Erzurum

30.06.2022

  • İMSAK 02:47
  • GÜNEŞ 04:43
  • ÖĞLE 12:24
  • İKİNDİ 16:21
  • AKŞAM 19:55
  • YATSI 21:41

Ankara´da Erzurum Günleri heyecanı...

Bu yıl 5´incisi düzenlenecek olan Erzurum Tanıtım Günleri Atataürk Kültür Merkezi (AKM)´de 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

 

Ankara Erzurum Tanıtım Günleri, bu yıl beşinci etkinliğiyle hem Erzurum dışındaki Erzurumlulara memleket hasretini dindirmek hem de Ankaralılara Erzurum´u tanıtmak için 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
ERZURUM´DAN BÜYÜK KATILIM 
 
Erzurum Valiliği´nin öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi´nin katkılarıyla düzenlenen etkinliğin koordinatörlüğünü ise Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV)üstleniyor.  Etkinliğe ESAV´ın yanısıra Erzurum´un önemli sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. Erzurum´un tanıtımı için düzenlenen etkinlikte Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odası, Ticaret Borsası, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Erzurum´da faaliyet gösteren pek çok iş adamı ve esnaf ürünleri ve hizmetleriyle yerlerini alacak. 
 
ERZURUM KÜLTÜRÜNÜN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI 
 
Tanıtım günleri  boyunca düzenlenecek sanat ve kültür etkinlikleriyle Erzurum kültüründen örnekler sunulacak. Yemek kültüründen türkülere, skeçlerden folklor gösterilerine kadar uzanan geniş bir yelpazede  Erzurum dışında yaşayan Erzurumlulara hoş anlar yaşatılacak. Erzurum´da üretilen ve Erzurum´a özgü tamamen doğal ürünler de ziyaretçilere sunulacak. Çağ kebabı, kadayıf dolması, tereyağı, bal, pekmez, peynirler, börekler Ankaralılar için hazırlandı. 
 
AKSUNGUR: "BU ETKİNLİK  BİRLİK OLMAK İÇİN FIRSATTIR" 
 
Etkinliği koordine eden kuruluş olan ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur; etkinlik ile Erzurum´un tanıtılması için iyi bir fırsat yakalandığını ve destek veren  kuruluşlarla bu fırsatı en iyiy şekilde değerlendirmek istediklerini vurguladı. 
 
Aksungur sözlerine şöyle devam etti: "Tanıtım günleri hem kültürümüzün tanıtımı için iyi bir fırsat olduğu kadar birlik olmamız için de iyi bir ortam sağlayacak. Ülkemizin içinde bulunduğu şu günlerde yaşadığımız zorlukları aşmamızın tek yolu birlik olmamız ve bu birlikten güç üretmemizdir. " 
 
ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur etkinliğin gerçekleşmesi için hiçbir fedakarlıktan ve destekten kaçınmayan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilleri Mustafa Ilıcalı, İbrahim Aydemir, Zehra Taşkesenlioğlu, Orhan Deligöz ve Kamil Aydın´a, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti. Aksungur etkinlik çalışmaları sürecinde diğer STK´lara da yaklaşımları nedeniyle de özellikle şükranlarını sundu.
 
DADAŞLAR ANKARA´DA CİRİT ATACAK 
 
Tanıtım gününün açılışında Erzurum´dan gelen cirit ekibi gösteri yapacak. Ata sporu cirit ile Ankaralılar coşkulu ve heyecanlı anlar yaşayacak. Erzurum Tanıtım Günleri yoğun bir kültürel takvim de içeriyor: Nurullah Akçayır, Yavuz Değirmenci, Mehmet Çalmaşır, Semra Algül Oflaz, Vahit Alkır, Muhlis Kaya, Taşkın Altuner, Hakim Doğan, Ömer Akçay, Yaşar Tanrıverdi, Enis Acar, Şeyda Erdali ve bir  çok sanatçı Türk Halk Müziği Konserleri verecek. İpek Merve Tahancı ve Abdülkadir Şehitoğlu; tasavvuf konserleri ile etkinliğin manevi iklimine katkı sağlayacaklar. Etkinlik süresince Erzurum Bar Ekibi Erzurum seçkin örnekler sunacak. Öte yandan skeçleriyle Oktay Parlar ve Bilal Tavlak tanıtım günlerinin gülümseyen yüzü olacak. 
 
AŞIKLAR VE ŞAİRLER UNUTULMADI
 
23 Eylül Cumartesi günü düzenlenecek olan Aşıklar Toyu ise katılımcıların merakla beklediği etkinlik olarak öne çıkıyor. Aşıklar Toyu, Erzurum bölgesinin öne çıkan pek çok yöresel sanatçısını ağırlayacak.Etkinlik boyunca; Nuri Çırağı, Erol Ergani, İhsan Yavuzer, Zeki Erdali, Rahim Sağlam, Beyzade Aslan, Kul Nuri, Yakup Temeli, Erol Şahiner, Ali Oltulu, Yanık Ayhan, Zakir Algül, Ozan Reyhani, Mustafa Aydın, Muhlis Denizer, Adem Aydıner, Muhlis Vural ve Serdar Bardızlı sahne alacak.
 
Erzurum Tanıtım Günlerine Erzurumlu şairlerden; Zekiye Çomaklı, Ahmet Çoşkun, Hanifi İspirli, Orhan Bozkurt, Nizamoğlu, Mustafa Özdemir, Mehmet Taştan, Şerif Çöpürgensli, Zekai Aydın ve Ferit Torunoğlu ise şiirleriyle renk katacak. 
 
Etkinliğin son gününde programa katılan sanatçılar, aşıklar, şairler ve katılımcılar final yapacak.Finalde İbrahim Erkal´in şarkıları ile Erzurum Tanıtım Günleri´ne veda edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Perşembe 24.7 ° / 10.4 ° Bulutlar
  • Cuma 24 ° / 10.3 ° Bulutlar
  • Cumartesi 23.6 ° / 11 ° Light rain