Erzurum

04.12.2021

  • İMSAK 05:44
  • GÜNEŞ 07:13
  • ÖĞLE 12:10
  • İKİNDİ 14:36
  • AKŞAM 16:57
  • YATSI 18:21

FETÖ´nün firari imamları için iade talebi

FETÖ´nün çatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, yurt dışında 22 farklı ülkeye kaçtığı tespit edilen 45 imamın iadesi için hazırlanan talepnameler, Adalet Bakanlığı´na gönderildi.

 

 

15 Temmuz 2016´da hain işgal girişimini düzenleyen Fetullahçı Terör Örgütü´ne (FETÖ) yönelik davalar yurt genelinde devam ediyor. Örgütün çatı davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, yurt dışına kaçtıkları tespit edilen 45 imam için hazırlanan iade talepnameleri Adalet Bakanlığı´na gönderildi.

/resimler/2017-11/24/0011430092632.jpg

22 ülkede bulundukları tespit edildi

FETÖ´nün üst düzey yöneticileri ve üyelerinin, aralarında, ABD, İngiltere, İsrail, Almanya, Belçika, Norveç, Kamboçya, Tayland, Madagaskar, Malta, Burnika Faso, Mozambik, Mısır, Türkmenistan, Kırgızistan ve Kazakistan´ın da yer aldığı 22 ülkede bulundukları tespit edildi.

İade talepnamesi hazırlanan FETÖ´cüler

Bu belirlemeler çerçevesinde, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, "yargı imamlarından" Ahmet Can, "Ege bölge imamı" Bekir Baz, Gülen´in sekretaryası Cevdet Türkyolu, FETÖ istişare üyeleri Mehmet Ali Büyükçelebi, İsmail Büyükçelebi ve Ahmet Kurucan, "asker ve polis okulları sorumlusu" Sait Aksoy, "yurt dışı işler sorumlusu" Ali Ursavaş ve "albay-yarbay imamı" Suat Yiğit, "Güney Amerika imamı" Hamdullah Bayram Öztürk, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanvekili Mustafa Talat Katırcıoğlu, FETÖ´nün Türkiye Mütevelli Heyeti finansal sorumlusu İsmet Aksoy ve 9 Ocak´ta Texas´taki North American Üniversitesine rektör olarak atanan Şeref Ali Tekalan için ABD adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi hazırlandı.

Koza-İpek Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek, eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı firari Ali Çelik, FETÖ ile iltisaklı olduğu için kapatılan Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ve "Irak imamı" Talip Büyük için İngiltere´ye iade talepnamesi hazırlayan mahkeme, FETÖ istişare üyesi Nevzat Ayvacı için de Arnavutluk makamlarına iade talepnamesi oluşturdu.

FETÖ´nün 2 numaralı ismi Abdullah Aymaz, "yargı imamlarından" Ahmet Kara, "basın yayın grubu dergiler sorumlusu" Faruk İlk ve "Türkiye imamı" Mehmet Ali Şengül´ün iadesi için Alman makamlarına iade talebinde bulunan mahkeme, FETÖ´nün "istişare heyeti üyesi ve örgüt kadroları irşat imamı" Bahattin Karataş´ı Malta´dan istedi.

KPSS sorularını dağıtan Sözen Kamboçya´da

FETÖ istişare üyesi Harun Tokak için İsrail, KHK ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği Başkanı İsmail Cingöz ile FETÖ´nün "Batı Avrupa imamı" Süleyman Tiftik için Belçika ve 2010 KPSS sorularının sızdırıldığı ve dağıtıldığı belirtilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğinin Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen için Kamboçya adli makamlarına iade talepnamesi hazırlayan mahkemenin, "Asya kıta imamı" Muammer Türkyılmaz için de Türkmenistan´a iade yazısı gönderdiği belirtildi.

Örgütün para kasası Saruhan Kırgızistan´da

Mahkeme, FETÖ´nün "Afrika kıta imamı" Necdet İçel hakkında Mozambik adli makamlarına iade talepnamesi hazırlarken, örgütün "yargı imam yardımcısı" Osman Karakuş ve FETÖ´nün para kasalarından biri olduğu belirtilen Hüseyin Saruhan için de Kırgızistan adli makamlarına iade talebi düzenledi.

Emniyet ve TSK imamları Tayland ve Mısır´da!

FETÖ´nün "emniyet imamı" olarak bilinen "Kozanlı Ömer" kod adlı Osman Hilmi Özdil ve bu isimden sonra "emniyet imamı" olan Abdülletif Tapkan için Tayland adli makamlarına iade talebi hazırlayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, örgütün "molla yapılanması"nda yer alan Reşit Haylamaz ve "TSK imamı ve FETÖ istişare üyesi" Ali Bayram için de Mısır´a iade talebinde bulunuldu.

3 sanık için birden fazla ülkeye talep

Mahkeme, Kazakistan´da ikamet ettiği belirlenen FETÖ´nün "Balkanlar imamı" Mustafa Özcan için iade yazısı hazırladı. FETÖ´nün "molla yapılanması"nda bulanan Selman Kuzu hakkında da Madagaskar adli makamlarına gönderilmek için hazırlanan iade talepnamesi tamamlandı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ´nün "Alevilerden sorumlu imamı" Süleyman Uysal için Norveç, "Hollanda imamı" Necdet Başaran için de Hollanda ve örgütün "tayin ve istişare heyeti üyesi" Naci Tosun için Güney Afrika Cumhuriyeti adli makamlarına iletilmek üzere iade talepnamesi düzenledi.

Mahkeme, birden fazla ülkede görüldüğü belirtilen FETÖ istişare üyesi Halit Esendir´in Almanya ve Özbekistan, "Ankara imamı" Cemil Koca´nın Burkina Faso ve Togo Cumhuriyeti, "Sibirya imamı" Sadettin Başer´in Türkmenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti Birleşik ve Birleşik Arap Emirlikleri makamlarından iadesini istedi.

DİRİLİŞ POSTASI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cumartesi 0.5 ° / -6.1 ° kırık bulutlar
  • Pazar -0 ° / -4.2 ° Hafif kar
  • Pazartesi 4.2 ° / -1.1 ° kırık bulutlar