Erzurum

08.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

WhatsApp´ta bu mesajı kesinlikle açmayın

WhatsApp´ta gezen tehlikeli linklere durmaksızın yenisi ekleniyor. Son dakika gelişmesine göre geçtiğimiz aylarda tehlike saçan virüslü bir link yeniden paylaşılmaya başladı. Tehlikeli virüs tüm bilgilerinizi çalmayı hedefliyor..

 

 

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp´da virüslü link tehlikesi yeniden hortladı. Sahte bir URL´le hazırlanan WhatsApp linki WhatApp´ın yeni renklerinin kullanılabilir olduğunu duyuruyor ve sizi farklı bir sayfaya yönlendiriyor. Yeni renklerin kullanılabileceğini gösteren link sahte şekilde kril alfabesiyle oluşturulmuş olduğundan kullanıcıların dikkatini çekmiyor.

Renkli WhatsApp´ın masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilir olduğunu gösteren mesaj BlackWhats adlı Chrome uzantısının sayfasına yönlendiriyor. Bu uzantının puanları sahte şekilde yüksek tutulmuş olsa da kişisel güvenliği tehdit eden öğeler içerdiğinden Google tarafından sistemden kaldırıldı. Uzantı sistemden kaldırılsa da aynı yöntemle yapılacak diğer dolandırıcılıklar için tehlike sürüyor.

İşte Whatsapp´ın sessiz sedasız getirdiği bomba yenilik...

Artık sizin yerinize Whatsapp´ın bizzat kendisi konuşacak; mesajları gönderecek! Yani siz o an mesaj atamıyorsanız dert etmeyeceksiniz! Nasıl mı?

WACAO (Whatsapp Chat Assistan), kullanıcıların mesajlarını okuyacak, hatırlatmalarda bulunacak ve isteğe bağlı olarak mesaj gönderecek.

Örneğin tatile çıktınız ama sze mesaj üstüne mesaj geliyor! Hazır cevaplar oluşturup otomatik yanıtları arkadaşlarınıza gönderebileceksiniz!

Geçtiğimiz yıllarda sosyal medya devi Facebook´un 19 milyar dolar karşılığı satın aldığın WhatsApp platforma entegre ettiği yeni özelliği ile gündemde. Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp´a yepyeni bir özellik geldi. Geçtiğimiz günlerde duyurulan yeni mesaj kaydetme özelliği kullanıma sunuldu.

Bundan böyle WhatsApp kullanıcıları sesli mesaj gönderirken parmağını ekrana basılı tutması gerekmeyecek.

Zira yeni güncelleme ile kullanıcılar uygulama üzerinden sadece kısa mesaj değil, sesli mesaj da gönderilebiliyor.

Sesli mesaj göndermek için uygulama ekranının sağ alt kısmındaki kayıt tuşuna basılı tutmak gerekiyor.

Bu işlemin ardından yukarı doğru bir kilit işareti beliriyor, parmağımızı yukarı doğru sürüklediğimizde sesli kayıt işlemi kilitleniyor ve gönder butonuna basana kadar kayıt yapmaya işlemine devam ediliyor.

Söz konusu özelliğini iPhone uygulaması entegre eden WhatsApp´ın aynı özelliği önümüzdeki günlerde Android için de sunması bekleniyor.

Whatsapp´ta birini engellerseniz ya da biri sizi engellerse bunun aşılabildiği çok ilginç bir yol var. Sanırız bunun Whatsapp bile farkında değil!

Whatsapp´ta bir kişiyi engellediğinizde ya da biri sizi engellediğinde hiçbir şekilde görüşme yapma şansınız Whatsapp üzerinden yok. En azından biz öyle sanıyoruz; ancak bir yol varmış!

Whatsapp´ta herhangi bir gruba üyesiniz. O grubun içinde engellediğiniz kişi de var. İşte Whatsapp´ın gözden kaçırdığı detay burada ortaya çıkıyor!

Grupta attığınız mesajları engellediğiniz kişi görebildiği gibi; engellediğiniz kişi de grup içinde attığı tüm mesajlarını size ulaştırabiliyor ve bunu engellemenin hiçbir yolu yok, tabii gruptan ikinizden birinin ayrılması haricinde!

Whatsapp´ı yukarı doğru sürükleyerek kapatıyorsanız yanlış yapıyorsunuz! Kimse farkında değil; ancak Whatsapp´ı böyle kapattığınızda bakın ne oluyor?

Whatsapp son günlerde kullanıcılarının karşısına bir uyarı getiriyor. Yukarı doğru kaydırıp Whatsapp´ı kapatanların karşılaştığı bu uyarıda aslında sorun açık seçik ortaya konuyor.

iOS 11´de bulunan bir hata neticesinde Whatsapp yukarı doğru sürükleyerek kapatıldığında bildirimler kapatılıyor; yani Whatsapp´tan gelen mesajlar artık size bildirilmeyebiliyor!

Whatsapp´ın bu konuda doğrudan bir kabahati yok ve Apple´ın yeni bir güncellemeye yayınlayarak sorunu ortadan kaldırması gerekiyor. Peki Whatsapp´ı nasıl kapatacaksınız?

Whatsapp´ın henüz uygulamaya koyduğu yeni özelliği hayat kurtaracak cinsten. Artık yanlışlıkla gönderilen mesajları geri alma şansına sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise Whatsapp´ın en güncel sürümünü telefonunuza kurmak ve mesajın üzerine bir süre dokunarak SİL seçeneklerini görmek. Seçenekleri derken, iki farklı SİL seçeneğiyle karşılaşacağınızı en başta söyleyelim!

Whatsapp´ta gönderdiğiniz bir mesajı dilerseniz yok edebilirsiniz. Bunun için gönderdiğiniz mesajın üzerine bir süre dokunup ekrana çıkan SİL seçeneklerinden birini tercih etmek.

Eğer herkes için SİL seçeneğine dokunursanız gönderdiğiniz mesajı karşı taraftan da silmiş oluyorsunuz. Böylece mesajı attığınız kişi ya attığınız o mesajı hiç görmüyor ya da görse bile onun ekranından o mesajı kaldırabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Pazartesi 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu