Erzurum

07.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Kurultayı Bahçeli kazanır

ORC araştırma şirketinin MHP´de kurultay yapılacağının açıklanması üzerine yaptığı ankete göre, delegelerin yüzde 60´ı Devlet Bahçeli´yi destekleyecek. Facebook Twitter Linkedin Google Gönder

 

 

ORC Araştırma Sahibi Mehmet Murat Pösteki, siyasi gündeme ilişkin yapılan en son kamuoyu yoklamalarına ilişkin sonuçları açıkladı. Pösteki´nin aktardığı verilere göre, Başkanlık Sistemi referanduma giderse vatandaşların yüzde 58.4´ü sistemin değişmesi yönünde oy kullanacak. Olası bir erken seçim partilerin oy oranlarını da değerlendiren Pösteki´ye göre erken seçim de kritik nokta MHP seçmeni. Pösteki, erken seçim sürecinde MHP seçmeni Başkanlık Sistemi´ne destek verirse AK Parti´nin 400 milletvekiliyle seçimleri birinci parti olarak kazanacağını söyledi. 

KURULTAYI BAHÇELİ KAZANIR

Anket sonuçlarının en dikkat çekici bölümü ise MHP Kurultayı bölümü oldu. Pösteki´ye göre MHP delegeleri Devlet Bahçeli´den vazgeçmeyecek. Pösteki´nin aktardığı verilere göre, Bahçeli, kurultaydan yüzde 60 oyla yeniden genel başkan çıkacak. 

Mehmet Murat Pösteki
Mehmet Murat Pösteki

Ajanshaber´in haberine göre, Mehmet Murat Pösteki´nin açıklamalarının detayları şöyle:

BAŞKANLIK SİSTEMİ´NE BÜYÜK DESTEK

Gelinen noktada yüzde 58,4 oranında ´Türk Tipi Başkanlık Sistemi´nin hayata geçirilmesini isteyen bir vatandaş kitlesi var. Siz bakmayın bazı araştırma şirketlerinin başkanlığa destek oranlarını düşük açıklayıp, muhalefetin bu oranları sahiplenmesine. Muhalefet partileri o sonuçlara itibar etse ve başkanlığa desteğin yüzde 30-40´ lar da olduğuna inansa koşa koşa referanduma götürülmesine destek olurlar. Destek olurlar ki bu mesele halk tarafından reddedilsin ve gündemden çıksın. Muhalefet çok iyi biliyor ki,Başkanlık Sistemi referanduma giderse, halk bu sisteme ´evet´ diyecek ve yapılacak seçimde de Recep Tayyip Erdoğan´ı Başkan seçecek.

MHP KURULTAYI´NI DEVLET BAHÇELİ KAZANACAK

MHP´de ki kurultay süreci yanlış şekilde ilerliyor. Muhalif adaylar işine gelen konularda MHP tüzüğünü, işine gelmeyen konularda ise siyasi partiler kanununu baz alarak ilerlemeye çalışıyor. Örneğin MHP tüzüğüne göre isterseniz bütün delegelerin imzasını toplayarak olağanüstü kurultay talebinde bulunun, genel başkan ve yönetim onaylamadığı sürece kurultayı toplayamazsınız. Burada hemen bir manevra yapılarak, mahkemenin Mhp tüzüğüne göre değil, siyasi partiler kanununa göre karar verilmesi sağlandı. Yeni yaşanan gelişmede ise, siyasi partiler kanununa göre olağanüstü kurultayda genel başkan seçilmesinde herhangi bir sakınca olmamasına rağmen, Devlet Bahçeli´nin genel başkan seçimi yapılacak kurultay çağrısına karşı, hayır bunu yapamazsın bu durum tüzüğe aykırı diye tüzük öne sürülüyor. Tüzüğe göre de, siyasi partiler kanununa göre de Sayın Bahçeli haklıdır. Çünkü tüzük baz alınacaksa delegelerin imzası kurultay toplamak için yeterli değil, siyasi partiler kanunu baz alınacaksa olağanüstü kurultayda genel başkan seçilmesinde bir sakınca yok. Kurultayda adayların seçilme şansına gelince, Bahçeli bu kurultayı delegelerin en az yüzde 60´ının oyunu alarak kazanacak. Hep birlikte tablonun böyle olacağını göreceğiz,elimizdeki veriler bize bu işareti veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Pazar 2 ° / -6 ° Bulutlu
  • Pazartesi 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
Anahtar Kelimeler: Kurultayı Bahçeli kazanır