Serdar Sevimli, Günde 1 Saat Yürüyün Ve Akdeniz Tipi Beslenin
Atatürk Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Sevimli, kalp krizi riskini önlemek için alışageldiğimiz beslenme şeklini bir kenara bırakıp Akdeniz tipi beslenme şeklini tercih etmemiz gerektiğini söyledi.
Tarih: 22.8.2015 00:07:22

Atatürk Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Sevimli, kalp krizi riskini önlemek için alışageldiğimiz beslenme şeklini bir kenara bırakıp Akdeniz tipi beslenme şeklini tercih etmemiz gerektiğini söyledi. 

Dünyada ölümlerin baş nedeninin kalp hastalıkları olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sevimli, “Dünyada en çok ölümlere neden olan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Bu nedenle yaşam tarzımızı ve zararlı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. İlk önce hayvansal dediğimiz et ve yağ içeren beslenme şeklini bir kenara bırakıp, Akdeniz tipi beslenmeyi tercih etmeliyiz. Yani bitkisel gıdalarla beslenmeliyiz. Ne olduğu belirsiz karışımlardan yememeliyiz. Günde en az bir saat yürüyüş veya egzersiz yapmalıyız. Bir saati gün içerisinde 20´şer dakika şeklinde de spora ayırabilirsiniz. Kalp ve damar rahatsızlığına yakalanmadan da her sağlıklı insanın sağlığını koruyabilmesi için mutlaka gün içerisinde bir saat düzenli yürüyüş ve spor yapmalarını öneriyoruz. Bütün bu tavsiyelere uyduğu halde kalp krizi geçiren insanlar da oluyor. Bu tür vakalarda da genetik ve çevresel faktörler etkili oluyor. Yani genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ta yaşanan kalp krizlerine sıkça rastlıyoruz” şeklinde konuştu.

KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

‘Her göğüs ağrısı kalp krizi işareti midir?´ şeklindeki soruyu ‘hayır´ diye cevaplandıran Prof. Dr. Serdar Sevimli ve kalp krizinin belirtilerini şöyle açıkladı: 

“Kalp krizi şiddetli bir göğüs ağrısıyla başlar. Göğsün tam ortasında iman tahtası denilen yerde ‘fil oturmuşçasına ‘ şiddetli bir baskı oluşur. Bu ağrı kollara ve çeneye yayılır. Bununla birlikte şiddetli bir terleme, bulantı, kusma görülür. Kalp krizi gürültülü bir tablo şeklinde oluşur. Bu belirtiler yaşandığında hemen ambulans çağrılmalıdır. Hasta mümkünse hiç hareket etmeden uzanmalı ve sağlık ekiplerini beklenmelidir.”

“KRİZ GEÇİRENLER YENİ BİR SAYFA AÇSINLAR”

Kalp krizi geçiren hastaların iyileştikten sonra hayatlarında beyaz bir sayfa açmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Serdar Sevimli şöyle dedi:

“Kalp krizi yaşamış ve damarları açılmış veya stend takılmış hastalarımız artık argo deyimiyle ‘tekerim düze çıktı´ diye düşünmesinler ve bir ikinci krize davetiye çıkarmamak için tüm zararlı alışkanlıklarını bir kenara itsinler. Sigara ile birlikte içilen koyu çaylar, stres, fazla kilolar, dengesiz beslenme, aşırı yağlı ve hayvansal gıdalar, yorucu işlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. En önemlisi doktorun yazdığı ilaçlara harfiyen uyulmalıdır. İlaçlarını düzenli kullanmayan ve kendi kafasına göre ilaç kullanmayı bırakan hastaların ikinci bir riski yaşamamaları için doktorunun tavsiyelerini yerine getirmeleri gerekiyor. Ayrıca kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması için, LDL dediğimiz kötü kolesterol seviyesini sürekli ölçtürmek ve düzenli olarak kolesterol ilaçlarını kullanmak gerekiyor.”

HALI SAHA MAÇLARINA DİKKAT

Halı sahada yapılan maçlar esnasında yaşanan kalp krizi riskine dikkati çeken Prof. Dr. Sevimli, “Kondisyonunuz iyi değilse, yeşil çimende yarışmalı maçlara katılmamanızı tavsiye ediyoruz. Kondisyonu veya idmanı olmayan kişilerin yarışma heyecanıyla hırs yaparak maç yapmaları kalp krizi riskini artırıyor. Amatörce ve zevk için yapılan halı saha maçlarında kondisyonunuz yeterli değilse kesinlikle hırs ve heyecana kapılmamalısınız” diye konuştu.

‘20 DAKİKADA HAYATA DÖNÜŞ´

Kalp krizi geçiren bir hastanın damarının 10 dakikada açılarak stend takıldığını vurgulayan Prof. Sevimli, kalp krizi geçiren bir hastanın hastaneye ulaştırılması ve tıbbi müdahale uygulanması için tanınan sürenin dünyada 1.5 saat olarak belirlendiğini söyledi. Diğer yandan, Erzurum´da yaşayan insanların bu anlamda çok şanslı olduklarını hatırlatan Prof. Sevimli, Erzurum´da 20 dakika gibi kısa bir zamanda hastanın hayata döndürüldüğünü belirtti. Prof. Sevimli, şöyle açıklıyor: 

“Erzurum´da hastanın 112´ye ulaşması ve en yakın hastaneye yetişmesi ve acil serviste hastaya müdahale edilmesi ile başlayan süreç için 10 dakika, serviste kapalı damarın acil bir şekilde açılması ve stend takılması da 10 dakikada gerçekleşiyor. Yani servise ulaşan bir hastanın 10 dakika içerisinde damarını açıp stend takıyoruz. Dünyada ambulansın gelmesi, trafiğin ve mesafenin hesaba katılması, hastanenin yoğunluğu dikkate alınması ile bu süre 1.5 saat olarak hesaplanıyor. Erzurum bu anlamda kalp krizi geçiren hastalar için bir şans denilebilir. Kalp krizi geçiren bir insan bunu fark ettiği anda ilk olarak 112´yi aramalıdır. 112 anında hastamıza ulaşır. Ambulansta hastaya ilk müdahale yapılarak en kısa zamanda acil servise ulaştırılır. Bundan sonra servise çıkarılan hastanın 10 dakika içerisinde damarı açılır ve stend takılarak en hızlı şekilde hastanın hayati tehlikesi ortadan kaldırılır. Bu anlamda Doğu Anadolu´da ve çevredeki bütün illerde kardiyoloji hizmetleri var. Bu büyük bir nimet. Eskiden yılda 40 tane kalp pili takardık. Şimdi yılda 200 tane kalp pili takıyoruz. Damarı açmak için yeni klavuz teller var. Tam tıkalı damarı başarılı bir şekilde delerek balonlayıp stend takılıyor. Ayrıca atardamarlardan kaynaklanan ayak damarlarındaki tıkanıklık sebebiyle yürüme güçlüğü çeken hastalarımız var. Ayak damarlarındaki bu tıkanıklık ayaklarda iyileşmeyen yaralara da sebep olur. O bölgelerdeki damarlara da stend takarak tedavi ediyoruz. Bu hastalarımız da ilaçlarını düzenli olarak kullanmalılar. Nüfus artışı ile birlikte kalp ve damar hastalıklarında da bir artış olabilir. Ancak günümüzde sağlık hizmetine daha kolay ulaşılıyor ve tanı daha kolay konuluyor. Sosyal medya aracılığıyla Türkiye´nin bir başka köyündeki bir hastalıktan biz de haberdar olabiliyoruz.´

“HER GÖĞÜS AĞRISI KRİZİN HABERCİSİ OLMAYABİLİR”

‘Her göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi olmayabilir´ diyen Prof. Dr. Serdar Sevimli ve bazı ağrıların tıpta ‘akut koroner sendromlar´ olarak tanımlandığını ifade etti. Sevimli, “Her göğüs ağrısı kalp krizinin işareti olmayabilir. Egzersiz yaparken, karın tok iken, hızlı yürürken, elinde ağrı şeyler taşırken, sol kolda ağrı, göğsün sol tarafındaki bir noktada batma hissi olabilir. Bu şikayetlerin kalple ilgili olma riski çok düşük. Kas iskelet sistemi ve mideden yansıyan şikayetler olabilir. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki, kalp ve damar hastalıkları tüm ölümlerin yüzde 50´sinden sorumludur. Ayak damarlarındaki rahatsızlık, bey- ne giden damarlar hemen hepsinin ölüm oranları paralel olarak yükseliyor. Kalp krizi ölüm oranları ortalamasında hala yüksek seviyede yer alıyor” dedi.
Kaynak:

TAVUK DÖNER YERKEN BİRKEZ DAHA DÜŞÜNÜN
TAVUK DÖNER YERKEN BİRKEZ DAHA DÜŞÜNÜN
Uzmanlar, ´Vatandaşlarımıza sesleniyoruz; tavuk döneri 10 liradan aşağı satan yerlerden yemeyin, sağlığınızdan olmayın´ açıklamasında bulundular.
Türkiye, en çok bu hastalıkları merak ediyor
Türkiye, en çok bu hastalıkları merak ediyor
Her iki kişiden birinin kendini internet kullanıcısı olarak tanımladığı Türkiye´de, sağlık araştırması yaparken ilk başvurulan kaynağın internet olduğu anlaşıldı.
Eskişehir´de kolon kanserini önleyen buluş
Eskişehir´de kolon kanserini önleyen buluş
Liseli iki öğrenci, avokado yaprağı çayının kolon kanseri hücrelerini yüzde elli oranında öldürdüğünü ilmen tespit etti.
PROF. DR. RECEP AKDAĞ VE SERDAR TAFLAN´IN BAŞARISI DÜNYA KAMUOYUNDA
PROF. DR. RECEP AKDAĞ VE SERDAR TAFLAN´IN BAŞARISI DÜNYA KAMUOYUNDA
IPSOS´A GÖRE TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETLERİNDE %3´LÜK ORANLA EN AZ ENDİYE DUYULAN ÜLKE
Bakın sigara ne kadar zararlı!
Bakın sigara ne kadar zararlı!
Tek bir sigara bile ölümcül riskler taşıyan onlarca kimyasalı bünyesinde barındırıyor. Peki Türkiye´de kaç sigara kullanıcı var? Sigaranın zararları neler?
Sağlıkta doğru bilinen yanlışlar
Sağlıkta doğru bilinen yanlışlar
İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. L. Derya İnal sağlıkta doğru zannettiğimiz yanlışları sıraladı
Erzurum´da Her Üç Kalpten İkisine Dokunan Prof. Dr. Serdar Sevimliye Sahip Çıkalım!
Erzurum´da Her Üç Kalpten İkisine Dokunan Prof. Dr. Serdar Sevimliye Sahip Çıkalım!
Şehrimiz zaten son yıllarda yeterince beyin göçü vermektedir diye konuşan vatandaşlar, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve ekibine de ateş püskürdüler.
Akciğer kanserinin 9 belirtisine dikkat!
Akciğer kanserinin 9 belirtisine dikkat!
Doç. Dr. Serkan Keskin, 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü öncesinde akciğer kanseri ve tedavisi hakkında bilgi verdi
Bir yıl boyunca şeker yemeyen kadının başına gelenler
Bir yıl boyunca şeker yemeyen kadının başına gelenler
Eve O. Schaub´un kaleme aldığı ve Berfun Çağinli´nin Türkçeleştirdiği yazıda 1 yıl boyunca şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak duran aile bireylerinin hayatındaki değişiklikler anlatılıyor.
Mikrop kaynıyor! Tuvaletlerden daha tehlikeli
Mikrop kaynıyor! Tuvaletlerden daha tehlikeli
İşte bir kısmını tahmin edebileceğiniz, bir kısmı ise sürpriz olabilecek kirli eşya listesi.
NETGÖR GÖZ MERKEZİ BİR İLKİ DAHA BAŞARDI
NETGÖR GÖZ MERKEZİ BİR İLKİ DAHA BAŞARDI
Opr. Dr. Nihat Çağlar, "Doğu Anadolu Bölgesinde ve Erzurum´da çok iyi cerrahi ve birinci sınıf bir protez işçiliği ile hastaların çoğunda yüz güldürücü sonuçlar aldık" dedi
15 ilaç geri çekildi! İşte o ilaçlar…
15 ilaç geri çekildi! İşte o ilaçlar…
Mide rahatsızlıklarında kullanılan "domperidon" etkin maddeli 15 ilaç, uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açtığı gerekçesiyle geri çekildi.
Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül  Selvitopu Uyardı
Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül Selvitopu Uyardı
Palandöken Hastanesi Nöroloji Uzmanı Aycan Tazegül Selvitopu Soğuk ve kirli hava baş ağrısını şiddetlendiriyor
KALBİ VURAN 3 ÖNEMLİ TEHLİKE!
KALBİ VURAN 3 ÖNEMLİ TEHLİKE!
Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada en önde gelen ölüm sebebi olmaya devam ediyor. Öyle ki her 40 saniyede 1 kişi kalp ve damar hastalıklarından kaybediliyor.
AZ YİYORUM AMA KİLO ALIYORUM DİYENLER DİKKAT
AZ YİYORUM AMA KİLO ALIYORUM DİYENLER DİKKAT
