye Başkanı değil, ailelerinin bir ferdi gibi oldu. Başkan Orhan'a Aziziye ilçe sınırları içerisinde günün her saati rastlamanız mümkün. Bir bakarsınız Başkan Orhan Sabah Namazı Cami'de, namazdan sonra vatandaşlarla Kahvaltı da, pazar da tezgahın başında, kahvehane de ocağın yanında, akşam köy evinde sohbet de. Vatandaşlara rutin Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra adeta dert ortağı, yoldaş, sırdaş, arkadaş gibi yaklaşım içerisinde olan Başkan Orhan, Aziziyeli vatandaşların dertlerini dinlerken de kendi derdiymiş gibi yaklaşıyor ve çözüm noktasında tüm imkanlarını seferber ediyor. 2019 yerel seçimleri öncesi yapılan Referandum ve Genel seçimlerde de, Türkiye Genelinde Nüfus ortalamasına göre Partisine en fazla oy kazandıran İlçe olma ünvanını Başkan Muhammed Cevdet Orhan kazandırmıştı. Yine görevi süresince Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sekmen'in bilgi, birikim, donanım ve tecrübelerinden en iyi şekilde faydalanarak Aziziye İlçesinde adeta Başkan Mehmet Sekmen'in eli, kolu dayanağı olan Bşkan Orhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'le yapmış olduğu koordineli çalışmalar sonucunda Aziziye ilçesine sadece Aziziye Belediyesinin imkanlarıyla değil. Büyükşehir Belediyesinin tüm imkanlarını da diğer Belediyelere göre daha fazla kullanma şansı bularak Aziziyeli vatandaşlarına en iyi hizmeti sunmayı başarmıştır. Aziziye İlçesini diğer ilçelerimizden ayıran en büyük özelliği olan Termal Kaplıcalarını İlçenin Turizm'ini canlandırmak için görevi süresince spordan festivale kadar hiç bir etkinlik ve aktiviteden kaçınmayan Başkan Orhan Son olarak Ilıca'da önceki dönemin Belediye Başkanlarının sadece hayallerinde olan Çarşı düzenlemesini gerçekleştirerek hayalleri gerçeğe dönüştürmüştür. Başkan Muhammed Cevdet Orhan görevi süresince göstermiş olduğu özverili çalışmaları ve performansıyla 2019 yerel seçimlerinde merkez de değişmeyen tek Belediye Başkanı olarak ikinci döneminde de Aynı azim ve gayretle çalışmalarına devam etmektedir. ATOM KARINCA'yı bile kısakandıran Başkan Muhammed Cevdet Orhan, Aziziye İçin 24 saat mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaktadır.

