SİYASETİN “İNSAN” YÜZÜ
SİYASETİN "İNSAN" YÜZÜ
Tarih: 4.2.2017 01:07:20
Tuba Kırıcı

 

 

Kendisini iki kez görmüşlüğüm, sohbetini  ise on dakika dinlemişliğim vardır. Geçtiğimiz günlerde ulusal basının da kendisinin görüşlerine yer verdiği Çat Belediye Başkanı Arif Bey´den bahsediyorum. Gündeme gelişi,  Doğu illerinde kabarık doğalgaz faturasıydı… Bunu bir gazeteci arkadaşıma açıklarken de; “Fakir fukara ödeyemiyor, üzülüyorum” diyordu. O samimiyeti yüzüne yansıyordu. Bir siyasetçide olması gereken bilindik yüz, ezberlenmiş cümleler, belirli bir ölçü ve düzene dayandırılmış üslup yoktu, etrafa bakarken göz kaçırmaları da yoktu.

10 Ocak Gazeteciler Günü için sağ olsun bizlerle bir araya gelmek istemiş… Evinin kapılarını açmıştı. Tam bir Erzurumlu gibi, misafirperverlikte sınır tanımadı. Bizzat ilgilendi bizlerle… Et pişirdi, servis yaptı. Egolarını sindirmiş bir adam gördük, alışageldiğimiz makam ve mevkinin verdiği hissizlik, duyarsızlık yoktu. Karşımızda kendisini bizim gibi “insan” gören biri vardı.  Biz çok karşılaşırız, siyaset yapıp da kendini insan üstü varlık görenlerle…  Siyasetçidir ya; üsttür, büyüktür (!)  Nasıl kılıktan kılığa girerler bir bilseniz… Çoğu zaman komik olurlar, biz karşıdan izleriz.

Arif Bey gibi siyasetçileri görmeyeli uzun zaman olmuş hani, besbelli adam gibi adam…  oturup iki kelam edince; egosunu yenmiş, insancıl, sevecen, mütevazi, makamının hakkını veren, mevkilerin geçiciliğini bilen,  “insan” kalan birini gördük.

O gün yollar kapalıyken, doğum sancısı tutan kadını hastaneye yetiştirmesi bu yazıyı kaleme almama vesile oldu. Kendisi bir dadaş, bir Erzurum beyefendisi… Siyasette yolu açık olsun. Bu ülkenin, hele ki bu şehrin böyle siyasetçilere ihtiyacı var. Şunu da söylemek hasıl oldu; “ Asil azmaz, bal kokmaz; kokarsa yağ kokar aslı ayrandır”

Anahtar Kelimeler: SİYASETİN, İNSAN, YÜZÜ
Yazarın Diğer Yazıları
5. Geleneksel Erzurum Günleri… (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
EMANET EHLİNDEDİR… (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41