Erzurum

08.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

ETSO, il profilini kurumlarla istişare etti

ETSO tarafından başlatılan, ?Erzurum İl Profili ve Yakın Projeksiyonu? çalışması, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısıyla devam etti.

 

 

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından başlatılan, ?Erzurum İl Profili ve Yakın Projeksiyonu? çalışması, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısıyla devam etti.

ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Akal ile Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Ekonomi Bakanlığı Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü, İller Bankası Bölge Müdürlüğü, ATA Teknokent, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Ticaret İl Müdürlüğü, Gümrük İl Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İl Müdürlüğü, Turizm İl Müdürlüğü, KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Turizm İl Müdürlüğü ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) yetkilileri katıldı.

Toplantıda konuşan ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın kamu kurumlarının temsilcilerine, 10 Mayıs 2016 tarihinde Ankara´da Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve şehrin profilini belirlemeye yönelik çalışmaların başlatılmasının kararlaştırıldığı toplantıyla ilgili bilgiler verdi. Toplantıda alınan karar doğrultusunda ETSO´nun, ?Erzurum İl Profili ve Yakın Projeksiyonu? adı altında bir çalışma başlattığını kaydeden Özakalın, şehrin gelişmesi ve kalkınmasının önündeki engelleri belirlemek ve şehrin öncelikli sorunları ve yatırım alanlarıyla ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları, STK´lar, akademisyenler ve meslek kuruluşlarının da ayrı ayrı görüşlerini almak üzere seri toplantılar düzenlediklerini dile getirdi.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla düzenlenen bu toplantının da, ?Erzurum İl Profili ve Yakın Projeksiyonu? çalışmasının önemli bir ayağını oluşturduğunu vurgulayan ETSO Meclis Başkanı Özakalın, ?Bugüne kadar ilimizde bu ve benzeri birçok toplantı düzenlendi. Sorunlar belirlendi ve çözüm önerileri sunuldu. Birçok kurum aynı şeyleri farklı platformlarda dile getirdi. Ancak artık herkesin aynı dili kullanmasının zamanı geldi. Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ´ın direktifleri ve tavsiyeleri doğrultusunda bundan sonra ilimiz ve bölgemiz adına taleplerimizi ortak bir sesle dile getirmek istiyoruz? diye konuştu.
Toplantıda daha sonra kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yatırım konu başlıkları ile ilgili görüşlerini bildirdiler ve hükümete önerilecek teşvik sistemiyle ilgili kurumlarının tecrübelerini, birikimlerini ve düşüncelerini paylaştılar.

ETSO´nun ?Erzurum İl Profili ve Yakın Projeksiyonu? çalışmaları, sektör odaklı grup toplantıları ile sektör temsilcilerinin dile getirdiği yatırım konu başlıklarına ilişkin detaylandırıcı toplantılarla devam edecek.

YENİKUŞAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Pazartesi 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 1 ° / -8 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu