Erzurum

02.12.2022

  • İMSAK 05:42
  • GÜNEŞ 07:11
  • ÖĞLE 12:09
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor?

Bugünkü Karlıova depreminin ardından Türkiye fay hattı haritası yeniden gündeme geldi.

 

Türkiye, sınırları içerisinde Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hattıyla deprem kuşağında bulunuyor. Peki, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor? 

Türkiye’nin ana gündem konularından biri haline gelen deprem ardından fay hatları da yeniden merak konusu oldu.

Evinin fay hattı üzerinden olup olmadığı konusunda soru işareti yaşayan vatandaşlar, Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü fay hattı sorgulama ekranı üzerinden sorularına yanıt bulabiliyor.MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir.

Doğu Anadolu Fay Hattı Nerelerden Geçiyor?

Doğu Anadolu Fay Hattı Türkiye'nin doğusunda büyük bir kırıktır. Fay, Anadolu Levhası ve Arap Levhası arasındaki sınır boyunca uzanmaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı, Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzey sonunda Maraş Üçlü Bitişme'sinden başlayarak kuzeydoğu istikametinde işler ve Karlıova Üçlü Bitişme'sinde sona erer ki burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Nerelerden Geçiyor?

Kuzey Anadolu fayı (KAF) olarak anılan fay hattı, dünyanın en aktif ve en önemli kırık hatları arasında sayılıyor. KAF, doğuda Karlıova ile batıda Mudurnu Vadisi arasında doğu-batı doğrultusunda bir yay gibi uzanıyor. Dünyanın en aktif ve en önemli kırık hatları arasında yer alan hattın uzunluğu yaklaşık 1200 kilometre; genişliği ise 100 metre ile 10 kilometre arasında değişiyor. 1992 yılındaki Erzincan, 1983 yılındaki Erzurum 1966 yılındaki Varto, 1999 yılında çok fazla can ve mal kaybına neden olan İzmit, Düzce ve Adapazarı depremleri bu fay kuşağında meydana geldi.

FAY HATTINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR