Erzurum

28.10.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Erzurum Hıngeli artık tescilli

İspir Fasulyesi, Civil Peynir ve Su Böreği derken, halk arasında “Hıngel” olarak bilinen Erzurum Mantısı da Coğrafi İşaret Belgesine kavuştu.

 

Peynir ve Su Böreği derken, Erzurum yepyeni bir tescilli ürüne daha kavuştu. Halk arasında (Hıngel) olarak bilinen Erzurum Mantısı da, sonunda Coğrafi İşaret Belgesini aldı. Bohça şeklinde yapılan Kayseri Mantısının aksine ince hamuru ve bol kıymasıyla üçgen şekilde yapılan Erzurum Mantısı, hem sofraları ve hem de rafları bundan böyle tescilli olarak süsleyecek. Erzurum’un marka su böreği işletmesi olan Anadolu Su Böreği tarafından yine Anadolu markasıyla satışa sunulacak olan Anadolu Hıngel, Erzurumlu olsun ya da olmasın herkesin damağında eşsiz bir tat bırakacak. 

Genç girişimci Serkan Akköse, Hıngel olarak da adlandırılan Erzurum Mantısı’nın Coğrafi İşaret Belgesi’ne kavuşma sürecini değerlendirdik

ERZURUM GASTRONOMİ ŞEHRİ OLUYOR 
Hıngel’e Coğrafi İşaret Belgesi alınmasını, Erzurum Ticaret Borsası’nın önemli bir hamlesi olarak değerlendiren Akköse, “Öncelikle Erzurum Ticaret Borsamızın Başkanı Sayın Hakan Oral’a ve borsamızın değerli çalışanlarına teşekkür ediyorum.
Şehrimize ait ürünlerin birçoğuna coğrafi işaret kazandırdılar. Bu sayede memleketimiz artık bir gastronomi şehri olarak anılıyor. Tüm Erzurum halkı olarak borsamıza minnettarız” dedi. 

BÖREKLE BAŞLADI, HINGEL’LE DEVAM… 
Erzurum’un çok özel yöresel mutfak ürünlerinden olan Su Böreğini Anadolu markası ile üretmeye 5 yıl önce başladıklarını hatırlatan Akköse, Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdukları ve halen börek imalatı yapılan fabrikalarında böreğin yanı sıra Erzurum Mantısı üretimi yapacaklarını da müjdeledi. Akköse, bunun için fabrika içerisinde ayrı bir tesis yaptıklarının altını çizerek, “Biz Hıngel için tüm hazırlıklarımızı zaten yapmıştık. Geçtiğimiz ay Erzurum halkına ve müşterilerimize ‘Hıngel Çok Yakında’ diyerek müjdemizi de vermiştik. Süreçte biz Coğrafi İşaret Belgesi’nin kesinlik kazanmasını bekliyorduk” diye konuştu.  

TESCİL EDİLEN TARİFLE BİRE BİR AYNI 
Sürecin resmiyet kazanmasıyla birlikte mantı paketlerine, etiketlere ve buzdolaplarına  "Coğrafi İşaretli Üründür” ibaresini ekleyerek Hıngel satışlarına start vereceklerini kaydeden Serkan Akköse, kendilerini gururlandıran bir hususa da özellikle işaret etti. Girişimci Akköse, Hıngel’in tescillenen tarifinin, Erzurum’da kendilerinin ürettiği Erzurum Mantısı tarifiyle aynı olduğunun altını çizerek, “Bu bile başlı başına bizim için gurur vesilesi oldu” dedi. 

KAYSERİLİ DOSTLAR BU İŞE KIZAR MI?
Öte yandan Erzurum Mantısı’nın (Hıngel) Coğrafi İşaret Belgesi almış olmasının Kayseri Mantısı ile herhangi bir tartışma ya da rekabet ortamı oluşturmayacağına da vurgu yapan Serkan Akköse, “Bazı çevreler Kayserili dostların bu işe çok kızacağını ifade ediyor. Hâlbuki kesinlikle yanlış! Kayseri bu işe kızmaz, çünkü Kayserililer mantının ana vatanının aslında Erzurum olduğunu zaten bilirler. Bu sebeple kendi ürünlerinin adını "MANTI" ya da "HINGEL" olarak değil de, "KAYSERİ MANTISI" olarak tescilletmişlerdir. Yani Kayseri’de tescil edilen aslında kendi usullerince yaptıkları bir tür yemektir, yoksa tescil ettikleri bizim mantımız değildir” hatırlatmasında bulundu.  

HINGEL’İN KAYSERİ MANTISINDAN FARKI… 
Bu noktada Kayseri ve Erzurum Mantısı arasındaki ayırt edici özellik ve farkları da sıralayan Akköse, şunları kaydetti: 
“Kayseri mantısı olarak bilinen mantı bohça şeklinde olan mantıdır. Erzurum hıngeli (mantısı) ise, muska şeklinde, yani üçgen halde kapatılır. Üçgen şekilde kapatılan mantının adı Erzurum’da hıngeldir. Kayseri usulü Bohça mantıda hamur daha fazla, kıyma daha az olur. Erzurum usulü üçgen mantıda ise, tam tersine hamur ince ve az, kıyma ise daha fazladır. Kayseri usulü mantı, 1,5 santimlik hamur içine konulan kıymadan oluşur. Erzurum usulünde ise, hamur 4 santimdir, daha büyüktür. Kare kesilir, bu sayede hem içine daha çok kıyma alır, hem de hamur daha ince olur. Kayseri usulünde uçları büzülerek kapatılır, bohça halini alır. Erzurum usulünde ise, mantı üçgen kapatılırken kenarlar, yan kulaklar açık bırakılır. Bu sayede haşlanınca mantı içine su girer, etini de pişirmiş olur. Yiyenlerin ağzına lezzetli haşlama suyunu bırakır. Kayseri usulünde mantı haşlanınca sulu çekilir, tabağa konulur. Haşlama suyu sosunda kullanılır. Erzurum usulünde ise, mantı susuz çekilir, tabağa konulur, tereyağı ile servis edilir. Kayseri usulünde bir kaşığa çok mantı sığması makbuldür. Erzurum usulünde ise, hamurun az, kıymanın çok olması makbuldür. Hafif olması, bir porsiyon ile doyurmaması da, ayırt edici bir diğer özelliktir” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Perşembe 11.6 ° / -0.5 ° Açık hava
  • Cuma 6.9 ° / 3.1 ° Light rain
  • Cumartesi 8.5 ° / 3.9 ° bulutlu bulutlar
Anahtar Kelimeler: Erzurum Hıngeli artık tescilli