Erzurum

04.12.2021

  • İMSAK 05:44
  • GÜNEŞ 07:13
  • ÖĞLE 12:10
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

Lütfü Yücelik Erzurum´da Ticaret Yapan Esnafını kutladı

Yücelik: Öncelikle, bölgemizin zor ekonomik şartlarına rağmen, ticaret yapan ve vergilerini ödeyerek kutsal bir görevi layıkıyla yerine getiren ticaret erbabımızı kutluyorum.

 

 

Her türlü zorluğa karşı üretime ve yatırıma devam edip, istihdam oluşturan, ihracat yapan ve vergisini düzenli olarak ödeyen tüm üyelerimizi, ekonomiye katkılarından dolayı da tebrik ediyor, üretimin ve ihracatın artarak devam etmesini diliyorum.

Vergi; gelişmenin sigortası, ülkenin ekonomik ve toplumsal kalkınmasının en önemli unsurlarından birisidir. 

Vergi bilincinin geliştiği ülkelerde, hesap verme ve hesap sorma kültürü de gelişir. 

Vergi bilincinin yerleşmesindeki en önemli iki etken; vergide adalet ve eşitlik ilkelerinin ne derece uygulandığıdır. 

Ayrıca, mükelleflerin adalet ve eşitlik ilkelerini nasıl idrak ettiği de vergi bilincinin yerleşmesindeki önemli etkenlerin başında gelir. 

Şehrimiz, tarih boyunca, vatanını, milletini seven, ülkesinin çıkarı için maddi manevi hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan insanların yaşadığı bir vatan toprağı olmuştur. 

Yaşadığı ekonomik ve iklimsel zorluklara rağmen; Erzurum insanı devletine olan borcunu ödemekten hiçbir zaman geri durmamıştır. 

Buna karşılık devletimiz de, özellikle son yıllarda yaşanan seçim atmosferinden ve akabindeki hain darbe girişiminden dolayı zarar gören ülke ekonomisini yeniden canlandırmak için samimiyetle ve büyük bir özveriyle çaba gösteriyor. 

Önceki yıllarda uygulanan bölgesel teşvik sisteminin yanı sıra, cazibe merkezleri programı, Kosgeb Kredileri, Kredi Garanti Fonu´nun kefalet destekleri, nefes kredisi ve sicil affı gibi desteklerle ticaret hayatına destek sağlamaya çalışan hükümetin buna paralel olarak üretim ve istihdamı da artırmanın gayreti içerisinde olduğunu görüyoruz. 

Burada özellikle, sicil affı konusunda hükümetin ve iş dünyasının samimi çabalarına bankaların da aynı şekilde katkı sağlamalarını ve esnafın, tüccarın işlerini kolaylaştırmalarını istiyoruz. 

Hükümetin Cazibe Merkezleri Programı´nı açıklamasının ardından şehrimiz ciddi anlamında yatırımcılarımızın dikkatini çekti.

 Cazibe merkezleri programı kapsamında birinci etap başvuru döneminde, sadece KUDAKA´ya; 6 bin 700 kişinin istihdam edileceği öngörülen, toplam 1,5 milyar TL tutarında, 129 yatırım için başvuruda bulunuldu. 

Kalkınma Bankası aracılığıyla yapılan yatırım başvuruları buna dahil değildir. 

Ancak, birçok teşvik uygulamasında olduğu gibi bunda da mevcut yatırımlara yeterli destek sağlanmadığını ifade etmek istiyorum. 

Kosgeb, Kredi Garanti Fonu ve Nefes Kredisi aracılığıyla Erzurum´daki işletmelere sağlanan desteklerden söz edecek olursak; 

Kosgeb Erzurum Hizmet Müdürlüğü´nün verilerine göre yaklaşık 3 bin işletmeden yüzde 80´ini Kosgeb´in 36 ay vadeli sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğinden faydalanacak. 

Toplam 70 milyon 795 bin lira kredinin 16 milyon 268 bin lirası Kosgeb tarafından karşılanacak. 

Bu da finansman sıkıntısı çeken firmalarımız için bir can suyu olacak. 

Aynı şekilde TOBB, KGF, Ziraat Bankası ve Denizbank işbirliği ile hayata geçen nefes kredisi kapsamında odamız üyeleri için ilk etapta 5 milyon 5oo bin TL, daha sonra 3 milyon TL ek limit olmak üzere toplam 8,5 milyon lira nefes kredisi kullanmalarına imkan sağlandı. 

Son dönemde işletmelerin rağbet gösterdiği bir başka önemli kredi kanalı da; firmaların hızlı şekilde kredi kullanımına imkan sağlayan hazine destekli ?Portföy garanti sistemi? kredileri. 

KGF´nin Kobi´lere yüzde 90, Kobi dışı büyük firmalara ise yüzde 85 oranında kefalet desteği sağladığı bu kredilerden de; Erzurum ve ilçelerindeki 891 firma, 14 bankadan toplam 2 milyar 300 milyon tutarında kredi kullandı. 

KGF, bu firmalar için yüzde 99 oranında risk aldı. 

Bu kredide Kobi´lere 12 milyon lira, Kobi dışı büyük firmalara da 200 milyon liraya kadar KGF tarafından kefalet sağlandı. 

Ayrıca, bölgede 7 ilin bağlı olduğu Erzurum KGF 10 yıl içerisinde yüzlerce firmaya toplam 50 milyar 100 milyon lira kefalet sağladı. 

Bunların dışında geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun kapsamında borçların yapılandırılması iş dünyamıza rahat bir nefes aldırdı. 

