Erzurum kamunun gözdesi
Erzurum Mayıs Ayında Kamu Harcamaları Türkiye illeri sıralamasında 18, Doğu Anadolu Bölgesi illeri sıralamasında 2´inci oldu.
Tarih: 24.6.2015 12:34:29

Erzurum Mayıs Ayında Kamu Harcamaları Türkiye illeri sıralamasında 18, Doğu Anadolu Bölgesi illeri sıralamasında 2´inci oldu. İl Türkiye illeri içinde sağlık harcamalarında 21, eğitim harcamalarında ise 18´İnci oldu. Erzurum´da bu yılın ocak-mayıs ayları diliminde kişi başına düşen kamu harcaması tutarı bin 637 TL´ye yükseldi. 

ERZURUM KAMU HARCAMALARI

Maliye Bakanlığı verilerine göre Mayıs ayında Erzurum´da en fazla kamu harcamasının gerçekleştiği alan yine eğitim oldu. Dönemde ekonomik iş ve hizmetler için 151.4 milyon, çevre hizmetleri için 201 bin, toplum refah ve iskanı için 2.7 milyon, sağlık hizmet ve yatırımları için 119.2 milyon, din ve kültür hizmetleri için 54 milyon, eğitim hizmetleri için 523. 3 milyon, sosyal güvenlik ve yardımlaşma hizmetleri için de 43.8 milyon TL olmak üzere toplam 1.2 milyar TL tutarında harcama kaydedildi.

ERZURUM´UN BEŞ AYLIK PAYI

Erzurum´un beş aylık kamu harcama tutarı KUDAKA İstatistik Bölgesinde yüzde 70,78, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 39, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 14,1, Türkiye´de yüzde 0,62; Sağlık hizmet giderleri payı KUDAKA İstatistik Bölgesinde yüzde 70,4, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 40,47, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 15,1, Türkiye´de yüzde 1,32; eğitim hizmetleri payı da KUDAKA İstatistik Bölgesinde yüzde 72, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 40, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 16, Türkiye´de yüzde 1,51 oldu.

KUDAKA BÖLGESİ

KUDAKA İstatistik Bölgesinde ekonomik iş ve hizmetler için 169.5 milyon, çevre hizmetleri için 211 bin, toplum refah ve iskanı için 19,7 milyon, sağlık hizmet ve yatırımları için 168,8 milyon, din ve kültür hizmetleri için 75,7 milyon, eğitim hizmetleri için 726,4 milyon, sosyal güvenlik ve yardımlaşma hizmetleri için de 63,4 milyon TL olmak üzere toplam 1.7 milyar TL tutarında harcama gerçekleştirildi.

KUZEYDOĞU ANADOLU

Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 5 ayda, ekonomik iş ve hizmetler için 269,1 milyon, çevre hizmetleri için 375 bin, toplum refah ve iskanı için 62 milyon, sağlık hizmet ve yatırımları için 293,5 milyon, din ve kültür hizmetleri için 118,7 milyon, eğitim hizmetleri için 1,3 milyar, sosyal güvenlik ve yardımlaşma hizmetleri için de 118,6 milyon TL olmak üzere toplam 1.2 milyar TL tutarında harcama yapıldı.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Doğu Anadolu Bölgesinde ocak-mayıs ayları bütününde, ekonomik iş ve hizmetler için 894,3 milyon, çevre hizmetleri için 1 milyon, toplum refah ve iskanı için 138,2 milyon, sağlık hizmet ve yatırımları için 785,7 milyon, din ve kültür hizmetleri için 281,9 milyon, eğitim hizmetleri için 3,2 milyar, sosyal güvenlik ve yardımlaşma hizmetleri için de 316,3 milyon TL olmak üzere toplam 8,8 milyar TL tutarında harcama kaydedildi.

BÖLGE İLLERİ KAMU HARCAMA SIRALAMASI

Doğu Anadolu Bölgesinde en yüksek tutarda kamu harcaması 1.3 milyar TL ile Van´da kaydedildi. Bu ili 1.2 milyar TL ile Erzurum, 1.0 milyar TL ile Elazığ, 1.0 milyar TL ile Malatya, 698 milyon TL ile Hakkari izledi. Bölgede Sağlık harcamasının en yüksek tutarda gerçekleştiği il 136.2 milyon ile Malatya olurken, 119.2 milyon ile Erzurum 2, 103.6 milyon TL ile Elazığ 3´üncü sırada yer aldı. Eğitim harcamalarında da Van 531 milyon TL ile birinci, Erzurum 523 milyon TL ile ikinci, Malatya 434 milyon TL ile üçüncü sırada yer buldu.

ERZURUM TÜRKİYE´DE 18´İNCİ SIRADA

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü 2015 ocak-mayıs ayları kamu harcamaları verilerine göre Erzurum kamu harcamalarında 18´inci oldu. Kamu harcamalarının en yüksek olduğu iller, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Diyarbakır, Adana, Mersin, Trabzon, Samsun, Kocaeli, Kayseri, Van, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Erzurum olarak sıralandı.

ERZURUM SAĞLIKTA 21´İNCİ

Erzurum 2015 yılı ocak-mayıs ayları ekseninde sağlık hizmetleri giderleri bakımından Türkiye illeri sıralamasında 21´inci oldu. Sağlık harcamalarının en yüksek olduğu iller,İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Samsun, Urfa, Manisa, Kocaeli, Gaziantep, Kayseri, Balıkesir, Malatya, Hatay, Trabzon, Aydın ve Erzurum olarak belirlendi.

ERZURUM EĞİTİM´DE 18´İNCİ

Maliye Bakanlığı verilerine göre,Erzurum bu yılda eğitim harcamalarının en yüksek olduğu ilk 20 il içine girdi. Eğitim harcamalarının en yüksek olarak kaydedildiği iller Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Urfa, Diyarbakır, Mersin, Samsun, Kocaeli, Kayseri, Hatay, Eskişehir, Van, Erzurum olarak açıklandı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Erzurum kamunun gözdesi
İşte Türkiye´nin en ucuz şehirleri
İşte Türkiye´nin en ucuz şehirleri
2017 yılında Türkiye ortalaması baz alınarak hazırlanan rapora göre, İstanbul Türkiye´nin en pahalı şehri. Türkiye´nin en ucuz şehirleri ise Doğu Anadolu´da. Maalesef ERZURUM aralarında yok
10 adımda borçlardan kurtulma yolu
10 adımda borçlardan kurtulma yolu
Hükümetin, 24 Haziran seçimleri öncesi açıkladığı süper paket vatandaşa borçlarından kurtulma imkanı sunuyor.
Özel sektörde 2018 maaşları
Özel sektörde 2018 maaşları
Yüzlerce sektörün incelenmesiyle ortaya çıkarılan araştırmaya göre, 2018 Türkiyesi´nde ayda 16,500 lira maaş alan da var 2,800 lira alan da.
Doğalgaz faturalarını yüzde 35 düşürecek sistem
Doğalgaz faturalarını yüzde 35 düşürecek sistem
Nisanda yürürlüğe girecek Avrupa Birliği Enerji Verimliliği Direktifi ile kombi ve kazanlarda artık sadece enerji verimli yoğuşmalı ürünler satılacak. Düzenleme ile her yıl 1.5 milyar dolar tasarruf imkânı olacak.
Erzurum´dan Hapse Giren Borçlu Sayısı Kaç?
Erzurum´dan Hapse Giren Borçlu Sayısı Kaç?
Türkiye´de İcra İflas Kanununa Muhalefet suçundan dolayı hapse girenlerin sayısı 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artarak 17 bin 488´e yükseldi.
ERZURUM KREDİ BORCU EN FAZLA OLAN İKİNCİ ŞEHİR
ERZURUM KREDİ BORCU EN FAZLA OLAN İKİNCİ ŞEHİR
Kredi/Mevduat Oranının En Yüksek Olduğu İller Arasında 2. Sırayı Yüzde 307,7 İle Erzurum Çekiyor
 Ağbal, "Şeker fabrikaları özelleştirilecek
Ağbal, "Şeker fabrikaları özelleştirilecek
Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Şeker fabrikaları benim gözümün bebeği ama özelleştirilecek” dedi.
Bu 3 bankaya borcu olanlar dikkat!
Bu 3 bankaya borcu olanlar dikkat!
Türkiye´nin önde gelen üç bankası 700 milyon TL değerindeki alacaklarını 32,5 milyon TL´ye sattı.
Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı
Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı
Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,52, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de aylık yüzde 0,85 arttı.
Ekonomi 7 yıldır kesintisiz büyüyor
Ekonomi 7 yıldır kesintisiz büyüyor
Türkiye ekonomisi, yıllık bazda 2010´da yüzde 9,2 ile başlayan büyüme trendini, 7 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü.
Dolara karşı İslam Dinarı
Dolara karşı İslam Dinarı
Son günlerde doların ardı ardına rekorlar kırması sonrası akla Erbakan´ın İslam Dinarı adını verdiği ‘ortak para birimi´ geldi.
İşte 2017´nin zamlı vergi oranları
İşte 2017´nin zamlı vergi oranları
Vergi ve harçların yüzde 3,83´lük 2017 zammı Resmi Gazete´de yayımlandı. Sürücü belgesinden taşıtlara, pasaporttan gelir vergisine cepler yanacak da yanacak...
Alkol ve sigaraya zam geldi
Alkol ve sigaraya zam geldi
Alkollü içki, kola ve sigara ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi´ne yüzde 10 ile 27.5 arasında zam yapıldı.
Ev alana devlet desteği başlıyor
Ev alana devlet desteği başlıyor
Ev alacaklara devlet desteği uygulaması için geri sayım başladı. 26 Ağustos´ta start alacak konut hesabı uygulaması ile; bankada düzenli olarak para biriktirip ilk evini alanlara 15 bin liraya varan devlet katkısı ödenecek
Türkiye´nin vergi rekortmeni belli oldu
Türkiye´nin vergi rekortmeni belli oldu
Türkiye´nin 2015 yılındaki vergi rekortmeni belli oldu.
Kıdem tazminatı güvence altına alınıyor.
Kıdem tazminatı güvence altına alınıyor.
Çalışanın en büyük güvencesi kıdem tazminatı ikili fon sistemiyle güvenceye alınacak. Devlet, Tazminat Fonu´na 1, Garanti Fonu´na 0.50 puanlık destek verecek.
Elektrik yüzde 59 ucuzlayabilir
Elektrik yüzde 59 ucuzlayabilir
Küresel enerji kaynakları arasında bulunan rüzgar ve güneş enerjisinden üretilen elektriğin maliyetinin 2025 yılına kadar yüzde 26 ila 59 ucuzlayacağı öngörüldü.
Sanayici faize çalıştı
Sanayici faize çalıştı
Gelişmiş pek çok ülkede faizler sıfıra yakınken Türkiye´deki yüksek faizler can yakmaya devam ediyor. 500 büyük sanayi kuruluşunun karının yüzde 63,4´ünün faize gittiği saptandı.
Milyonlarca kişiye Ocak´tan itibaren zamlı maaş
Milyonlarca kişiye Ocak´tan itibaren zamlı maaş
Milyonlarca kişiye Ocak´tan itibaren zamlı maaş
DOĞALGAZ´DAN TASARRUF YOLLARI
DOĞALGAZ´DAN TASARRUF YOLLARI
Havaların soğumasıyla birlikte kombiler çalışmaya başladı. Aşırı soğuklarda makine fazla çalıştığı için doğal gaz faturaları hayli kabarık geliyor. Kabaran faturalar da ev bütçesini zorluyor. Kışın maddi olarak sıkıntıya düşmek istemeyenler için uzmanlar uyardı
2016´DA MAAŞ ZAMMI  NE KADAR OLACAK?
2016´DA MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Türkiye´de 2016 yılında özel sektör çalışanlarının maaş zammı ne kadar olacak?
En Çok Kredi Batıran İller
En Çok Kredi Batıran İller
Haziran-eylül döneminde Trabzon´da kredi batığı yüzde 26 artarak 297 milyona ulaştı. Trabzon yaz döneminde en çok kredi batıran il oldu.
Asgari ücret zammı kime ne kadar verilecek?
Asgari ücret zammı kime ne kadar verilecek?
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücret hakkında açıklama yaptı. Yılmaz, bekar, evli ve çocuğu olmayan bir asgari ücretlinin gelecek yıl net bin 300 lira alacağını belirtti.
Doğalgazda binlerce aboneye para iadesi
Doğalgazda binlerce aboneye para iadesi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin abonelerden haksız şekilde ücret aldığının tespit edildiğini ve Kurul kararı ile bu bedellerin iadesine başlandığını söyledi.
2016 Yılı Dolar Kuru Tahmini Dudak Uçuklattı
2016 Yılı Dolar Kuru Tahmini Dudak Uçuklattı
Yıla başlarken dolar için yapılan “2.5 TL´lik tahminler” abartılı bulunuyordu. Ama yıl bitmeden 3.85 TL´lik tahminler konuşulmaya başlandı.
Esnaf Kredilerle Rahatlıyor
Esnaf Kredilerle Rahatlıyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Erzurum Bölge Birliği, 2015 yılında Erzurum´da Bin 192 esnafa 37 Milyon TL kredi verdi.
Doğalgaza zam yok müjdesi
Doğalgaza zam yok müjdesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, kendi görev süresi içinde doğalgaza bir zam olmayacağı müjdesini verdi.
Altın nakit bırakmadı
Altın nakit bırakmadı
Gram altın 111,29 lira ile tarihi bir rekora ulaştı. Elinde altını olan vatandaş sarraflara altın bozdurmaya gidince piyasada nakit sıkıntısı baş gösterdi
Yumurtada da kriz yaşanıyor
Yumurtada da kriz yaşanıyor
Siyasi belirsizlik ile birlikte ekonomik dengenin alt üst olması iç piyasayı karıştırdı.
Kırmızı etin fiyatı %30 düşüyor!
Kırmızı etin fiyatı %30 düşüyor!
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Çelik, yaklaşan Kurban Bayramı sonrasında kırmızı et fiyatlarında yüzde 30 civarında bir düşüşün olacağını söyledi.
ÖTV´de yeni dönem başlıyor
ÖTV´de yeni dönem başlıyor
Cep telefonu, televizyon ve beyaz eşya gibi ürünlere ilişkin düzenlemeleri içeren tebliğ 1 Eylül´den itibaren yürürlüğe girecek.
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranlarını değiştirmedi.
Çin ile ticarette ´Milli para´ dönemi başlıyor
Çin ile ticarette ´Milli para´ dönemi başlıyor
Çin-İş Forumu´nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ile milli paralar ile ticaret yapılması konusunun etraflıca görüşüldüğünü belirtti.
Erzurumlu Vergisini Ödüyor!
Erzurumlu Vergisini Ödüyor!
ERZURUM 6 AYDA 335 MİLYON VERGİ ÖDED
13´üncü Maaş Geliyor
13´üncü Maaş Geliyor
10 milyon emeklinin gözü Ankara´da. Yıllardır gündeme gelen 13´üncü maaş hayali bu kez toplu sözleşme masasında.
Erzurum´da İcralık mı?
Erzurum´da İcralık mı?
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle borcunu ödeyemeyen vatandaş icra dosyalarıyla cebelleşiyor.
4 ayda 500 bin kişi mahkemelik oldu!...
4 ayda 500 bin kişi mahkemelik oldu!...
Bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyenler yılın ilk dört ayında toplam 600 bin kişiyi, bu dönemde kart ve kredi borcundan dolayı yasal takibe uğrayanlar da 500 bin kişiyi aştı.
Elinde altını olanlar dikkat!
Elinde altını olanlar dikkat!
Altın fiyatları üst üste dördüncü seans düşerek bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.
Benzine bir zam daha!
Benzine bir zam daha!
Benzine zam yağmuru. 3 gün önce yapılan 15 kuruşluk zammın ardından şimdi de bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruşluk zam yapıldı.
Vatandaşa müjde! Yüzde 20 indirim geliyor
Vatandaşa müjde! Yüzde 20 indirim geliyor
Beklenen yağışlarla birlikte artan rekolte ramazan ayında gıda fiyatlarını düşürecek.
 Tütekici kredisi sözleşmesinden 14 günde cayılabilecek
Tütekici kredisi sözleşmesinden 14 günde cayılabilecek
Tüketici kredisi sözleşmelerine ilişkin esasları belirleyen yönetmelik yenilendi.
Erzurum Taşmağazalar Esnafı "İSTİKRAR DEVAM ETMELİ"
Erzurum Taşmağazalar Esnafı "İSTİKRAR DEVAM ETMELİ"
Erzurum`da Sarraf ve kuyumcu esnafının işleri; düğün sezonunun açılmasıyla hareketlendi.
BİZE ULAŞIN!

/resimler/2015-3/27/0251129723971.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
20°
Çarşamba
Fırtına
20°
Perşembe
Sağanak
22°
Cuma
Parçalı bulutlu
21°
10°
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41