A-B-C-D-E sınıfı ehliyeti olanlar dikkat! Neredeyse herkesi ilgilendiriyor

Türkiye’de her geçen yıl artış gösteren sürücü sayısının ardından ehliyet kullanımına ilişkin yeni düzenlemeler gelmeye devam ediyor. Birçok ehliyet sınıfında yaş değişikliği yapılırken tümde detaylar haberimizde…

A-B-C-D-E sınıfı ehliyeti olanlar dikkat! Neredeyse herkesi ilgilendiriyor

 

Yılın ilk aylarında Meclis'ten geçen düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'ye kadar motosiklet kullanabilmesinin sınavsız şekilde önü açılırken, Türkiye'deki milyonlarca sürücüye ilişkin yeni uygulamaların detayları netlik kazanmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklikler ile birçok ehliyet sınıfı için yaş şartlarında düzenlemeye gidilmişti.  

Örneğin D sınıfı ehliyet için gereken 26 yaş şartı 24'e çekilirken, M, A1 ve B1 sınıfı ehliyet almak isteyenler için yaş sınırı 16'ya indirilmişti.  

Ağır motosiklet kullanmak isteyenler için ise A sınıfı ehliyetlerde minimum yaş sınırı 20 olarak belirlendi.

YENİ DÜZENLEME İLE EHLİYETLERİN KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Milyonlarca sürücüyü sevindiren bu flaş kararla birlikte, B sınıfı ehliyet sahiplerine daha geniş bir araç yelpazesi sunulmuş ve ulaşımda çeşitliliğin artması amaçlanmıştı.  

İddialara göre, düzenlemede kapsamı genişletmeye hazırlanan yetkililer, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'lik taşıtları kullanarak şehir içi ulaşımlarını daha pratik ve ekonomik bir şekilde gidermelerinin ardından ek maddeleri kabul etmeye hazırlanıyor.  

B sınıfı ehliyete sahip sürücülerin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartının yeterli görüldüğü yeni düzenlemenin ardından, A2 sınıfı motorların da ilerleyen tarihlerde bu düzenlemenin kapsamına dahil edileceği iddia edilmekte.  

A2 EHLİYET NEDİR?

A2 ehliyetler, 125 CC'nin üstünde yer alan, teknik olarak 35 kW güce kadar olan ve 0.2 kW/kg güç/ağırlık oranıyla sınırlı motosikletleri kapsamak için kullanılan bir ehliyet türüdür.

F5HABER


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Erzurum

21.07.2024

  • İMSAK 03:10
  • GÜNEŞ 04:57
  • ÖĞLE 12:26
  • İKİNDİ 16:21
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:25
  • Pazar 24.1 ° / 10.1 ° Güneşli
  • Pazartesi 26.8 ° / 12.5 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı
  • Salı 26.5 ° / 13.4 ° Bölgesel düzensiz yağmur yağışlı