Erzurum

03.12.2021

  • İMSAK 05:43
  • GÜNEŞ 07:12
  • ÖĞLE 12:10
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

Pasinler Türkiye'nin Termal Başkenti Olma Yolunda İlerliyor

Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, Pasinler 2 Büyük Kaplıcası; 32 Odası ve 9 Aile Kabiniyle Türkiye’nin Termal Başkenti Olmaya Aday

 

Pasinler Termal Tesisleri 7 Gün 24 Saat kadın ve erkek misafirlere hizmet veren 2 Büyük Kaplıcası; 32 odası ve 9 aile kabiniyle konforlu konaklama imkanı sağlayan Termal Kale Oteli ve 12 adet ultra lüks banyosu bulunan Pasinler Termal Aile Banyoları, Pasinler’i Doğu Anadolu Bölgesi’nin termal turizm merkezi haline getiriyor.

Hasankale Termal Kampusu içerisinde yer alan ve Termal Kale Otele 50 metre mesafedeki Pasinler Termal Aile Banyolarının 12 adet termal aile banyosu ile saatlik ya da gecelik olarak kiralanarak 7/24 hizmet verdiğini dile getiren Pasinler Belediye Başkanı Ahmet Dölekli, “Termal tesislerimizde kullanılan şifalı sular karbonatlı, klorürlü, sodyumlu ve karbondioksitli bir muhteviyata sahiptir. Sıcaklığı 39-45 C arasında değişmektedir. Kaplıca sularımızdan içilerek ve banyo kürleri şeklinde yararlanılmaktadır. İçilerek kullanıldığında safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır. Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, çeşitli sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların tedavisi için banyo kürleri uygulanmaktadır” dedi.

Başkan Dölekli, Türkiye’nin Termal başkenti olmaya aday olduklarını ifade ederek, “Otelimizi beş yıldızlı hale getirdik. 70 kişiye hizmet edebilecek kapasiteye getirildi. Kaplıcalarımız bir çok hastalığa iyi geliyor. Aile kabinleri yeniden yapıldı. Büyük kaplıcamız vardı kadınlara ve erkeklere dönüşümlü olarak hizmet veriliyordu. İkinci bir kaplıca inşa ederek bu dönüşümü ortadan kaldırdık. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı kaplıcalarımız oldu. Mevcut suyumuzu artırmak daha sıcak su sağlayabilmek için yeni bir sondaj ihalesi yaptık. 1.5 ay içerisinde yeni bir kaynak oluşturmayı hedefliyoruz. 800 metreden daha sıcak ve daha kaliteli bir su çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cuma 0.1 ° / -7 ° Bulutlar
  • Cumartesi 0.5 ° / -6.1 ° kırık bulutlar
  • Pazar -0 ° / -4.2 ° Hafif kar