Erzurum´da Otomobil Piyasasında İkinci el tavan yaptı
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından dolardaki yükselişle beraber sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşanıyor.
Tarih: 23.6.2015 04:29:13

Seçim sonuçlarının neden olduğu belirsizlik ortamı doların ateşinin yükselmesine neden oldu. Dolarda yaşanan yükseliş, sıfır araçların fiyatlarının da artmasına neden oldu. Sıfır araçlarda yaşanan bu yükseliş ikinci el piyasasını da etkiledi. İkinci el araç fiyatları seçim sonuçlarıyla birlikte yaklaşık yüzde 5 ile 10 oranında arttı. Erzurum Oto Galericiler Sitesi, Plazalar ve Hafta sonu Kayakyolunda açılan İkinci el oto pazarı, ikinci el araç almak ve satmak isteyen vatandaşların yoğun akınına uğruyor. Hafta sonu kimi pazara otomobil almaya kimi de vakit geçirmek için gitti. Fiyatlardaki yükselişe rağmen pazarda yoğunluk vardı. Piyasanın önümüzdeki günlerde daha da kızışacağını düşünen vatandaşlar ikinci eli yatırım olarak görüyor. Fiyatların daha da artacağını tahmin eden uzmanlar ise otomobil alacaklara “elinizi çabuk tutun” uyarısında bulundu.

İKİNCİ ELDE DURAKLAMA VAR

Galerici esnafı, araç piyasasının son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Esnaf, ikinci el piyasasının artmasının sıfır araç fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirterek, "Seçim öncesinde ikinci el piyasası, sıfır piyasasıyla birlikte bir yükselişe geçti. İnsanlar seçim sonuçlarını görmek istedi. Yatırım planlarını bekletti. Seçimlerden sonra tek parti iktidarının olmayışı ve kısmen bir belirsizlik otomotiv piyasasını da vurdu. Sıfır satışlar yavaş yavaş oluşmaya başlasa bile, ikinci el satışlarında çok ciddi bir duraklama var. İkinci el araçlar az kredi çok nakit para ile alınan araçlardır. Ancak sıfır araçlar, çok düşük peşinatlar ama yüksek kredi ile alınan araçlardır. İkinci el araçlarda bankların bu dönemde olduğu gibi kredi ödemeleri çok yüksek oluyor. Yani piyasada bir belirsizlik olduğu zaman ikinci el piyasası frene daha hızlı basar. Çünkü para nakten cebinizde olduğu için bunu muhafaza etmek istersiniz. Durum böyle olunca da sıfır araç satışları arttıktan anca bir müddet sonra ikinci ele yansıması olacaktır" dedi.

SIFIR ALACAKLAR TRENİ KAÇIRMASIN

Sıfır araç alacakların ellerini çabuk tutması gerektiğinin altını çizen Galerici esnafı, "İkinci el araçların fiyatları her zaman için sıfır araçlara endekslidir. 2014 model bir arabanın 5 yaşındaki modelinin fiyatını yine sıfır araç belirler. Birinci yıldaki, ikinci, üçüncü, dördüncü yıldaki kayıp diye bir denklem var. İkinci el fiyatları sıfıra bağlı olarak bir artış gösterdi. Yani ikinci el araca büyük bir talep var, bu talepten dolayı bu artış yaşanıyor demek doğru olmaz. 2014 yılında Türkiye´de uzun yıllardır olmayan bir şey oldu. Bir arabayı alırdınız 3-4 yıl kullanırdınız ve aldığınız paradan daha yükseğine satardınız. Aracı aldınız, piyasada çok büyük enflasyon yok ve siz iki yıl kullandığınız aracı kar ederek sattınız. Böyle olaylar 2014´te çok yaşandı. Otomobil severler yanılmasın. İkinci el piyasası hareketli diye fiyatlar yükselmiyor. Herkes bir ihtiyaç analizi yapsın. Yanlış arabalar satın alıyoruz. Önce neye ihtiyacımız olduğunu belirleyelim. Yakın zamanda sıfır araba almak istiyorsanız bir kere bu treni yakalayın. Son günlerde markalar arasında zam haberleri yayılmaya başlandı. Firmalar arasında da rekabet ortamı oluştu. Kampanyalar ve ödeme kolaylıkları bulunuyor firmalarda. Vatandaşlarımız bu kampanyalardan yararlanmak için ellerini çabuk tutsun" diye konuştu.

´PAZARA GELEN BAKIP GİDİYOR´

Ramazan ayına rağmen ikinci el piyasasına vatandaşların ilgi gösterdiğini belirten Galerici esnafı, "Ramazan ayının ilk araç pazarını yaşadık. Açıkçası beklediğimden daha fazla bir yoğunluk var. Ancak alıcı bulmak zor. Genelde piyasaya bakmak için geliyorlar. Fiyatları sorup gidiyorlar. Sabah saatlerinden itibaren pazardaydım. Ancak araç satan birisini göremedim. Fiyatlar da geçtiğimiz aylara oranla büyük oranda yükseldi. Bayram öncesinde vatandaşlar araç satın almak istiyor. Ancak yükselen fiyatlar karşısında umduğunu bulamıyor. Bunların yanında sınavlar da etkiliyor satışları. Geçtiğimiz hafta ve bu hafta üniversite sınavları vardı. Vatandaşlar oraya kaydı. Bir umut bekliyoruz" şeklinde konuştu.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR KIZIŞIYOR

Oruç tutan vatandaşların güneş altında araç pazarında gezmek istemediğini ifade eden bir alıcı ise, "Ramazan´ın ilk haftası millet oruca daha yeni yeni alışıyor. Dolayısıyla güneşin altında pazarı dolaşmak istemiyorlar. Buna rağmen Ramazan´ın ilk haftasına göre, beklediğimizden daha fazla bir yoğunluk söz konusu. Fakat genelde kuru kalabalık. Bakmak için buraya geliyorlar. Vatandaşlarda da bir tedirginlik var. Hükümetin kurulamaması doları etkiliyor. Dolara bağlı olarak da ikinci el piyasayı kızışıyor. Umarım hükümet bir an önce kurulur ve dolar rahatlar. Vatandaş da güvenerek alacağı arabayı alır" sözlerini kullandı.
Kaynak:

İkinci elde indirim hamlesi
İkinci elde indirim hamlesi
Yeni KDV düzenlemesi ikinci el otomobil satışlarını da etkileyecek. Galericiler, otomobilde satış fiyatı üzerinden değil kâr üzerinden KDV ödeyecek. Böylece otomobil fiyatları eskiye göre daha ucuzlayacak ve kayıt dışı engellenecek.
MTV tutarları kesinleşti! Kim ne kadar MTV ödeyecek?
MTV tutarları kesinleşti! Kim ne kadar MTV ödeyecek?
"Torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı´nın kabul edilmesiyle araç sahiplerinin 2018 yılında ödeyecekleri Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarları da belli oldu.
O ARAÇLAR ARTIK MUAYENEDEN GEÇEMEYECEK!
O ARAÇLAR ARTIK MUAYENEDEN GEÇEMEYECEK!
Kusurlar tablosunda yapılan güncellemeye göre daha önce ‘Hafif Kusur´ olarak değerlendirilen filmli camlar ve sonradan boyanmış camlar ‘Ağır Kusur´ olarak değerlendirilecek ve bu araçlar muayeneden geçemeyecek.
İşte 2017 yılının en çok satan otomobilleri
İşte 2017 yılının en çok satan otomobilleri
Otomotiv Distribütör Derneği, Türkiye´de 2017 yılı içerisinde hangi otomobilden kaç adet satıldığını açıkladı. İşte en çok ve en az satılan 10´ar otomobil...
MTV zammının ayrıntıları belli oldu
MTV zammının ayrıntıları belli oldu
MTV´ye ucuz otomobillerde yüzde 40, lüks araçlarda ise yüzde 68 zam geliyor. 40 bin TL´lik aracın 776 TL´lik vergi bin 85 liraya çıkıyor.
Motorlu Taşıtlar Vergisi´ne 2018´de Yüzde 40 Zam !
Motorlu Taşıtlar Vergisi´ne 2018´de Yüzde 40 Zam !
Maliye Bakanı Naci Ağbal´ın açıklamasına göre, Binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi´ne (MTV) önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 40 zam geleceğini belirtti.
TÜVTÜRK araç sahiplerini uyardı!
TÜVTÜRK araç sahiplerini uyardı!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı´nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, yenilenen araç muayene kusur tablosu konusunda araç sahiplerini uyarıyor.
Araç muayenesinde yeni ücretler belli oldu
Araç muayenesinde yeni ücretler belli oldu
Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2017´den geçerli olmak üzere zamlanacak
Otomobil fiyatı düşecek.
Otomobil fiyatı düşecek.
Otomobillerin ÖTV oranları sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; fiyatına, tipine, sınıfına göre belirlenebilecek. Alt segmentte fiyat düşecek, lükste ise artacak....
ERZURUM´DA HER 3 KİŞİDEN 1´İNE 1 ARAÇ DÜŞÜYOR
ERZURUM´DA HER 3 KİŞİDEN 1´İNE 1 ARAÇ DÜŞÜYOR
TÜİK Ağustos ayı Motorlu Kara taşıtları il bazlı dağılımlarını açıkladı
Erzurum 2016 Otomobil Tanıtım ve Satış Günleri başladı
Erzurum 2016 Otomobil Tanıtım ve Satış Günleri başladı
Erzurum´da 2016 Otomobil Tanıtım ve Satış Günleri Havuzbaşı Kent Meydanı´nda başladı. İlk gün büyük bir yoğunluğun yaşandığı fuarda otomobiller göz kamaştırdı.
Vatandaş bir yılda 3 araç satabilecek
Vatandaş bir yılda 3 araç satabilecek
‘İkinci el´de vergi kaybının önlenmesi için, bu işin yetki belgesine sahip olmayanlara “3 araç sınırı” getirilecek. 10 yaş altındaki taşıtlara, satışı yapan galerici garanti verecek.
Araç muayenesinde ayda bir sınırı getirildi
Araç muayenesinde ayda bir sınırı getirildi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, araç muayenede yaşanan sorunlara el attı.
Araç sahipleri dikkat! Bu ay sonu bitiyor
Araç sahipleri dikkat! Bu ay sonu bitiyor
Motorlu Taşıtlar Vergisi´nde ilk ödemeler ocak ve şubat aylarında yapılmıştı. İkinci ödemeler de 1 Temmuz itibariyle başladı.
İşte Trafiğe kayıtlı araç sayısı
İşte Trafiğe kayıtlı araç sayısı
Erzurum´da Trafiğe kayıtlı araç sayısı
2016 Motorlu Taşıtlar Vergisi miktarları
2016 Motorlu Taşıtlar Vergisi miktarları
Trafiğe kayıtlı her araca zorunlu tutulan Motorlu Taşıtlar Vergisi´de zam gelen vergilerden biri oldu. Peki hangi aracın vergisi ne kadar?
2016´da ödenecek taşıt vergileri belli oldu
2016´da ödenecek taşıt vergileri belli oldu
2016 yılında araç sahiplerinin ödeyeceği taşıt vergileri 66 liradan 22 bin 716´ya kadar yükseliyor.
Araç muayene ücretleri zamlı
Araç muayene ücretleri zamlı
Araç muayene ücretlerine zam yapıldı. Yeni muayene ücret bedelleri belli oldu.
Kış lastiği uygulaması 1 Aralık´ta başlıyor
Kış lastiği uygulaması 1 Aralık´ta başlıyor
Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık Salı günü başlıyor.
Zorunlu sigorta primlerine rekor zam
Zorunlu sigorta primlerine rekor zam
Hazine´nin 1 Haziran´dan itibaren yürürlüğe koyduğu zorunlu trafik sigortasındaki prim yenilemelerinde yüzde 100´e yakın zam yapıldı.
ÖTV´de yeni dönem
ÖTV´de yeni dönem
Kolalı gazozlar, alkollü içkiler ve tütün mamullerine ilişkin düzenlemeleri içeren ÖTV (III) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği Resmi Gazete`de yayımlandı.
Tivoli Erzurum´da ilk sahibine teslim edildi
Tivoli Erzurum´da ilk sahibine teslim edildi
4x4 uzmanı Güney Koreli SsangYong´un crossover segmentinde konumlandırdığı yeni modeli Tivoli Erzurum´da ilk sahibine teslim edildi.
Makam araçları yerliyle değişecek
Makam araçları yerliyle değişecek
Yerli otomobilin bilinmeyenlerine ulaşıldı: 2 farklı otomobilden 4 farklı model üretilecek.
Trafik sigortasında yeni dönem
Trafik sigortasında yeni dönem
Zorunlu trafik sigortasına ilişkin genel şartları yeniden düzenleyen uygulama 1 Haziran’da başlıyor. Sağlık giderleri teminatı, protez organ bedelleri de dahil olmak üzere yapılan tüm tedavi giderlerini içerecek.
Kasko fiyatları Pazartesi`den itibaren ucuzluyor
Kasko fiyatları Pazartesi`den itibaren ucuzluyor
Pazartesi günü devreye girecek TSE garantili ve yerli eşdeğer yedek parçayla otomobil tamirinde maliyetler düşecek.
Sürücü sertifikası süresinde son gün
Sürücü sertifikası süresinde son gün
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği`nde değişiklik yapıldı.
Araç sahipleri dikkat! Son gün 30 Haziran
Araç sahipleri dikkat! Son gün 30 Haziran
Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene gecikme cezalarının indirimli ödenmesini sağlayan düzenleme, 30 Haziran`da sona eriyor.
Ehliyet alacaklara 1 iyi, 2 kötü haber
Ehliyet alacaklara 1 iyi, 2 kötü haber
MEB, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.
İkinci el araba alacaklar bu uyarıya dikkat!
İkinci el araba alacaklar bu uyarıya dikkat!
İkinci el araç alacaklar olanların, yedek anahtar sayısına dikkat etmesi gerekiyor. Hırsızlıkların bu yüzden meydana geldiği belirtiliyor.
 İkinci el otomobil alacaklar dikkat
İkinci el otomobil alacaklar dikkat
Arabaların yedek anahtarının olması hırsızlık olaylarını arttırıyor. Özellikle ikinci el araçlarda meydana gelen hırsızlık olayları, araçların satımından sonra alıcının anahtarların hepsini almamasından kaynaklanıyor.
İkinci el otomobilde fiyatlar uçtu daha da artacak
İkinci el otomobilde fiyatlar uçtu daha da artacak
Otomobil Alacaklara Kötü haber!
Ceza yiyen sürücü yerini ispat edecek
Ceza yiyen sürücü yerini ispat edecek
Yargıtay cezaya itiraz eden sürücü için kararı verdi: O gün ve saatte başka yerde olduğunu ispatlamadığı sürece ceza tutanağı geçerlidir.
Araç sahipleri pompadaki bu hileye dikkat!
Araç sahipleri pompadaki bu hileye dikkat!
PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, bugün ziyaret ettiği EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz`a gaz yağının motorine karıştırılarak piyasaya sürüldüğünü ifade ederek, EPDK`nın bu konuda önlem almasını talep etti.
Araç sahiplerine büyük müjde!
Araç sahiplerine büyük müjde!
Araç sahiplerine büyük müjde!
İnternet üzerinden araç satışında büyük şok
İnternet üzerinden araç satışında büyük şok
Bursa’da internet üzerinden aracını satmak isteyen bir vatandaş kendisini alıcı olarak arayan dolandırıcılara aracının şasi numarasını verdi, başına gelmeyen kalmadı.
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41