Erzurum

03.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

İşte FETÖ´nün ´başyüceler şurası´

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı´nca hazırlanan iddianamede, FETÖ´nün ´başyüceler şurası´ isim isim açıklandı

 

 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) bünyesinde faaliyet gösterdiği iddiasıyla Kaynak Holding´e yönelik soruşturma kapsamında, 130 şüpheliye yönelik hazırlanan fezlekede, şüphelilerden Mustafa Özcan´ın, örgütün hiyerarşik yapılanmasında önemli yer tutan tayin ve terfilerin karara bağlandığı, sözde "Başyüceler Şurası Başkanı" olarak geçtiği, örgütün korkutucu gücünü kullanmaktan çekinmediği ve örgütün sözde Türkiye imamı olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılğınca FETÖ/PDY bünyesinde faaliyet gösterdiği iddiasıyla Kaynak Holding´e yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere hazırlanan 707 sayfalık fezlekede, örgütün üst düzey yönetiminde bulunan isimler yer aldı.

Fezlekede, Mustafa Özcan´ın, FETÖ´nün imamlarından, örgütün hiyerarşik yapılanmasına önemli yer tutan tayin ve terfilerin karara bağlandığı, sözde "Başyüceler Şurası Başkanı" olarak geçtiği anlatılarak, Özcan´ın örgütün bir numaralı finans kaynağı olan Kaynak Holding´in yönetici ve ortaklarından olması ve ele geçirilen belge, doküman ile dijital metaryallerde holdingte tek söz sahibi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Bu soruşturma dosyasında da Özcan´ın şüpheliler arasında birinci sırada yer aldığına vurgu yapılan fezlekede, Özcan´ın holding dışında Kimse Yok Mu Derneği, Bank Asya ile örgüte ait diğer tüm şirket, okul, dershane ve diğer kurumlarında da söz sahibi olduğu ifade edildi.

´Holdingin perde arkasındaki ismi´

Fezlekede, Özcan´ın örgütün korkutucu gücünü kullanmaktan çekinmediği, örgüt üyeleri üzerinde de söz sahibi olduğu anlatılarak, şüphelinin örgütün sözde Türkiye imamı olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen´in ABD´ye gittikten sonra Türkiye´de örgütün temsilcisi konumunda bulunan Özcan´ın ABD ile Türkiye arasında köprü oluşturduğu belirtilen fezlekede, Kaynak Holding´de perde arkasında işleri koordine eden, emirleri veren, yetkili olan, işe alınan personel dahil herkes ve herşeyden haberi olan ve haberdar edilen kişinin Mustafa Özcan olduğu kaydedildi.

Fezlekede, örgüt içerisinde "Mustafa Özcan grubu" diye bir grup oluştuğu ve şüphelinin halen firarda olmasının da örgütsel tavır olarak değenlendirildiği anlatıldı.

´Sözde imam ve medya sorumlusu Naci Tosun´

Fezlekede, firari olan şüphelilerden Naci Tosun´un, FETÖ/PDY´nin sözde imamlarından olduğu ve medya sorumluluğunu yaptığı belirtildi.

Tosun´un, Mustafa Özcan ile birlikte örgütün tayin ve istişare heyetinde olduğu aktarılan fezlekede, şüphelinin yine örgütün finans merkezi olarak kurulan Kaynak Holding´in birçok şirketinde ortaklık ve yöneticiliğinin bulunduğu anlatıldı.

Fezlekede, FETÖ´nün tepe noktası ile olağan dışı sıklıkta görüşmeleri bulunan Tosun´un, terör örgütünün sözde Türkiye imamı olan Mustafa Özcan´ın yardımcısı konumunda olduğu kaydedildi.

´Darbenin kilit ismi Kemal Batmaz´

Fezlekede, Kaynak Holding´den elde edilen dijital verilerle "dua listesi" adıyla elde edilen veride birinci sırada FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen´in bulunduğu, ikinci sırada örgüt yapılanmasından şakirdler, üçüncü sırada ise "nur talebesi abi" başlığı ile 944 ismin bulunduğu liste elde edildiğine dikkati çekildi.

Söz konusu listenin, örgütte hiyerarşi ve yapılanma ile kişilerin bağlılık ve motivasyonu için hazırlandığı belirtilen fezlekede, listedeki birçok ismin örgütün üst yapılanmasında yer aldıkları, listenin Gülen´in örgüt üyelerinden firari Akın İpek için söylediği, "mizandan kırmızı pasaport ile geçecek 1000 kişi var" sözünde geçen liste olabileceği anlatıldı.

Fezlekede, söz konusu listede Kemal Batmaz´ın da adının bulunduğunun tespit edildiği vurgulanarak şu ifardelere yer verildi:

"Kemal Batmaz´ın 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmeye çalışılan darbeteşebbüsü esnasında darbenin yönetildiği 4. Ana Jet Üs Komutanlığı´nda bulunduğu, hain darbe girişiminde etkin rol alan sivil kişilerden oluştuğu, rütbeli askerlerin kendisine selam verdikleri, perde arkasında Adil Öksüz ile birlikte hareket ettikleri, örgütün önemli yöneticilerinden Mehmet Sungur ile ortak olduğu, Sungur´un ortaklarından Abdulhadi Yıldırım´ın da Adil Öksüz´ün ABD´de ortak oldukları, Batmaz´ın 15 Temmuz hain darbe girişiminin planlayıcılarından ve uygulayıcılarından olduğu belirlenmiştir."

´Batmaz, suçlamaları kabul etmedi´

Terör örgütünün finans merkezi olan Kaynak Holding´in birçok şirketinde ortaklık ve yöneticiliği bulunan Batmaz´ın, örgütün üst düzey yöneticilerinden olduğuna vurgu yapılan fezlekede, şüphelinin örgüt adına eylemlerde bulunduğu kaydedildi.

Fezlekede, soruşturma kapsamında ifadesi alınan Batmaz´ın, "Ben 2006 yılından itibaren Kaynak Holding ve bağlı şirketlerine sermaye koyarak ortak oldum. Ben görev yaptığım süre içerisinde örgütsel bir faaliyete tanık olmadım. Kendim de sohbet dahil hiçbir eylemine katılmadım. Hayatım boyunca Altunizade´deki FEM binasına gitmiş değilim. Bank Asya´daki hesap hareketlerim kullanmış olduğum kredi ile alakalıdır. FETÖ lideri Fetullah Gülen´in talimatıyla Bank Asya´ya para yatırmış ya da katılım hesabı açmış değilim. Adil Öksüz ile benim hiçbir bağım yoktur." şeklinde ifade vererek suçlamaları kabul etmediği belirtildi.

Harun Biniş

Şüphelilerden tutuklu Harun Biniş´in de 15 Temmuz 2016 günü gerçekleştirilmeye çalışılan darbe teşebbüsü esnasında darbenin yönetildiği 4. Ana Jet Üs Komutanlığı´nda bulunduğu aktarılan fezlekede, Biniş´in darbe girişiminde etkin rol alan sivil kişilerden olduğu ve rütbeli askerlerin kendisine selam verdikleri anlatıldı.

Perde arkasında Batmaz´la birlikte Adil Öksüz ile hareket eden Biniş´in, soruşturma kapsamında SEGBİS sistemi ile ifadesi alınmak istenirken örgütsel bir tavırla "Ben SEGBİS sistemi ile ifade vermek istemiyorum. Kendimi tam olarak ifade etmek için yüzyüze ifade vermek istiyorum. Sorulara cevap vermeyeceğim." diyerek ifade vermekten kaçındığı belirtildi.

Fezlekede örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı belirlenen Biniş´in, FETÖ´nün üst düzey yöneticilerinden olduğu kaydedildi.

´Gülen´in ´silahşörü´ Cevdet Türkyolu´

Fezlekede, şüphelilerden firari Cevdet Türkyolu´nun, örgütün mahrem hizmetlerinden sorumlu sözde imamı olduğu ve teröristbaşı Fetullan Gülen´in özel kalem müdürlüğünü yaptığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu kişi, teröristbaşının uzun yıllardır yanında yaşamasına rağmen, çeşitli FETÖ şirketlerinde ortak ve yönetici olarak gözükmesinin bir nedeni de FETÖ liderinin Türkiye´deki bütün şirketlerden ve onların işleyişinden haberdar olmak istemesidir. Yine tüm ülkelerden toplanan himmet paralarının birkaç kişiyle birlikte şüpheli Cevdet Türkyolu´nda toplandığı da değerlendirildiğinde, şüphelinin konumu çok daha iyi ortaya çıkacaktır. Şüpheli, bir nevi FETÖ elebaşının ´silahşörü´ konumundadır. Esasında hiçbir işi gözükmemesine rağmen, ABD´de normal şartlarda çalışmayla elde edilmesi mümkün olmayan mal varlığının mevcut olması ise düşündürücüdür."

Fezlekede ayrıca, şüpheli Cevdet Türkyolu´nun FETÖ elebaşı Gülen´in yeğeni ile evli olduğu, damadı olarak bilindiği ve bunu da örgütsel eylemlerde kendi lehine kullandığı belirtildi.

Kaynak: Yeniçağ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Çarşamba -1 ° / -11 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 0 ° / -11 ° Güneşli
  • Cuma 1 ° / -12 ° Güneşli