Ali Babacan'ın DEVA'sı HDP'ye göz kırptı

Ali Babacan'ın kurduğu Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) gerçek yüzünü gösterdi. Partiden, terör ile ayakta kalan HDP'ye göz kırpan bir açıklama geldi.

 

Babacan'ın Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, bir basın mensubunun "Seçim olursa nerede olursunuz? HDP'nin olduğu bir ittifakta yer alır mısınız?" sorusuna, "Demokratik yollarla, meşru zeminde parlamentoya girmiş herkesle irtibat kurabiliriz, görüşme de yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şahin, parti gönüllüleriyle bir araya geldiği Çorum'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İdris Şahin, bir gazetecinin, "Seçim olursa nerede olursunuz? Örneğin HDP'nin olduğu bir ittifakta yer alır mısınız?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Kamuoyunun en fazla sormak istediği hadise, 'Efendim HDP ile olur musunuz?' Dünyanın merkezi Çorum'dan ifade ediyorum; Parlamentoya resmi yollardan seçilmiş olan kimseyi ayrıştırıcı, ötekileştirici bir dili DEVA Partisi temsilci ve yöneticileri olarak bizler asla kullanmayacağız. 

Eğer bir engel varsa, suça karıştığı iddia ediliyorsa bu partiyi seçime sokmazsınız. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı açar davasını, Anayasa Mahkemesi de bu partiyi kapatır. Seçime girmiş, devletin resmi mercilerinden seçim yeterliliğini almış ve parlamentoya temsilci göndermişse, artık millet iradesini yok sayamazsınız."

"HDP ile ittifak yapabiliriz"

Şahin "Dolayısıyla demokratik yollarla, meşru zeminde parlamentoya girmiş herkesle irtibat kurabiliriz, görüşme de yapabiliriz ama seçimler için söylüyorsanız bu ittifakı milletimizle yapacağız" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: YENİAKİT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Cumartesi -6 ° / -22 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar -2 ° / -19 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi -1 ° / -17 ° Parçalı bulutlu
Anahtar Kelimeler: Babacan' ' ' kırptı