Yine, 2019 Yerel seçimlerinden sonra Yakutiye Belediye Başkanlıuğına seçilen Sayın Dr. Mahmut Uçar'da her ne kadar Belediyecilik noktasında bilgi, birikim, tecrübe ve donanıma sahip olmasa da uzun yıllar Sağlık alanında Hekimlik yapmış ve daha sonra Erzurum Sağlık İl Müdürlüğü görevini başarıyla sürdürmüş, yöneticilik noktasında şehrimizin başarılı bürokratlarından birisiydi. Mesleğinin Doktor olması hasabiyle İnsan Odaklı çalışmalarıyla Yakutiyeli vatandaşlarımızın kısa sürede gönüllerinde taht kurmayı başaran bir Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkan Mahmut Uçar, her ne kadar da göreve ilk geldiğinde Belediyecilik alanında bilgi, birikim, donanım ve tecrübe açısından başarılı olup olamayacağı kamuoyu tarafından endişe ile karşılanıyorduysa da, mesleği gereği insanların yaşam ve yaşam alanlarında nelerden ve nasıl mutlu olabileceklerini çok iyi biliyordu. Nitekim de Dr. Mahmut Uçar'da göreve gelir gelmez çalışmalarına kendisinden öncekiler gibi Yakutiye'nin en çok ziyaret edilen caddelerini makyajlayarak, süsleyerek ve tabir-i cazizse göz boyayarak değil. Yakutiye İlçesinin en ucra noktasındaki köy ve mahallelerden işe başladı. Vatandaşları yerinde ziyaret edip sorunları, istekleri ve beklentileri kaynağından öğrenip çözüm noktasında işe temelden başlamayı hedefledi ve kısa süre de başarılı oldu. Mahmut Uçar köy ve mahalleler de vatandaşların sofralarına misafir oldu. Yaşlılarla Cami de saf tuttu. Namaz sonrası cami avlusunda uzun uzun sohbetler etti. Evlere misafirliğe gitti. Misafirliğe gittiği evlerde davet edildiği sofra da Lavaş ekmeğini elleriyle ikiye bölüp bir Hekim ya da Belediye başkanı havasıyla bin bir çeşit kahvaltı beklemek yerine "Hele Getirin Göğermiş Peyniri" diyerek evin bir ferdi gibi yaklaştı. Tarlasının başında ekinini süren vatandaşın ikindi çayına eşlik etti. Teneke üzerinde rengi yanmaktan simsiyah olmuş demliğinden çay içti. Yaşlı Ninelerin dizlerinin dibinde bir evlat sıcaklığında oturarak onları dinledi. Köy kahvesinde oturan gençlerle sohbet etti, onların eğitim ve öğretimleri için gerekli olan ne varsa tüm imkanlarını seferber edeceğinin sözünü verdi. Gelecek nesillere eğitim seviyesi çok yüksek bir Yakutiye hayalinin gerçekleşmesi için her köy ve mahalleye ders çalışma alanları, gençlerin spor ve aktiviteler yapması için sosyal donatı alanları oluşturdu. Gittiği her köy ve mahalle de adeta çocukluk yıllarını yaşayan Başkan Mahmut Uçar, At arabasına bindi. Çocuklarla bilye oynadı. Yani kısacası anlayacağınız Her yaştan ve her kesimden insanla bir araya gelerek gönül kazandı. Mesaisinin büyük bir bölümünü vatandaşlara ayıran Mahmut Uçar İçin de ATOM KARINCA gibi çalışıp İnsan Odaklı Belediyecilik örneği gösterdiğini söyleyebiliriz.

Hiç bir zorluk karşısında dur durak bilmeyen, Hatta pandemi döneminde bile aralıksız saha çalışmalarına bizzat personelleriyle birlikte saha da çalışarak geçiren bir diğer Belediye Başkanımız ise hiç şüphesiz Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, performanslı çalışmaları ve sahada bizzat gezerek Palandöken İlçe sınırlarındaki çalışmaları inceleyen ve vatandaşlarla günün her saati bir araya gelerek istişare toplantıları düzenleyen Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar İçin de ATOM KARINCA dememiz için yüzlerce hatta binlerce sebebimiz var.

Sosyal Medya üzerinden takip etme şansı bulduğumuz Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar'ın gün içerisinde bir araya geldiği esnaf, siyasetçi, bürokrat, işçi, memur, emekli, sporcu, öğrenci ve daha sayamadığımız binlerce İlçe sakiniyle yaptığı söyleşileri ve istişareleri biz gazeteciler bile takip edemiyoruz.

2002 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan AK Parti'nin Erzurum teşkilatmasından bu yana teşkilatın her kademesinde başarıyla görev yapmış olan Muhammet Sunar, Palandöken İlçesi için büyük bir şans olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. 

Çünkü Muhammet Sunar, 2002 yılından beri AK Parti Erzurum İl Teşkilatında almış çeşitli görevlerinden ötürü Ankara Genel Merkez de herkes tarafından tanınan ve sevilen bir isim. Bir ayağı Ankara'da olan Başkan Muhammet Sunar Palandöken İlçesine kazandırmak istediği projelerin desteklerini Ankara'dan alma noktasında da hayli cevval bir başkan olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sebepten Bir ayağı Ankara'da olan Başkan Muhammet Sunar'ın ATOM KARINCA hızındaki çalışmalarını takip etmekte zorlaşıyor haliyle, ama son duyduğum bilgiler ışığında Muhammet Sunar'ın Yenişehir 2. Marketlerdeki Dev Projesinin TOKİ İle anlaşmasında sona gelindiği bilgisine ulaştık. Yenişehir 2. Marketlerde önümüzdeki günlerde yapımına başlanacak olan Projenin detaylarını da buradan paylaşmak isterdim ama bunu Sayın Başkan'a haksızlık etmemek için kendisinin açıklayacağı güne kadar ben söylemeyeceğim.

Ama bir ip ucu verebilirim. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına gidenler Havalimanına 5 dakika uzaklıkta bulunan VİA PORT Alışveriş ve Yaşam Merkezini mutlaka gezmişlerdir. Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar'ın 2. Marketler projesi hayata geçtiğinde inanıyorum ki, vatandaşlar VİA PORT Alışveriş ve Yaşam Merkezini gözümüzde çok büyütmüşüz diyecekler.

Erzurum denilince akıllara ilk gelen şeyin Palandöken Kayak Merkezi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama Başkan Muhammet Sunar, Palandöken Kayak Merkezinde öyle bir alan oluşturdu ki, görenler hayretle izliyor. Palandöken Kayak Merkezinin cazibeliğini ikiye katlayan bu proje henüz yapım aşamasında olmasına rağmen göz kamaştırıyor. Kayak merkezine çıkarken sağ taraftaki Kent Ormanının içerisinde Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar tarafından projelendirilen alanın yapımı tamamlandığında şehrin gözbebeği olacak düşüncesindeyim. Artık Erzurum'a gelen misafirlerimizi nereye götürelim, Nerede gezdirelim düşüncesinden bizleri kurtaracak bu proje sayesinde uzaklara gitmeye gerek kalmadı. Erzurum'un gerek yerli gerekse yabancı Turiztleri şehrimize çekme noktasında büyük bir rol oynayacak olan Kent Ormanı daha yapım aşamasında olmasına rağmen görsel güzelliği ve Otantik ortamıyla görenleri büyülerken yeni evlenen çiftlerin Fotğraf çekimleri için kullandıkları Atatürk Üniversitesine ait Botanik Parkı şimdiden unutturmuş gibi görünüyor.

Evet 2020 yılını yaklaşık iki aydır geride bıraktık. Belediye başkanlarımız ve çalışmaları hakkında kıssadan hisse bir analiz yapmaya çalıştık.

Yazımızın başında da demiştik ya,  "Her Şehrin, her ilçenin Atom Karınca gibi çalışan Belediye Başkanları olmalı"

Şehrimizde İlk önce Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen, ardından da Aziziye Belediye Başkanımız Sayın Muhammed Cevdet Orhan, Palandöken Belediye Başkanımız Sayın Av. Muhammet Sunar ve Yakutiye Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mahmut Uçar'ın, mesai mefhumu gözetmeksizin rutin Belediyecilik anlayışı dışında İnsan Odaklı Belediyecilik kapsamında şehrimizi daha yaşanılabilir kılmak için bir birleri arasında adeta gizli bir yarış içerisinde olduklarını da sosyal medya üzerinden görebilmekteyiz.

Her halde hepimizin çok çalışkan ve azimli olarak bildiğimiz ATOM KARINCA, Başkanlarımızın bu tempolu, istek ve azimli çalışmalarını karşısında "BEN ÇOK TEMBELMİŞİM" derdi diye düşünüyorum. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erzurum

08.02.2023

  • İMSAK 05:45
  • GÜNEŞ 07:10
  • ÖĞLE 12:34
  • İKİNDİ 15:22
  • AKŞAM 17:48
  • YATSI 19:08
  • Çarşamba -8.6 ° / -18.8 ° Orta kuvvetli veya yogun ve sagnak seklinde kar
  • Perşembe -9.2 ° / -20.3 ° Parçali Bulutlu
  • Cuma -9.1 ° / -20.8 ° Parçali Bulutlu