Erzurum

29.07.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI

Devlet Kredi Verin Diyor Bankalar İpe Un Seriyor

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Erdoğan’ın açıkladığı destek paketiyle firmalara kredi desteği sağlaması gereken bankaların ipe un serdiğini ifade etti.

 

Koronavirüs salgınıyla birlikte ekonomik olarak zor günlerden geçen işletmelerle ilgili adım atılarak KGF garantisiyle kredi verilmesi kararlaştırıldı. Bankalara bununla ilgili yazılar giderken, bazı bankaların düşük kar ettikleri için ipe un serdiği konuşuluyor.

LİMİT BİTTİ DENEREK BAŞVURULAR ALINMIYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu,

“Bankalar ipe un seriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Tüm bankalara sesleniyorum; Bu dönem kar düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Bankaları, sıkıntıya düşen tüm firmalarımızı desteklemeye çağırıyorum”

dedi.

İSTİHDAMIN KORUNMASI ÇOK ÖNEMLİ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Başkan Hisarcıklıoğlu,

"Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ülkemizde pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıpları var. Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirler ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbirde firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli”

dedi.

OLUMSUZ ETKİLENENLERE DEĞİL KREDİBİLİTESİ YÜKSEK OLANLARA VERİLİYOR

KGF kefalet kapasitesinin artırıldığının altını çizen Hisarcıklıoğlu,

“Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbir kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı. Ancak 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor.  Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta Koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var”

diye konuştu.

RİSKİN % 80’İNİ DEVLET ÜSTLENİYOR

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, açıklamasının devamında

“Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Reel sektör olmazsa bankacılık kesiminde olmaz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyoruz”

ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Perşembe 28.7 ° / 12.6 ° Bulutlar
  • Cuma 30.2 ° / 13.3 ° Dağınık bulutlar
  • Cumartesi 30 ° / 13.2 ° Yağmurlu fırtına
Anahtar Kelimeler: Devlet Kredi Verin Diyor Bankalar Seriyor