Yine bu yapılandırma kapsamında Erzurum´da 3 bin 336 SGK mükellefi 276 milyon lira tutarındaki borcunu yapılandırdı. 

Maliyede ise; 22 bin 363 mükellef, 185 milyon lira borcunu yapılandırdı. 

Başbakan Sayın Binali Yıldırım açıkladı; esnafın pirim ve vergi borcu yeniden yapılandırılacak. 

Ayrıca, mobilya ve beyaz eşyadaki ÖTV ve KDV indirimi 30 Eylül´e kadar uzatılacak. 

Devletimizin bu desteklerinin, ekonominin çarklarını yeniden hızlandıracağına, istihdama ve üretime katkı sağlayacağına inanıyoruz. 

Erzurum´da, SGK kapsamında 139 bin 917 kişi aktif olarak çalışıyor. 

Sosyal güvenlik kapsamında ise; genel sağlık sigortası hariç 555 bin 131 kişi bulunuyor. 

Şehrimizdeki iş ve istihdam imkanları arttığında bu rakam daha da yükselecektir.

Bu sebeple cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğini çok önemsiyor ve üyelerimizle birlikte bu seferberliğe katkı sağlamak için özveriyle çaba gösteriyoruz. 

İstihdam seferberliğinde firmalarımızda 873 kişi istihdam edildi. Aşkale Çimento olarak da 264 kişi istihdam sağladık. 

Özellikle Cazibe Merkezleri Programı´yla gelecek yatırımların ve mevcut yatırımlara sağlanacak desteklerin, şehrimizdeki işsizlik oranını asgari seviyeye indireceğine inanıyoruz.

 Odamızın da yönetiminde olduğu 2. OSB´de yatırımcıların talepleri hızlı bir şekilde karşılanmaya çalışılıyor. 

2. OSB toplam 216 hektarlık bir alanda kuruluyor. 

50 hektarlık 1. etabın altyapısı tamamlandı. 166 hektarlık 2. etapta yatırım programına alındı. 

1. etapta 38 kesin tahsis, 2. etapta 13 ön tahsis olmak üzere 51 firmaya tahsis yapıldı. 

bBu yatırımlar için 2 milyar lira yatırım, 4.635 istihdam öngörülüyor. 

2. OSB´de işlerin hızlı bir şekilde yürütülmesi, yatırımcılarımızın taleplerine aynı hızla cevap vermemizi sağlayacaktır. bu konuda ilgili bakanlıklarımızın desteğini bekliyoruz.

sayın bakanım, 

ETSO olarak her zaman, şehrimizin ekonomik anlamda kalkınması, sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz. 

Burada odamız vakfı tarafından kurulma çalışmaları yürütülen vakıf üniversitesi çalışmasından da söz etmek istiyorum. 

Şehrimize katma değer sağlayacağına inandığımız ve ilimizdeki gençlere alternatif eğitim imkanı sunacak olan bu vakıf üniversitesiyle ilgili çok önemli mesafeler aldık. 

Son olarak başvuru dosyamızı YÖK´ün ilgili birimine sunduk.  Yapılacak değerlendirmeden sonra YÖK Genel Kurulu´na sevk edilecek. 

Bu konuda zaten sayın Sağlık Bakanımız ve eski İçişleri Bakanımız hemşehrimiz sayın Efkan Ala ile her zaman dirsek temasında olduk ve kendilerinden büyük destek aldık. 

Bu projemizde bize destek olan herkese teşekkür ediyor, sizlerin de değerli desteklerinizi bekliyoruz. 

Odamız, iş dünyasının eğitim ve danışmanlık alanındaki ihtiyaçlarını yaklaşık 10 yıldan bu yana abigem aracılığıyla karşılıyor. 

Sadece eğitim ve danışmanlık değil, ?proje hazırlama?, ?proje uygulama? ve ?fizibilite hazırlama? gibi hizmetler sunuyor. 

14 ili kapsayan geniş bir bölgede hizmet veren abigem bugüne kadar 254 adet uygulamalı girişimcilik eğitimi programı düzenledi. 

Yaklaşık 6 bin 900 kişiye girişimcilik eğitimi veren abigem, kalkınma ajansları için 48 proje hazırladı, 39 projeye uygulama hizmeti verdi. 

Abigem yeni dönem de, çalışma ve iş kurumu il müdürlüğü ile imzaladığı protokoller kapsamında, Erzurum ve ilçelerinde 30´dan fazla uygulamalı girişimcilik eğitimi düzenleyecek. 

sayın bakanlar, sevgili davetliler, 

bir kez daha söylemekte fayda var. 

Cazibe merkezleri programını şu anda şehrimizin ekonomik anlamda kalkınmasına fırsat veren  çok ciddi bir teşvik paketi olarak görüyoruz. 

Hükümetin bu yöndeki çabalarına hepimizin elbirliği, güç birliği yaparak katkı sağlamalıyız. 

Üretim ve istimdam seferberliği özellikle bizim bölgemiz için hayati önem taşıyor. 

Kalkınmanın yolu üretmekten ve çok çalışmaktan geçer. 

Bunu başarabilirsek zaten sosyal ve ekonomik refah kendiliğinden gelecektir. 

Konuşulacak çok şeyimiz var. 

Ancak program akışını ve sayın bakanlarımızın programını göz önünde bulundurarak konuşamama burada son veriyor, bir kez daha teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cumartesi 0.5 ° / -6.1 ° kırık bulutlar
  • Pazar -0 ° / -4.2 ° Hafif kar
  • Pazartesi 4.2 ° / -1.1 ° kırık bulutlar