DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Türkiye seçime gün sayarken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek CNN TÜRK´te soruları yanıtladı.

DOLAR YÜKSELMEYE  DEVAM EDECEK Mİ?

 

 

Şimşek´in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

KUR DÜŞECEK Mİ? NEDEN YÜKSELİYOR?: Bu son dalga küresel bir dalga. Lira´nın nispeten, başka para birimlerine oranla, dirençli kaldığı bir süreç. Faiz artışından önce, Türkiye´ye özgü para politikasının enflasyon karşısında yeterince güçlü bir duruş sergilemediğinden dolayı bir endişe vardı. O endişe çok hızlı bir şekilde fiyatlanıyordu. O kısmen Türkiye kaynaklıydı ama biz onu çözdük. Türk lirası küresel dalgalanmaya dirençli. Türk lirası eski kırılganlıkta değil.

MESELE KONJEKTÜR MESELESİ: İktidar olan parti bir vaatte bulunursa genelde onu yapar. Mesele konjektür meselesi. Bardak yarı dolu görünüyordu. Bu son küresel gelişmelerle birlikte acaba gelişmekte olan ülkelerin bardağı kırılır mı diye bakılıyordu. Gelir vergisi reform tartışması biz seçim arifesindeyken Meclis´e gitti. 2014´te seçim. 2015´te iki seçim. 2016´ta hain darbe girişimi... Gerek iç siyasi gelişmeler, gerek Orta Doğu´daki kaos, yanıbaşımızdaki devlet boşluğu... Bunların hepsi ister istemez odak noktasını enerjinizi alıyor. Mesele bu tür konuların yapılabilir normal bir ortama geçişle ilgili. 

24 HAZİRAN SEÇİMİ: 16 yıldır o kadar çok şey yapıldı ki.  Yol haritamız seçim sonrasında net. Ama güncellenecek. 

ÇOK GÜÇLÜ BİR TOPARLANMA VAR: 2016´ya göre petrol fiyatları neredeyse ikiye katlandı. 40 dolardan 80 dolara geldi. Bu da birçok ülkenin bütçesini, ekonomisini, harcama kabiliyetini, yatırım yapma kabiliyetini olumlu etkiliyor. Bundan da Türk firmaları, Türkiye´nin turizmi nemalanacak. 2014´te biz zirveyi bulduk. 2015´teki terör eylemleri, 2016´daki hain darbe girişimi ile turizm büyük bir darbe yedi. 2017´te 3´te 1 düzeyinde çok güçlü bir toparlanma var. Bu sene de buna ilave yüzde 28 civarında bir artış olacak. Bu sayı anlamında bütün dönemlerin rekorunu kıracağız demek. 

BU GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ: Enflasyon zirveyi bulup aşağıya düşecek. Türkiye´de en tartışmalı konu adalet. Yargı sürecinin kalitesi, yargı sürecinin hızlı olması. Son iki yılda çok temel 3-4 reform yaptık. istinaf mahkemeleri devreye girdi. Bu gerçekten çok önemli. 

OHAL DIŞARIDAN FARKLI GÖRÜNÜYOR: Öyle bir duruma geldi ki OHAL, kaçınılmaz hale geldi. OHAL dışarıdan farklı görünüyor. Fransa´da tekil olaylar oldu. Fransa´da darbe girişimi olmadı. Türkiye´de anormal yani olağanüstü, gerçekten ekstem olaylar yaşadık. Bir taraftan terör, bir taraftan hain darbe girişimi bir taraftan seçimler... 

TÜRKİYE ŞİMDİ MECBUREN ÇIKTI: Biz bir beka sorunu gördük Suriye kaynaklı. Bizim NATO müttefikimiz geldi bizim terör örgütü olarak gördüğümüz terör örgütüyle şimdi işbirliği içerisinde. Bu terör örgütü neredeyse Suriye-Türkiye sınırını kaplayacaktı. Türkiye şimdi mecburen çıktı ve terör koridoru kırmak için mücadeleye girdi. Afrin´e, Cerablus´a girdik. Türkiye buna izin veremezdi. Bu süreç Türkiye-ABD ilişkilerini olumsuz etkiledi mi? FETÖ ile mücadele, bizim Avrupa´daki ilişkileri etkiledi mi? Etkiledi. Hangi hükümet olursa olsun bu ülkenin beka meselesinde nasıl bir duruş sergiler? Ben size soruyorum. Bunun dışında bir duruş sergileyemezsiniz. Cumhurbaşkanımız gerçekten büyük cesaretle gerekeni yapıyor şuanda. Bunun sonuçları var evet ama bu beka meselesinde başka da bir seçenek yok. Terörle mücadele konusunda doğrusunu yaptık ve başarılıyız. OHAL´in sonuna geldiği düşünülüyor inşallah. Bu çok önemli. Gerçekten Türkiye terörle mücadelede eşikleri aştı. Teknolojinin çok yardımı oldu.

 

 


Anahtar Kelimeler: DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erzurum

22.07.2024

  • İMSAK 03:12
  • GÜNEŞ 04:58
  • ÖĞLE 12:26
  • İKİNDİ 16:21
  • AKŞAM 19:45
  • YATSI 21:24
  • Pazartesi 26.8 ° / 12.5 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Salı 26.5 ° / 13.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Çarşamba 26 ° / 13 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı