“Turizmde 1 Milyon Sayısını Gördük”
Kısa adı ŞEHİRDER olan Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği´nin “Şehir Konuşmaları” adlı programının konuğu Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz oldu.
Tarih: 8.02.2020 23:28:04

 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün Erzurum´da yaptığı çalışmalar, yatırımlar, faaliyetler hakkında bilgi veren Cemal Almaz 2019 yılı sonu itibariyle Erzurum´da turistlerin geceleme sayısının 1 milyon 32 bin 64´e ulaştığını açıkladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz´ın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle:

ERZURUM KALESİ´NİN AYDINLATILMASI

Kuruluşundan beri bir kale bir garnizon şehir olan Erzurum ticaret yollarının kavşağında bulunması nedeniyle de bir eğitim, ticaret ve kültür şehridir. Erzurum Büyükşehir Belediyesi´nin yürüttüğü proje kapsamında etrafı açılan, etrafındaki eski Erzurum konakları restore edilen ve güzel bir peyzaj yapılan Erzurum Kalesi; Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulucami, Lalapaşa Cami gibi tarihi yapıların olduğu adeta açık hava müzesi durumunda olan şehir merkezimizin de merkezinde olan binlerce yıllık eserdir. Etrafından yapılan peyzaj ve dönüşüm çalışmalarından sonra kalenin ortaya çıkması kaleyi yeniden ele almamıza vesile oldu. Evvelâ kalenin surlarını ve mazgallarını restore ettik. Ardından zor zamanda bulduğumuz bütçe ile kalemizin ışıklandırmasını sağladık. Kalenin ışıl ışıl olması şehrin görselliğine değer kattı. Fotoğraf sanatçıları için Erzurum kalesi yeniden parlayan bir tema oldu. Akşamları Cumhuriyet Caddesi civarına renk ve canlılık kattı.

ERZURUM´A TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ´Nİ KAZANDIRDIK

Atatürk Üniversitesi´nden tahsis aldığımız arazide, MNG Alışveriş merkezinin karşısında 16 ay gibi rekor diyebileceğimiz çok kısa sürede inşa ettiğimiz ve 1 milyon kitap hedefiyle kurduğumuz kütüphane 9.300m alanı ile Türkiye´nin en büyük kütüphanesidir. Eğitim ve kültür şehrine bu güzel yatırımın kazandırılmasında başta bakanlığımıza, valilerimize olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kütüphanemize, uzun yıllar Beyazıt Kütüphanesi´nin hizmetini yapmış, dilbilimci olup “Hafızu´l-Kütüb” olarak tanınan Erzurumlu merhum İsmail Saib Sencer´in adını verdik.
Burası klasik kütüphane algısını değiştiren, yeni nesil bir kütüphane oldu. Şöyle ki bir kütüphane düşünün içerisinde seminer salonu, konferans salonu, oyun salonları, çocuk, genç ve kent kütüphane bölümleri, atölye ve sergi salonları, kafesi, tüm donatı alanları olan Türkiye´nin ender kütüphanelerinden birisi oldu. Şu an okuyucu kabul etmeye başlayan kütüphanemizin resmi açılışı yakın bir zamanda yapılacak inşallah.
Uzman arkadaşlarımız tarafından başta okul kütüphaneleri olmak üzere tüm il kütüphaneleri taranarak, alanlarında tek, nadide ve ilk baskı kitaplar ve dergiler toplanmış, yaklaşık 100 bin kitap ve dergi yeni kütüphanede bir bölüme alınmıştır.

YENİ ERZURUM MÜZESİ DE TÜRKİYE´NİN EN BÜYÜK MÜZELERİNDEN BİRİ OLDU

Yeni yaptığımız müzemiz Üç Kümbetlerin hemen yanında, 7.800m kapalı alanı ile Türkiye´nin en büyük Arkeoloji Müzelerinden birisi oldu. 20 bin eser sergilenecek olan müze 2020 içerisinde bitirilecektir. İçerisinde çocuk alanı, Erzurum tarih şeridi ve arkeolojik eserlerle Ermeni Mezalimi köşeleri de bulunacaktır. Erzurum Arkeoloji Müzesi´nin projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye´yi temsilen Avrupa´da yarışmaya gönderildi.

Paşalar Caddesi´ndeki eski müzenin yerine de “Taş Eserler Müzesi” yapıyoruz. Üç yıldır bölgeden kitabe, lahit, birbirinden farklı tarihi mezar taşı gibi taş eserler topluyoruz.
Ayrıca Erzurum Kongre Binası restore edilerek 23 Temmuz 2019 (Yüzüncü Yıl) da hizmete açıldı. Daha önce Erzurum´dan götürülen 76 nadide eser (resim, tablo) dahil 253 eser alındı ve sergi salonlarında sanat severlerle buluşturuldu. Üç salonda da Esma-i Hüsna sergilenmektedir.
Bunlar dışında Erzurumlu Emrah ve Sümmanî´nin şiirlerinden oluşan Erzurum türküleri CD´si yaptık. Ayrıca her tarihi yapının önüne Türkçe-İngilizce bilgilendirme levhaları ve “QR Kod” uygulaması yerleştirdik. İnsanlar cep telefonlarından QR Kodu okuttuklarında eserle ilgili geniş bilgiye ulaşabiliyor.

TURİZM´DE GECELEME SAYISINDA 1 MİLYON´U AŞTIK

2016´da Erzurum´a gelen yabancı turist sayısı 12.438 iken 2019 itibariyle bu sayı 57.511´e ulaştı. 2016 yılında yerli turist sayısı 136.526 iken 2019´de bu sayı 590.436´ya ulaştı. Bu sayılar Erzurum´da geceleyen turistlerin sayısıdır. Gecelemeden Erzurum´a sabah gelip gün içerisinde şehirden ayrılan turistleri tespit etmemiz mümkün değil. Geceleyen turist sayısını ilimizdeki otel ve misafirhanelerin tümünün bağlı olduğu otomasyon siteminden alıyoruz. Erzurum´da hangi otelde kaç gece kalmış tümünün bilgisi gün gün bize ulaşır.
Turist sayısı başka turistin Erzurum´da geceleme sayısı başka. Geceleme sayısını önemsiyoruz. Şehrimize uğrayıp gecelemeyen 100 turisttense, şehrimizde birkaç gün kalan 10 turisti daha değerli görüyorum. 2017´de yerli yabancı toplam geceleme sayısı 650.591 iken 2019´da bu sayı 1 milyonu aştı ve 1.032.064 oldu. Turist başına geceleme ortalaması yaklaşık 1,5 ve bu ortalama belki Antalya´da 2 olur.

Bursa, Bolu, Kars, Kayseri ve Erzurum gibi kış turizmi şehirleri arasında yaptığımız karşılaştırmada da Erzurum´un çok ciddi rağbet gördüğünü söyleyebilirim. Bu şehirlerde 2018-2019 kış sezonunda otellerin toplam doluluk oranına baktığımızda Bursa yüzde 57.34, Kayseri 57.23, Kars 53.37 iken Erzurum 62.83 doluluğa sahip. Bu sene diğer şehirlerde kar olmaması nedeniyle doluluk oranımızın daha iyi olduğunu gözlemliyorum. Uçak seferlerinde yaşanan sıkıntılar kış turizmini pek etkilemedi. Kaymak isteyen turist için Erzurum çok çekici. Kayakseverler asla bu zevkinden vazgeçmiyor. Ne olursa olsun Palandöken´e kaymaya geliyor.

Programın sonunda dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz´a ŞEHİRDER Başkanı Vedat Eğilmez bir teşekkür plaketi takdim etti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Turizmde Milyon Sayısını Gördük
ERZURUMSPOR´DAN BİR CACIK OLMAZ
ERZURUMSPOR´DAN BİR CACIK OLMAZ
TFF 1. Lig´in 22. haftasında Adanaspor, evinde BB Erzurumspor´u ağırladı. Karşılaşma golsüz berabere tamamlandı.
ERZURUM´DA KAHVEHANELERDE HALEN HİLELİ ÇAYLAR SATILIYOR MU?
ERZURUM´DA KAHVEHANELERDE HALEN HİLELİ ÇAYLAR SATILIYOR MU?
HİLELİ OLARAK KABUL EDİLEN ÇAY MARKALARI KULLANILIYORSA SAKIN O KAHVEHANELERDE ÇAY İÇMEYİN!
Üç Aylar ve Ramazan ayı ne zaman başlıyor?
Üç Aylar ve Ramazan ayı ne zaman başlıyor?
Rahmet ayı Ramazan´a sayılı aylar kaldı. Bu hafta üç aylar başlıyor. Üç ayların ilk kandili ise Perşembe günü idrak edilecek.
YUSUF KOÇ YILLARDIR EKTİKLERİNİ BABASININ CENAZESİNDE BİÇTİ
YUSUF KOÇ YILLARDIR EKTİKLERİNİ BABASININ CENAZESİNDE BİÇTİ
HABER 25 GAZETESİ Ailesi olarak Merhum Necat Koç´a Allah´tan rahmet Kederli ailesine başsağlığı dileriz.
AZİZİYE BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMED CEVDET ORHAN 7/24 BEYAZ MASA İLE ÇÖZÜM ÜRETİYOR
AZİZİYE BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMED CEVDET ORHAN 7/24 BEYAZ MASA İLE ÇÖZÜM ÜRETİYOR
Beyaz masa birimleri ile ilginç diyalogların yaşandığı Aziziye Belediyesi´nde sokakların kardan temizlenmesini isteyen vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdiler.
Kemal Kılıçdaroğlu´nun her adımında FETÖ izi var!
Kemal Kılıçdaroğlu´nun her adımında FETÖ izi var!
Partisindeki ve etrafındaki çok sayıda FETÖ´cüye rağmen topu kendi üzerinden atmaya çalışarak FETÖ´nün siyasi ayağı tartışması başlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ ile olan ilişkisini koltuğa oturduğundan bu yana attığı her adım ortaya koyuyor
BİZ LAF OLSUN DİYE DÜNYA LİDERİ DEMİYORUZ
BİZ LAF OLSUN DİYE DÜNYA LİDERİ DEMİYORUZ
Pakistan basını Cumhurbaşkanı Erdoğan´a sayfalarında geniş yer ayırdı. Ülkenin yüksek trajlı gazetelerinden Daily Ittehad, ziyarete özel ek çıkardı.
ERZURUM VALİSİ OKAY MEMİŞ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN YİNE BİR BÜYÜK PROJEYE İMZA ATTILAR
ERZURUM VALİSİ OKAY MEMİŞ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN YİNE BİR BÜYÜK PROJEYE İMZA ATTILAR
Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi´nde küçük ve orta ölçekli girişimcilere tahsis edilmek üzere 2 iş geliştirme merkezi inşa edilecek OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.doguturk.com/ekonomi/erzurum-da-girisimcilere-is-gelistirme-merkezi-mujdesi-h30226.html DOĞUTÜRK
Cuma Hutbesi - 14 Şubat 2020
Cuma Hutbesi - 14 Şubat 2020
14 Şubat 2020 tarihli, "Allah İle Kul Arasındaki Bağ" konulu cuma hutbesi yayınlandı.
Erzurum´da Belediyeler Kimi Ne Şartlarda İşe Alıyor?
Erzurum´da Belediyeler Kimi Ne Şartlarda İşe Alıyor?
38 farklı şehirde, belediyelere personel alımı yapılacak. Belediyeler alacakları personelde vasıf ararken Erzurum´daki Belediyeler son 1 yıl içerisinde kaç personel aldı bilinmiyor.
Erdoğan: FETÖ´nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu ve ekibidir
Erdoğan: FETÖ´nün en önemli siyasi ayağı Kılıçdaroğlu ve ekibidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında konuşuyor. Erdoğan, İdlib´de Türk askerine yapılan saldırıyla sonrası atılacak adımları açıkladı.
Eyt, Af, 3600 Ek Gösterge, Nafaka Ve Taşeron İşçi Yasasında Son Durum Ne?
Eyt, Af, 3600 Ek Gösterge, Nafaka Ve Taşeron İşçi Yasasında Son Durum Ne?
Bu hafta Meclis gündemi vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor.
AK PARTİ ERZURUM´DA TEK LİSTEYLE KONGREYE GİDECEK!
AK PARTİ ERZURUM´DA TEK LİSTEYLE KONGREYE GİDECEK!
Ak Parti Erzurum teşkilatında gözler Ankara´ya çevrildi.
Atatürk Üniversitesi´nde Rektörlük Yarışı Başladı
Atatürk Üniversitesi´nde Rektörlük Yarışı Başladı
Atatürk Üniversitesi´nde Rektörlük Hesapları Yavaş Yavaş Kamuoyuna Sızmaya Başladı
BAŞKAN SEKMEN ESNAF TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU
BAŞKAN SEKMEN ESNAF TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Esnafımız bizim baş tacımız ve şehrimizin ekonomisini ayakta tutan yegâne dinamiklerimizdir” dedi.
Erzurum MNG, ev hediye etti
Erzurum MNG, ev hediye etti
Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi´nin her 100 Liralık alışverişe çekiliş fırsatı sunduğu kampanya, noter huzurunda talihlilerini buldu.
Yakutiye Halk Eğitim Merkezi´nin Bu Etkinliği Ayakta Alkışlanır
Yakutiye Halk Eğitim Merkezi´nin Bu Etkinliği Ayakta Alkışlanır
Engellileri ziyaret ederek, engellilere saç bakımı ve cilt bakımı yaptılar.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN ESKİ BAŞKANLARA TEŞEKKÜR MEKTUBU
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN ESKİ BAŞKANLARA TEŞEKKÜR MEKTUBU
HERKES ŞUNU MERAK EDİYOR! GEÇTİĞİMİZ AY ANKARA´DA GERÇEKLEŞTİRİLEN ESKİ İL BAŞKANLARI TOPLANTISINA ÇAĞRILMAYAN ESKİ ERZURUM İL BAŞKANI MURAT KILIÇ´A TEŞEKKÜR MEKTUBU GÖNDERECEK Mİ?
AK PARTİ ERZURUM´DA HANGİ İLÇELERDE BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPACAK
AK PARTİ ERZURUM´DA HANGİ İLÇELERDE BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPACAK
Ak Parti İl Başkanlığı kongre sürecine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.
Marmara için korkutan deprem uyarısı!
Marmara için korkutan deprem uyarısı!
İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Türk Kızılay Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Tekirdağ´da katıldığı konferansta Marmara Denizinde bulunan fay hattının kırılması durumunda 7.5´in üzerinde deprem olacağını belirtti.
SİYASİ PARTİLERİN ÜYE SAYILARI AÇIKLANDI
SİYASİ PARTİLERİN ÜYE SAYILARI AÇIKLANDI
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partilerin üye sayılarıyla ilgili verileri güncellendi. AK Parti´nin üye sayısı 50 günde 15 bin 692 kişi azaldı. MHP üye sayısı, 10 binin üzerinde arttı.
Muhsin Yazıcıoğlu davasında neler oluyor?
Muhsin Yazıcıoğlu davasında neler oluyor?
HSK, BBP merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 4 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturmada, FETÖ mensubu hakim Mahmut Mavi´nin, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı´yı hukuka aykırı şekilde dinlediğini tespit etti.
MEHMET SEKMEN; "Amacımız Erzurum´da Turizm Faaliyetlerini Yılın Tamamına Yaymak"
MEHMET SEKMEN; "Amacımız Erzurum´da Turizm Faaliyetlerini Yılın Tamamına Yaymak"
Erzurum Valisi Okay Memiş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy´la bir araya geldi.
Devlet Bahçeli´nin hastalığıyla ilgili ortalığı karıştıracak iddia
Devlet Bahçeli´nin hastalığıyla ilgili ortalığı karıştıracak iddia
Gazeteci Sabahattin Önkibar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin hastalığı ile ilgili, kendi Youtube sayfasında dikkat çeken bir iddiada bulundu.
BAKIN! ERZURUM´DA KAÇ BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARMIŞ
BAKIN! ERZURUM´DA KAÇ BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARMIŞ
TÜİK rakamlarına göre Erzurum´da 825 bin 725 büyükbaş hayvan var.
HAYATİ BİLGE, SİYASET DEĞİL İŞ YAPMAYA ADAYIZ
HAYATİ BİLGE, SİYASET DEĞİL İŞ YAPMAYA ADAYIZ
İnşaat Mühendisleri Odası´nın 23 Şubat´ta yapılacak olan seçimleri için geri sayım sürerken, adaylardan Hayati Bilge ise çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
CHP İYİ PARTİ İTTİFAKI ERZURUM´DA ÇATIRDIYOR
CHP İYİ PARTİ İTTİFAKI ERZURUM´DA ÇATIRDIYOR
CHP İYİ PARTİ İTTİFAKI ERZURUM´DA ÇATIRDIYOR
İŞTE BUGÜNKÜ CUMA HUTBESİ
İŞTE BUGÜNKÜ CUMA HUTBESİ
7 Şubat 2020 tarihli, "Kudüs İslam Yurdudur" konulu cuma hutbesi yayınlandı.
Sigara fiyatlarına zam beklenirken indirim geldi!
Sigara fiyatlarına zam beklenirken indirim geldi!
2020 sigara fiyatları güncellendi. Alkol ve sigara maktu oranlarında yapılan değişiklikler 3 Şubat 2020 itibari ile uygulamaya koyuldu. Söz konusu değişikliğin sigara fiyatlarına zam olarak yansıyacağı düşünülürken beklenen olmadı. Hatta bazı sigara fiyatlarında indirime gidildi.
Sekmen, " Dadaşlara Hizmet Etmenin Haklı Gururunu Yaşıyoruz"
Sekmen, " Dadaşlara Hizmet Etmenin Haklı Gururunu Yaşıyoruz"
Mehmet Sekmen; Büyükşehir İle Pasinler Belediyesi Arasındaki Koordinasyondan Çok Memnunuz
ILICALI AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ILICALI AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ILICALI AİLESİ YENGESİNİ, TÜRKİYE BİR YARDIM MELEĞİNİ KAYBETTİ
Çığ faciasında can kaybı 33´e yükseldi
Çığ faciasında can kaybı 33´e yükseldi
AFAD: Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki bölgeye düşen ikinci çığda, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerimizin de bulunduğu, toplam 33 kişi hayatını kaybetti; 53 kişi ise yaralandı.
Erzurum´u Bu Asalaklardan Kurtarmalıyız!
Erzurum´u Bu Asalaklardan Kurtarmalıyız!
Ender Yüncü Yazdı...
AK Parti´den ´´erken seçim mi geliyor´´ dedirten sürpriz karar
AK Parti´den ´´erken seçim mi geliyor´´ dedirten sürpriz karar
AK Parti belediye başkanlarının ardından belediye meclis üyelerini de kampa sokma kararı aldı. Bu karar Ankara kulislerinde "erken seçim hazırlığı mı" tartışmalarını da beraberinde getirdi.
Bekçi mi olsak?
Bekçi mi olsak?
Son düzenleme ile kimlik sorma ve gözaltına alma yetkisi verilerek kamuoyunda tartışma yaratan bekçilerin ne kadar maaş alacakları belli oldu. Bekçilerden lise mezunu olanların 5 bin 71, ön lisans ve lisans mezunu olanların ise 5 bin 78 lira maaş aldığı ortaya çıktı.
Türk Ocakları´na Tepki Büyüyor
Türk Ocakları´na Tepki Büyüyor
Türk Ocakları 65 ile Türk Büyükleri adına hatıra ormanı yapacak. TÜRK BÜYÜKLERİ HATIRA ORMANINDA ALPARSLAN TÜRKEŞ İSMİ NEDEN YOK!
CHP´NİN ERZURUM İL BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE YUMRUKLAR KONUŞTU!
CHP´NİN ERZURUM İL BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE YUMRUKLAR KONUŞTU!
MEVCUT BAŞKAN VE BAŞKAN ADAYI BÜLENT OĞUZ´UN YANDAŞLARI BAŞKAN ADAYI ORHAN BOZKURT´UN EŞİNE YUMRUKLARIYLA SALDIRDILAR
ERZURUM TÜKENİYOR!
ERZURUM TÜKENİYOR!
ERZURUM, 1935 Nüfus Sayımına Göre; Nüfus Bakımından TÜRKİYE´nin 11.nci İli Konumunda
Erzurumluysan Dikili Ağacın Var!
Erzurumluysan Dikili Ağacın Var!
DADAŞLAR İBRAHİM ERKAL HATIRA ORMANINA AĞAÇ DİKMEK İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞTI
Büyükşehir Belediyesi Yasası Değişiyor!
Büyükşehir Belediyesi Yasası Değişiyor!
Büyükşehir yasasında yapılması planlanan değişikliğin detayları ortaya çıktı.
ERZURUM AK PARTİ´DE GARİP ŞEYLER OLUYOR!
ERZURUM AK PARTİ´DE GARİP ŞEYLER OLUYOR!
ERZURUM AK PARTİ´DE GARİP ŞEYLER OLUYOR!
İP´CİLER MELİH KIRKPINAR´I KAPIDAN ATTILAR O BACADAN GİRDİ
İP´CİLER MELİH KIRKPINAR´I KAPIDAN ATTILAR O BACADAN GİRDİ
İP´CİLER MELİH KIRKPINAR´I KAPIDAN ATTILAR O BACADAN GİRDİ
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41