Erzurum

18.09.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Eşinize kızıp alışverişe çıkmayın!

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin, evli erkekleri uyardı: ?Eşinizi sakın kızdırmayın. Hanımlar kızdığı zaman daha fazla para harcıyor?
 
Tüketiciler Birliği (TÜKOBİR), vatandaşları kanuni hakları konusunda bilgilendirmek ve bilinçli tüketim alışkanlığı kazandırmak için 10 bin broşür hazırlattı. Esprili bir üslupla hazırlanan broşürlerde, "Demek ki ne yapacak mışız?" sorusu altında "Bayan tüketiciler, eşimize kızgınken alışverişe çıkmayacakmışız. Bay tüketiciler, eşimizi kızdırmayacakmışız", "Liste ile alışverişe çıkmak kılıbıklık değildir. Listemizi yapıp öyle alışverişe gidecekmişiz", "Maaşımızı aldığımız ilk gün ya da kredi kartımızın hesap kesim tarihinin ilk günü alışverişe çıkmayacakmışız" gibi uyarılarda bulunuluyor.
 
SİZ ZARARLI ÇIKARSINIZ!

TÜKOBİR Genel Başkanı Mahmut Şahin, kadınların eşlerine kızgınken gereksiz alışverişe yönelmesinin Türkiye´de birçok ailenin başından geçen bir durum olduğunu söyledi.  Şahin, şöyle devam etti: "Biz çok basit, hep güldürecek hem de düşündürecek bir sloganla ´Bayan tüketiciler eşimize kızgınken alışverişe çıkmayın´ dedik ama arkasından şöyle bir hatırlatmada da bulunduk, ´Bay tüketiciler eşinizi kızdırmayın.´ Kızdırdığınızda sonuç sizin zararınıza oluyor. Eş gidiyor intikam amacıyla gereksiz alışveriş yapıyor."
 
Şahin, alışveriş merkezlerinin insanlara hiç ihtiyacı olmayan şeyleri satmak için hazırlanmış tuzaklarla dolu olduğuna dikkati çekerek, insanların akşam eve geldiklerinde çantalarındaki ürünleri neden aldıkları konusunda kendilerini sorguladıklarını anlattı.

REKLAMLARA ALDANMAYIN
 
Reklamlarda "Daha çok harcayın, daha çok kazanın" gibi sloganlarla karşılaştıklarını söyleyen Mahmut Şahin şöyle konuştu: "İnsan harcayınca nasıl kazanır? Yüz liralık mal satıyor, 2 liralık hediye veriyor, ´Sana 2 lira kazandırdım´ diyor. Hayır. Bana 98 lira kaybettirdin aslında. Bunun akışına kapılan bir toplumumuz var maalesef. Bunları hatırlatmak adına broşürümüzde sloganlarımız var. Mesela, ´Liste ile alışverişe çıkmak kılıbıklık değildir.´ Aksine bilinçli bir tüketici olmaktır. Basit önerilerle biz diyoruz ki insanlara maaşınızı aldığınız gün ya da kredi kartınızın hesap kesim tarihinin ilk günü alışverişe çıkmayın. Hele hele aç karnına hiç çıkmayın."


MİLLET GAZETESİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cumartesi 21.8 ° / 9.6 ° Dağınık bulutlar
  • Pazar 23.9 ° / 8.9 ° Bulutlar
  • Pazartesi 23.4 ° / 9.5 ° Bulutlar