ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ERZURUMLU OLMALI VE ERZURUM'U BİLMELİ

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ'NE SIRF BİRAZ ÜNÜ VAR DİYE ERZURUMLU OLMAYAN ADANALI BİR PROFESÖRÜ REKTÖR ATAMAK İÇİN BİRİLERİ ANKARA'DA HARIL HARIL ÇALIŞIYOR!

 

Erzurum'un önemli marka değerleri arasında yer alan Atatürk Üniversitesi'nde 4 yılını önümüzdeki Ağustos ayında dolduracak olan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'nın değişip değişmeyeceği kamuoyu tarafından merak konusu halindeyken, Ankara'dan aldığımız son dakika bir bilgi bizleri hayrete düşürdü.

İçerisinde Atatürk Üniversitesi'nin de olduğu 17 üniversite için 20 Haziran’da başlayan üniversite rektör adaylığı başvuruları, 8 Temmuz'da son bulmuştu. Başvuruların tamamlanmasının ardından önceki dönemlerden farklı olarak rektörler üniversite özelinde seçim yapılmadan bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak…

Henüz başvuru yapanların isimleri YÖK tarafından kamuoyu ile paylaşılmasa da Atatürk Üniversitesi rektörlüğü için başvuru yapanların bir çoğu gerek çevresi aracılığıyla gerekse sosyal medya hesapları üzerinden duyuruldu.

Bugüne kadar Atatürk Üniversitesi'nde Rektörlük yapmış Hocalarımızın çoğusunun 4 yıllık ilk dönemlerinin ardından ikinci dört yıllarını da devam ettirdikleri bilinirken, Anklara'dan aldığımız son dakika bir kulis haberi bizleri hayli şaşırttı.

Aslen Adanalı olan bir Profesör'ün sırf biraz Ünüvar diye, Atatürk Üniversitesi'ne rektör olması için şehrimizin bazı siyasetçilerinin Ankara bağlamında son günlerde baskı oluşturduğu bilgisi elimize ulaştı.

Atatürk Üniversitesi rektörlük makamına, ehliyetsiz, liyakatsiz,  kifayetsiz veya yereldeki güç, denge grupları ve siyasetin de emir komuta zincirinde, içeriden ya da dışarıdan, şehir ve şehrin dinamiklerinden bihaber, çapsız ve muhteris bir rektör mü arıyoruz! 

Ya da; Rektör; dünya ile entegre ve piyasayı bilen, reel sektör ile barışık, ülkesi ve yaşadığı il, üniversitenin marka değeri ve itibarını artırma hedef ve gayesi olan, akademisyenler, çalışanlar ve mezun öğrencilerin  de reel sektörde üniversite ismi ile aranması adına bir derdi ve bir kaygısı olmalıdır!.

Bu makamlar oyun, oynaş, fantezi ve rant dağıtım yerleri asla değildir! Bir gün mutlaka hesabını sorarlar, hem burada ve hem de diğer tarafta!. Hatta, Kadim Türk Devleti ve Türk  Devlet Aklı, her bir kuruş ve ihanetin bedelini bir gün kişinin burnundan fitil fitil getirir!...

Biz Atatürk Üniversitesi'nin şehrimizin önemli marka değerlerinden birisi olduğunu biliyor ve böyle inanıyoruz.

Bu yüzden şehrimizin marka değeri olan Atatürk Üniversitesi'nin Rektörü, Erzurumlu olmalıdır. Erzurum'u iyi bilmelidir. Erzurum'un şehir bağlamında sorunlarını ve çözüm aşamalarını iyi analiz etmiş kişilerden tercih edilmelidir diye düşünüyoruz.  

Ankara Kulislerinden edindiğimiz bilgiler ışığında Şehrimizin marka değeri olan Atatürk Üniversitesi'nin rektörü bir Adanalı, Kayserili, Gaziantepli, Kahramanmaraşlı ya da Erzurumlu haricinde olmamalıdır.

Ankara'da günlerdir Atatürk Üniversitesi rektörlüğü için siyasi gücünüzü kullanarak öne çıkarmış olduğunuz Adanalı Profesörün ne kadar Ünüvarsa, Kendisine ve memleketi olan Adana'ya faydalı işler yapmak için saklasın diyoruz.

Bize de Ankara'da hummalı çalışmalar sürdüren siyasetçilerimize uyarmak ve hatırlatmak, düşer diyoruz!.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erzurum

04.02.2023

  • İMSAK 05:49
  • GÜNEŞ 07:14
  • ÖĞLE 12:34
  • İKİNDİ 15:18
  • AKŞAM 17:44
  • YATSI 19:04
  • Cumartesi -8.3 ° / -20.8 ° Parçali Bulutlu
  • Pazar -6.6 ° / -15.7 ° Orta kuvvetli veya yogun ve sagnak seklinde kar
  • Pazartesi -1.7 ° / -10.1 ° Orta kuvvetli veya yogun ve sagnak seklinde kar