Diyetisyen Esra Kula, kilo alma ve insülin direnci arasında kısır bir döngü olduğunu, kilo alımının nedeninin insülin direncinden kaynaklanabildiğini söyledi
BAŞ AĞRISINI 40 SANİYEDE BİTİREN TEKNİK
BAŞ AĞRISINI 40 SANİYEDE BİTİREN TEKNİK
Baş ağrısı ya da migrenle başa çıkmak sizin için de imkansız bir hal aldıysa bir de bu yöntemi deneyin! İşte baş ağrısını kırk saniyede geçirdiği söylenen o teknik
Erzurum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Ahmet Yaptırmış Uyardı
Erzurum Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Ahmet Yaptırmış Uyardı
Kurban Bayramın´da diş sağlığına dikkat
Bakan Akdağ, şehir hastanesi inşaatını inceledi
Bakan Akdağ, şehir hastanesi inşaatını inceledi
Sağlık Bakanı Akdağ, "Erzurum Şehir Hastanesi nihayetinde bin 500 yataklı bir proje oluyor. Yetiştirdiğimiz uzmanlar, kullandığımız ekipman ve her türlü tıbbi cihazla burası bir referans merkezi. Dünyanın en mükemmel hastanelerinden birini yapıyoruz" dedi.
Aman dikkat! Sıcak çorba ve sıcak çayda kanser riski!
Aman dikkat! Sıcak çorba ve sıcak çayda kanser riski!
Çay, çorba gibi sıcak içeceklerin yemek borusu kanserini 3 kat artırdığı bildirilmiştir. Bu yüzden aşırı sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durun.
Namaz kanserden koruyor!...
Namaz kanserden koruyor!...
Günde beş vakit kılınan namazın maneviyatınıza olduğu kadar beden sağlığınıza da etkisi var.
Çocukların cinsel istismardan korunması
Çocukların cinsel istismardan korunması
Özellikle erken çocukluk döneminde verilmesi gereken eğitimin ailelerin en çok zorlandığı konuların başında geldiğini dile getiren Uzmanlar, hangi yaşta ne kadar bilgi verilmelidir sorusunun, ebeveynlerin kafasını karıştırdığını vurguladı.
İşte kanserin 7 belirtisi
İşte kanserin 7 belirtisi
Kanserde erken teşhisin önemini artık herkes biliyor. Peki erken teşhis için kanserin belirtilerini biliyor musunuz? İşte 7 önemli belirti
HULKİ AŞIR BU İŞİNDE ÜSTESİNDEN GELDİ
HULKİ AŞIR BU İŞİNDE ÜSTESİNDEN GELDİ
Erzurum´da 181 yıldan bu yana hizmet veren ve askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına devredilmesi kararı doğrultusunda devlet hastanesi olan Mareşal Çakmak Devlet Hastanesi, en iyi şekilde sağlık hizmetleri ile vatandaşın yüzünü güldürüyor.
Grip tedavisinde antibiyotik kullanmayın
Grip tedavisinde antibiyotik kullanmayın
Prof. Dr. Mete Kıroğlu, üst solunum yolu hastalıkları tedavisinde antibiyotik kullanımının zararlı olduğunu söyledi.
Bu belirtiler kanser habercisi olabilir!
Bu belirtiler kanser habercisi olabilir!
Ülkemizde her yıl 180 bin yeni kanser tanısı konuluyor. Vakaların beşte üçünü erkekler, beşte ikisini ise kadınlar oluşturuyor. Kanserde vücudun verdiği sinyalleri önemsemek ise erken teşhis açısından büyük önem taşıyor.
Küba kanser aşısını buldu!
Küba kanser aşısını buldu!
Küba, sağlık alanında büyük bir başarıya adım attı. Kübalı sağlıkçılar, kanser aşısını buldu.
Çelik:Cezalar 10 kat artacak
Çelik:Cezalar 10 kat artacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Bakanlık kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Tağşiş gıda ile ilgili çalışma yapıyoruz. Cezalar 10 kat artacak" dedi.
Yılda 5 milyon kişi tembellikten ölüyor
Yılda 5 milyon kişi tembellikten ölüyor
Roma´da düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Derneği kongresinde sunulan bir rapora göre, yılda 5 milyon kişi hareketsiz yaşamdan ölüyor.
Sağlık çalışanına yıpranma payı müjdesi
Sağlık çalışanına yıpranma payı müjdesi
Sağlık Bakanlığı kamudaki tüm sağlık çalışanlarına tuttukları nöbet saati karşılığı yıpranma payı verecek.
Elinizden düşürmediğiniz o alet tuvalet kapağından daha çok bakteri barındırıyor
Elinizden düşürmediğiniz o alet tuvalet kapağından daha çok bakteri barındırıyor
İn­gil­te­re´de ya­pı­lan araş­tır­ma, cep te­le­fon­la­rı­nın tu­va­let ka­pa­ğın­dan hat­ta ayak­ka­bı ta­ba­nın­dan bi­le da­ha çok bak­te­ri ba­rın­dır­dı­ğı­nı or­ta­ya çı­kar­dı. Facebook Twitter Linkedin Google Gönder
Dişte kanal tedavisi tarih oluyor
Dişte kanal tedavisi tarih oluyor
Diş tedavisinin en can sıkıcı bölümü olan kanal tedavisi artık tarih oluyor. Gelecekteki yeni yöntemle diş sinir köklerine müdahale edilmeyecek. Bunun yerine hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek.
Ramazan Bayramı´nda beslenme önerileri!
Ramazan Bayramı´nda beslenme önerileri!
Ramazan Bayramı´nda beslenme önerilerini haberimizden görebilirsiniz. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Bölümü´nden Diyetisyen Aysun Yurdakul, Ramazan Bayramı´nda beslenmeye ilgili önerilerde bulundu.
SGK´ya prim borcu olanların tedavi hakkı bitiyor
SGK´ya prim borcu olanların tedavi hakkı bitiyor
SGK´ya GSS prim borcunu ödemeyen sigortalıların sağlık hakkı 20 gün sonra doluyor. Bu tarihe kadar tedavi olanlar, borçları dikkate alınmadan hastanelerde sağlık hizmetinden yararlanabilecek.
Oruç bozmadan baş ağrısı nasıl geçer?
Oruç bozmadan baş ağrısı nasıl geçer?
Ramazan ayının sıcak aylara denk gelmesi ve oruç saatlerinin uzaması oruç tutmayı zorlaştırıyor. Buna bağlı olarak da aç ve susuz kalma süresinin artması vücutta birtakım ağrıların oluşmasına sebep oluyor. Migren gibi çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün.
Ramazan´da bulgursuz sofra kurmayın
Ramazan´da bulgursuz sofra kurmayın
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulvahit Sayaslan, uzun süre tokluk hissi veren bulgurun ramazan ayında sofradan eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.
Oruç tutarken halsizliği önlemenin yolları
Oruç tutarken halsizliği önlemenin yolları
Ramazan ayının sıcak havalara denk gelmesiyle birlikte oruç tutarken artan halsizlik ve yorgunluk şikayetleri ile kiloların önüne geçmek ve vücut enerjisini korumak için iftar ve sahur vakitlerinde doğru besinlerin uygun ölçülerde tüketilmesinin büyük önem taşıyor.
Bakan Mehmet Müezzinoğlu Tarih verdi
Bakan Mehmet Müezzinoğlu Tarih verdi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili tasarının bir ay içerisinde Meclis´e geleceğini söyledi.
Kolon kanseri hastası artıyor
Kolon kanseri hastası artıyor
Akciğer ve meme kanserinden sonra kalın bağırsak kanseri de sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Op. Dr. Ahmed Pamukçu, fazla lifli ve kepekli gıdaların kolon kanserine karşı koruyucu olduğunu söyledi.
Cep Telefonunuzla Sakın bu şekilde konuşmayın!
Cep Telefonunuzla Sakın bu şekilde konuşmayın!
Op.Dr.Mustafa Çolak, toplumun büyük bir kesiminde bel fıtığı görüldüğünü dile getirdi.
Rengi kalitesini gösterir
Rengi kalitesini gösterir
Fiyatının diğer yağlara göre yüksek olması, vatandaşın tereyağı tüketimini sınırlandırdı. Çoğu vatandaş ise gerçek tereyağının özelliğini bilmiyor. Hakiki tereyağı, renginden ve tavaya atıldığı zaman kokusundan rahatlıkla anlaşılabiliyor
Erzurum´un Yüreğine Su Serpti
Erzurum´un Yüreğine Su Serpti
Erzurum´da domuz gribi salgını yok
Grip olan çocuğu okula göndermeyin
Grip olan çocuğu okula göndermeyin
Medicana Konya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, grip olan çocuğun okula gönderilmemesini tavsiye etti.
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
20°
Çarşamba
Fırtına
20°
Perşembe
Sağanak
22°
Cuma
Parçalı bulutlu
21°
10°
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41