Atı Alan Üsküdar´ı değil. Orta doğuyu Bile Geçmek Üzere
Atı Alan Üsküdar´ı değil. Orta doğuyu Bile Geçmek Üzere
Tarih: 2.7.2015 07:58:26
Sedat Peker

Kıymetli Dostlarım,

Yazılarımı düzenli olarak takip eden arkadaşlarımın bileceği üzere, Ortadoğu´da bizim gerçek düşmanımız olan hep iki devletten bahsederim. Belli olan düşmanımızın İsrail, gizli olanın ise MÜSLÜMANIZ diyerek tarihten beri en büyük düşmanlıkları yapan İran olduğunu söylerim.

Hepinizin bildiği bir hikaye vardır; adamın biri eski bir lamba bulur.Onu temizlemeye çalışırken içinden bir cin çıkar. Lambayı bulan adama, binlerce senedir o lambada esir olduğunu, kendisinin özgür kalmasını sağladığı içinde; “Dile benden ne dilersen.” diyerek kendisinden bir şey istemesini söyler. Ancak cinin bir şartı vardır; “Benden dilediğin şeyin iki katını da komşuna vereceğim” der. Adam uzun süre düşündükten sonra, cine dönerek; “En iyisi sen benim bir gözümü kör et.” der.

Kıymetli Dostlarım, bu hikaye İran devletinin, TÜRKLERE bakışını anlatan galiba en güzel örneği oluşturuyor. Bize her zaman yaptığı gibi bir kalleşlik yapacağını bilmesek, birlikte önce Ortadoğu´nun sonrasında ise tüm dünyanın kaderini belki değiştirebiliriz (Bu söylediğimin size biraz ütopik geldiğinin farkındayım.).

İran´ın Şii mezhebine inananları ayrımcılığa sürüklemediği bir Ortadoğu´yu bir an için düşünün, her şey ne kadar farklı olurdu. TÜRKİYE´nin etkisiyle de Suudi Arabistan´ın sert tavrı yumuşatıldığında, bir anda bölgedeki tüm iç savaşlar ve terör olayları ortadan kalkardı (Kalan olsa bile bu çatışmalar çok minimum rakamlarda olurdu.).

TÜRKİYE´nin liderliğinde tüm SÜNNİ devletlerin, İran´a saldırması planı, ülkemizi yönetenlerin dirayetli davranması sonucunda mümkün olmadı. Şükürler olsun ki bu tuzağa düşmedik. Çünkü böyle bir savaş bütün Ortadoğu´yu bundan yüzlerce yıl öncesine geri götürürdü.

Çıkması muhtemel böyle bir savaşta, Amerika ve İsrail bize bolca silah ve maddi destek sözü de veriyorlardı. Biz devlet olarak perde arkasında kurgulanan bu oyuna alet olmadık (Ancak sanki oyun kurucular, 10-15 yıl sonrasında oynanmak üzere yeni bir oyunu ciddi olarak planlamaya başladılar.).

Size tüm samimiyetimle söylemek isterim ki; bence İsrail´in, İran´a karşı uygulanan ambargonun kaldırılacak olmasına gösterdiği tavır, öncelikle SÜNNİ MÜSLÜMANLARA, sonra da tüm dünyaya yönelik, kesinlikle bir algı operasyonudur.

Onlarca senedir İran´a karşı uygulanan ambargoya rağmen İran, 1500 km´lik menzili olan füzelerini kendisi üretebilmektedir. Tüm yazılımları kendisine ait olan savaş uçakları mevcuttur (Belki inanamayacaksınız ama savaş teknolojisinde bizden çok ama çok ilerideler.).

İran´a uygulanan ambargo kalktıktan sonra, aklı olan herkesin görebileceği üzere doğalgaz ve petrol kartını da kullanarak bölgenin parlayan yıldızı olacaktır. Ekonomisi çok hızlı büyüyeceği için savaş teknolojisine ayıracağı bütçede çok daha fazlalaşacaktır.

İran 10-15 yıl sonra çok ciddi oranda güçlenmişken biz ise hala pkk ve onun kollarıyla uğraşarak enerji kaybediyor olacağız. Size bir şey söyleyeyim.Ancak lütfen moraliniz bozulmasın; bizim ürettiğimiz savaş füzelerinin menzili ne kadar biliyor musunuz? Bayramlarda bakkallarda satılan eğlencelik füzeler var ya (çocuklar için) işte ondan biraz daha fazlaca.

Bir an için düşünün, Amerika ile yakınlaşmış ve ekonomisi dev olmuş Şii dünyasının liderliğini yapan İran´a, el altından TÜRKİYE´ye saldırması söylendiğinde sizce İran bu teklifi, biz MÜSLÜMANIZ diyerek kabul etmeyecek midir (Eğer böyle düşünüyorsanız bence bu dünyaya göre fazla safsınız.)?

Bizim atalarımız, CİHAD için Avrupa´ya sefere giderken aksatmadan her seferinde savaş esnasında arkamızdan saldıran İran olmuştur. Biz şu anda halen daha tüm enerjimizi, koalisyon hükümeti kurmak için harcarken yukarıda da anlattığım gibi atı alan değil Üsküdar´ı, Ortadoğu´yu bile neredeyse geçmek üzere (Parlamenter sisteme devam edilecekse bile mutlaka bundan sonraki seçimler için koalisyonları yasaklayan bir madde Anayasa´ya eklenmelidir.)...

Seçimde birinci gelen parti, hükümeti kurmalıdır. Bunu partizanlık yapmak için söylemiyorum. Bütün partiler, birinci parti olmak için çalışacağından TÜRK siyasi hayatına kalite gelecektir. Ayrıca puanları az olan partilerin birleşerek seçime girmeleri için bir-iki kanunda çıkarılırsa bu sayede tüm sorunlarda ortadan kalkmış olur.

NOT: Ayrıca başkanlık sisteminde eyaletlere ayrılacağız diye bir kanun yoktur. Kendimize göre bir başkanlık sistemi yazıp uygulayabiliriz (Bu açıklamayı eyaletlere bölünme konusunu soran arkadaşlar için özellikle yaptım.).

BİR UMUTTUR YAŞAMAK

SEDAT PEKER

Anahtar Kelimeler: Alan, Üsküdar, değil, Orta, doğuyu, Bile, Geçmek, Üzere
Yazarın Diğer Yazıları
SAYIN DEVLET BAHÇELİ´NİN GERÇEĞİ (21 Haziran 2018 - Perşembe)
FARELİ KÖYÜN KAVALCILARINA DİKKAT EDİN (28 Nisan 2018 - Cumartesi)
GAZİ MAHALLESİ VE ÇARŞI GRUBUNUN DAVETİ (04 Ekim 2017 - Çarşamba)
FATİH ALTAYLI´YA CEVABIMDIR (02 Ekim 2017 - Pazartesi)
BAZEN İKİ REKAT NAMAZ KILIP GİTMEK GEREKİR (28 Ağustos 2017 - Pazartesi)
BİR PALYAÇONUN HAYALİNE CEVABIMDIR (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
ONLARI MUTLAKA KORUMALIYIZ (08 Ağustos 2017 - Salı)
ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER GERÇEĞİ (07 Temmuz 2017 - Cuma)
KUŞLAR KAFESE GİRİNCE (18 Ocak 2017 - Çarşamba)
SON DÖNEMEÇ SON ŞANS (27 Temmuz 2016 - Çarşamba)
MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR DİYE SORAN OLURSA; (23 Haziran 2016 - Perşembe)
Reza Zerrab´ın Yakalnma Hikayesi (29 Mart 2016 - Salı)
Sedat Peker Yazdı (14 Aralık 2015 - Pazartesi)
BAYIRBUCAKTAKİ ZULÜMLER HEPİMİZİN ESERİ (23 Kasım 2015 - Pazartesi)
DEVLETİN RUHUNU ASLA KÜÇÜMSEMEYİN (29 Ekim 2015 - Perşembe)
İT İTLİĞİNİ ELBET YAPACAK (20 Ekim 2015 - Salı)
Sayın Kılıçdaroğlu´na Cevabımdır (14 Ekim 2015 - Çarşamba)
AKBABALARA YEM OLMAYACAĞIZ (16 Eylül 2015 - Çarşamba)
Kendimizi Kandırmanın Alemi yok (07 Eylül 2015 - Pazartesi)
Çocukluğumun Bayramlarında Mezar Çapalamak (18 Temmuz 2015 - Cumartesi)
BİR UMUTTUR YAŞAMAK (14 Temmuz 2015 - Salı)
Tüm Dostlarla Rize´de Buluşacağız! (08 Temmuz 2015 - Çarşamba)
BİR UMUTTUR YAŞAMAK! (28 Haziran 2015 - Pazar)
Sayfa:
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41